בשורות טובות, לפחות לכאורה, למייגן מרקל ולעדת מעריציה: בית המלוכה הבריטי החליט השבוע שלא לפרסם ממצאי חקירה שניהל נגד הדוכסית מסאסקס. החקירה נפתחה בעקבות תלונות על התעמרות שהשמיעו עוזרים אישיים בכירים שעבדו תחתיה, בתקופה שבה השתייכה למשפחת המלוכה והתגוררה בארמון קנזינגטון. על פי פרסום של "הטיימס" הבריטי, שחשף את הטיוח המלכותי סביב החקירה, הציבור ייאלץ להסתפק בכך ש"לקחים הופקו ונהלים חודדו" במחלקת משאבי האנוש של בית המלוכה.

מדובר בקול ענות חלושה מול ההאשמות שפורסמו ברעש וצלצולים בחודש מרץ של השנה שעברה, עת צצו לראשונה דיווחים על התנהגות בריונית ומשפילה של מרקל כלפי עובדים בצוות שלה בארמון, שאף התפטרו מתפקידיהם בזה אחר זה. מטעם בית המלוכה נטען אז כי המשפחה רואה בחומרה רבה התנהגות בלתי ראויה כלפי עובדים בשירות הארמון, ומקפידה על יצירת סביבת עבודה מכבדת. המלכה אליזבת' פנתה לחברת עורכי דין חיצונית ובלתי תלויה כדי לנהל חקירה בנושא – שאותה גם החליטה לממן מכספה האישי ולא מהקופה הציבורית – וכשהחקירה התחילה, נטען כי ממצאיה יפורסמו לכשתסתיים. 

מבחינת המשתייכים לטים-מרקל זוהי הוכחה ניצחת לניקיון כפיה של הדוכסית, ובתגובה נוצר ברשתות החברתיות ההאשטאג RoyalFamilyLied# (משפחת המלוכה שיקרה) שמככב בטוויטר בימים האחרונים וכולל עד כה כמעט 50 אלף ציוצים. תומכיה של מרקל טוענים כי מדובר בהכפשות ובהשחרה של המוניטין הציבורי שלה ויוצרים השוואות היסטוריות להתעללות שעברה הנסיכה דיאנה בזמנו.

מייגן מרקל (צילום:  Chris Jackson Getty Images for the Invictus Games Foundation)
צילום: Chris Jackson Getty Images for the Invictus Games Foundation

לאחר התפטרותה של העוזרת האישית של מרקל, סיפר מקור ש"מייגן ערמה עליה דרישות והביאה אותה לכדי דמעות". הצהובונים טענו שמרקל אמרה בתגובה: "לא מתפקידי לפנק אנשים"

הטענה המרכזית של מחבבי הדוכסית, ויש לא מעט כאלה גם על אדמת אנגליה, היא שמועד פרסום חקירת ההתעמרות בשנה שעברה לא היה מקרי; הפרסומים הופיעו ימים ספורים לפני ריאיון חושפני ומטלטל של בני הזוג הארי ומייגן לאופרה ווינפרי, ובו הסבירו את השתלשלות העניינים שהובילו ל"מגזיט" (Megxit), נטישתם של הזוג את בית המלוכה בתחילת 2020. בריאיון לווינפרי סיפרו בני הזוג כי מי שחוותה התעללות, בריונות ויחס משפיל היא דווקא מרקל עצמה, והם לא חסכו בדוגמאות: משיחה שנוהלה עמה, בעת שהייתה בהיריון, על צבע עורו העתידי של בנה, דרך עיסוק בלתי פוסק בתדמיתה וסילוף העובדות סביב הריב המתוקשר עם גיסתה קייט, ועד להתנערות הכלכלית של המשפחה מהשניים, עם עזיבתם את הארמון.

הריאיון כולו הזכיר את הריאיון ההיסטורי שהעניקה הנסיכה דיאנה ל-BBC, אחרי פרידתה מהנסיך צ'ארלס וכשנתיים לפני מותה, ובו תיארה את החיים הבלתי נסבלים תחת מכבש המשפחה. הדמיון גרם לרבים לחשוש שלאשתו ואם שני ילדיו של הארי מחכה גורל דומה לזה של אמו – ושגם היא תסיים רדופה, שנואה או מתה. מרקל עצמה לא הרגיעה את החששות כשסיפרה בריאיון כי העליהום התקשורתי, הציבורי והמשפחתי הוביל אותה לדיכאון ולמחשבות אובדניות.

רק לא מייגן

הדיווחים הראשונים על התעמרות בעובדי הארמון מצד מרקל צצו ב-2018, כאשר על פי "הטיימס" נטען בין היתר כי היא "הובילה להתפטרותן של שתי נשות צוות במשק הבית". על האשמות אלה הגיבה מרקל בזמנו כי מדובר ב"קמפיין הכפשה מחושב".

בעבור העיתונות הבריטית זאת הייתה תחילת החגיגה. מהכינוי Duchess of Success, כלומר הדוכסית המוצלחת (משחק מילים באנגלית על הדוכסית מסאסקס), עברו לכנות את מרקל Duchess Difficult ("הדוכסית הקשה"). הכינוי דבק בה בקלות, ובזו אחר זו התפרסמו עדויות של העוזרות האישיות שלה שהתפטרו, ובהן הציטוט "אני מרגישה מבועתת, אני לא יכולה להפסיק לרעוד" מפי אחת מהן, שתיארה את תחושותיה לקראת ויכוח צפוי עם מרקל. מקור אחר העיר על התנהגותה כלפי העוזרת האישית של הזוג: "התייחסו אליה נורא. שום דבר לא היה טוב מספיק [...] זה היה 'היא לא מבינה, היא כישלון'". לאחר התפטרותה של העוזרת האישית של מרקל, מליסה טובאטי, בתום שישה חודשי עבודה בלבד, סיפר מקור ל"מירור" הבריטי: "מייגן ערמה עליה דרישות והביאה אותה לכדי דמעות". הצהובונים טענו שמרקל התפרצה בעקבות ההאשמות, ואמרה "לא מתפקידי לפנק אנשים".  

מייגן מרקל (צילום: Karwai Tang WireImage  )
מייגן והארי, הדוכסים מסאסקס | צילום: Karwai Tang WireImage

בתחילת החודש, הגיעו הארי ומייגן לביקור בממלכה והשתתפו באירוע לציון יובל הפלטינה למלוכת אליזבת'. הם ספגו קריאות בוז מההמונים, ולאחר מכן נמלטו במטוס פרטי חזרה לקליפורניה

העדות הכי משכנעת להתעמרות של מרקל בעובדים תחתיה מגיעה כנראה מעוזרה האישי לשעבר, ג'ייסון נאוף. בשנה שעברה – בעיתוי לא מפתיע טרם הריאיון המתוקשר לווינפרי – נחשף מכתב ששלח נאוף עוד באוקטובר 2018 למחלקת משאבי האנוש של חצר המלוכה, ובו התריע על התנהגותה של מרקל. הוא כתב כי הוא "מודאג מאוד מכך שהדוכסית הצליחה להתעמר בשתי עוזרות אישיות ולהוביל לעזיבתן את משק הבית בשנה האחרונה [...] היא נוהגת בבריונות כלפי העוזרות ומחפשת לערער את ביטחונה העצמי של עובדת נוספת. יש לנו דיווחים על גבי דיווחים מאנשים שראו את התנהגותה הבלתי נאותה, שאף גרמה לעובדת לפרוץ בבכי", עוד כתב נאוף כי הוא חושש ש"דבר לא ייעשה בנדון".

על כך הגיב דוברה של מרקל: "ההתקפות עליה מעציבות אותה, במיוחד כמי שהייתה בעצמה נתונה לבריונות וכמי שמחויבת לפעול למען הסובלים מכאב ומטראומה. היא נחושה להמשיך בעבודתה לעורר חמלה מסביב לעולם ותמשיך לשמש דוגמה לעשיית מה שנכון וטוב".

נאוף היה קרוב מאוד להארי ומייגן, ואף הוזמן לחתונה של השניים. הוא היה שותף סודה של הדוכסית סביב נסיבות הזמנתו של אביה לחתונה. עדותו בבית המשפט העליון באנגליה היא גם שעזרה לצבוע את מרקל בצבעים בעייתיים מאוד מבחינת דעת הקהל בבריטניה. ב-2019 תבעה מרקל את הצהובון "המייל און סאנדיי" על כך שפרסם מכתב פרטי ששלחה לאביה לקראת החתונה, ובכך הפר את זכויות היוצרים שלה. המגזין ערער, ובמהלך משפט הערעור צץ נאוף, ששתק במשפט המקורי, עם עדות שלפיה מרקל התייעצה איתו על נוסח המכתב לאביה, ועם טענה שלפיה הייתה מודעת לכך שתוכן המכתב עלול לדלוף לתקשורת. וזה, בעגה הבלתי מקצועית – חשף את הבולשיט שלה. על כך השיבה מרקל בין כותלי בית המשפט כי היא לא זכרה את ההתייעצות, ואף התנצלה לפני בית המשפט, באומרה כי לא היו לה כוונות להטעות. זו הייתה מכה ניצחת שקעקעה את התדמית שלה כאישה בלתי אמינה, וכותרות העיתונים הבריטיים עשו ממרקל למחרת מטעמים. עוד חשף נאוף שחרף הכחשותיהם הנמרצות של הדוכסים מסאסקס על שיתוף פעולה עם סופרי Finding Freedom, הספר על אודותיהם, הזוג דווקא העביר רשימות מפורטות למחבריו.

חודשיים אחרי שהגיש את התלונה למחלקת משאבי האנוש של הארמון התפטר נאוף משירות הוד דוכסותה ויצא לפסק זמן מהמשפחה המלכותית, אך חזר לארמון קנזינגטון בשירות הנסיך וויליאם. יש בזה כדי ללמד על ההעדפות המלכותיות שלו, שהן: רק לא מייגן.

מייגן מרקל (צילום:  Max Mumby Indigo )
ג'ייסון נאוף | צילום: Max Mumby Indigo

עוזרה האישי לשעבר של מרקל, ג'ייסון נאוף, כתב ב-2018 מכתב למחלקת משאבי האנוש של הארמון וציין כי הוא "מודאג מאוד מהמצב וחושש כי דבר לא ייעשה בנדון"

מניות בירידה

כשצצו לראשונה ההאשמות בבריונות, קולגות וחברות של מרקל התגייסו לסנגר עליה. בריאיון למגזין "פיפל" העידו חמישה אנשים מהמעגל הקרוב אליה על אופייה הטוב, כולם בעילום שם. אחת מחברותיה סיפרה שהיא חברותית ותמיד דואגת למורל גבוה בקרב מי שסביבה. קולגה לשעבר אישר זאת וסיפר שכשעבדו יחד על סט צילומים, הזמינה המבורגרים גורמה לכל חברי הצוות כדי להרים את מצב הרוח. בכובעה החדש כדוכסית המשיכה במנהג: "באתי לבקר אותה יום אחד בארמון והיא הזמינה דוכן גלידות וסורבה מדהים לחברי הצוות בארמון", אמר. לדבריו, העובדים בארמון העידו שזה היה היום הכי טוב בעבודה אי-פעם.

תמיכה בעילום שם אולי הספיקה עם תחילת הטענות לפני ארבע שנים, אבל עם דליפת המייל של נאוף במרץ 2021 כבר נדרשה הגנה ברמה אחרת מצבא האמת של מרקל. "אני מכירה את מייגן 17 שנה. הנה מה שהיא כן: טובת לב, חזקה, כנה. הנה מה שהיא לא: בריונית", צייצה חברתה ג'נינה גוונקר. "אדיבות ורצון טוב זורמים בעורקיה", שיתפה באינסטגרם חברתה זה 22 שנה לינדזי ג'יל רות'. "אם נוסעים איתה ברכב ויש אפילו באמפר הכי קטן, היא תשלח יד כדי שלא תעוף, לשמור על ביטחונך", סיפרה. "אם יש לך מטרה היא תעזור לך להגשים אותה, היא תזדהה עם התשוקות שלך עבורך".

ספק אם יש תועלת של ממש בעדויות מצד מליצי היושר של מרקל. דעת הקהל הציבורית נוטה לכיוון הסיקור הבלתי מחמיא, בלשון המעטה, של העיתונות הבריטית. הארי ומייגן הסבירו בריאיון לווינפרי שקיימים יחסי עיתון-שלטון בממלכה, ולפיהם ההסכם הלא כתוב הוא שהתקשורת תפרגן לבני המשפחה המלכותית, ובתמורה תקבל גישה נדיבה לכל שרוך של הנסיך וויליאם ולכל ניד עפעף של קייט.   

גם מחוץ לממלכה נוטים לכיוון השלילי, או לפחות מבקעים חורים בהילה המלכותית של השניים – ובלי הגב של המלכה המניות שלהם בירידה, לעתים פשוטו כמשמעו. לאחר שהתפרסם כי לזוג הסכם שיתוף פעולה עם נטפליקס בסכום שהוערך ב-100 מיליון דולר, פרסום הדוחות הגרועים של נטפליקס שינה את התמונה. חברת הסטרימינג העניקה למרקל ייבוש מלכותי, במסגרת מהלך קיצוצים נרחב של הפקות בחברה, ועצרה את הפקת סדרת האנימציה של מרקל "פרל" (Pearl) שהייתה בשלבי פיתוח.

מייגן מרקל (צילום:  Max Mumby Indigo )
צילום: Max Mumby Indigo

"פעם באתי לבקר את מייגן בארמון והיא הזמינה דוכן גלידות מדהים לחברי הצוות", סיפר קולגה לשעבר של מרקל להגנתה, והוסיף: "העובדים העידו שזה היה היום הכי טוב בעבודה אי פעם"

על פי פרשנות של רבקה אינגליש, מומחית לבית המלוכה, חברת ספוטיפיי – שעמה חתמו בני הזוג על חוזה המוערך ב-25 מיליון דולר בעבור הפקה והגשה של סדרת פודקאסטים – צפויה ללחוץ על השניים להפר את ההבטחה של הארי למלכה שלא לשתף מידע על תקופתם כחברי משפחת המלוכה. עוד עלתה הסברה שלא תהיה להם ברירה, בגלל דלילות התכנים שיצרו השניים מאז חתמו על אותם חוזים שמנים ויוקרתיים עם ענקיות התוכן. בהקשר זה, הממואר של הנסיך הארי, שעליו קיבל מקדמה של כ-20 מיליון דולר, היה צפוי לראות אור בסוף השנה הנוכחית, אך פרסומו נדחה למועד לא ידוע – אולי כי הוא עסוק בכיבוי שריפות לצד זוגתו ולא מוצא זמן לכתוב.  

למען השם

הניסיונות של מייגן והארי לשפר את התדמית שלהם בעיני הציבור לא נושאים פרי. בתחילת החודש, לרגל חגיגות יובל הפלטינה למלכה אליזבת', הגיעו השניים לביקור בממלכה יחד עם ילדיהם ארצ'י וליליבת, לקחו חלק מצומצם בחגיגות והשתתפו באירוע אחד בלבד. הפסקול שליווה את יציאתם מהכנסייה כלל קריאות בוז מההמונים, ולפי שלל דיווחים ופרשנויות – לאחר מכן הם מיהרו להימלט במטוס פרטי חזרה לקליפורניה.

אם היו עדיין חלק מהמשפחה המלכותית, קרוב לוודאי שהזוג וילדיהם היו מקבלים עזרה ממוסדת בריסון המלעיזים. אבל בעקבות הפרישה מהחיים הציבוריים, עד הרגע האחרון לא היה ברור אם יוכלו לסמוך על סידורי אבטחה מטעם משלם המסים האנגלי – עד כדי כך שהנסיך הארי נאלץ להתדיין משפטית על הנושא ולאיים על משרד הפנים הבריטי בתביעה לקראת נחיתתו על אדמת אנגליה לכבוד החגיגות.

בשנים האחרונות ניסו הארי ומייגן למתג עצמם כ"דוברי אמת", בניגוד לפאסון המלכותי המהונדס של בקינגהאם, אך הם נתפסו במספר שקרים; הפדיחה של מרקל סביב המכתב לאביה שנחשפה כהטעיית בית המשפט, הכחשותיהם על שיתוף פעולה עם מחברי הספר עליהם שהופרכו באותו מעמד, ההצהרה כי התחתנו שלושה ימים לפני תאריך החתונה הרשמי שלא גובתה בתעודות הנישואים שלהם – אלה רק כמה דוגמאות. השניים ניסו למתג עצמם כבעלי תודעה אקולוגית מפותחת, והכריזו כי לא יביאו ילדים מלבד השניים שיש להם כדי שלא להגדיל את החתימה הפחמנית שלהם בכדור הארץ. מנגד, הם חתכו ממסיבות היובל של המלכה במטוס פרטי, מה שבטח לא צמצם את אותה החתימה.

מייגן מרקל (צילום: Karwai Tang WireImage  )
מייגן והארי | צילום: Karwai Tang WireImage

רוב מה שאנחנו יודעים על מרקל מגיע מהתקשורת הבריטית, וייתכן ששם פשוט לא אוהבים את האישה ש"חטפה" להם נסיך והפכה אותו לדבר הכי וולגרי שבריטי יכול לדמיין: לאמריקאי. מה גם שתמיד נוח יותר לנגח את האישה-של. כאן ההשוואה לדיאנה רלוונטית מאי-פעם, ממש כפי שטען הנסיך הארי בריאיון ששוטף מחדש את הרשת בימים האחרונים: "אמא שלי נדחקה למותה על ידי התקשורת בזמן שהייתה בקשר עם מישהו שאינו לבן. רוצים לדבר על ההיסטוריה שחוזרת על עצמה? הם לא יפסיקו עד שהיא תמות".

כלום לא נשאר במשפחה

יש לא מעט תיאוריות לגבי הסיבה למשיכת ממצאי חקירת ההתעמרות של מרקל בעובדיה. הטענה הרשמית של הארמון היא שהשתקת החקירה נובעת מהרצון להגן על פרטיות המעורבים בה, כמו הניסיון להרגיע את הרוחות בין הארמון לבין הדוכס מסאסקס – הנכד שכה חביב על המלכה – ואשתו.

תאוריה אחת גורסת שהטענות להתעמרות והתבריינות הן בסך הכל קושי של עובדי ארמון לבנים ממעמד גבוה להתמודד עם כך שאישה שחורה נותנת להם הוראות במרחב שהיה שייך עד כה רק לאנשים, ובכן, לבנים ממעמד גבוה. יש מי שטוען שטשטוש החקירה הוא חלק ממהלך נרחב ומחושב של המלכה, שנועד לשמור על המוניטין השלילי של מרקל מבלי לחשוף את הקלפים, ושזו גם הסיבה שבחרה לממן את החקירה מכיסה הפרטי – כדי שלא תהיה חייבת לפרסם את הממצאים. 

תהיה הסיבה אשר תהיה, ספק רב אם העלמת ממצאי החקירה יכולה לאפשר למרקל לנשום לרווחה. בסוף חודש מאי התפטרה מנהלת יחסי הציבור והתקשורת שלה, פרופסור טויה הולנס, מי שכונתה "הצל של מרקל", ו"דוקטורית הספינים" של הזוג. הולנס התפטרה פחות משנה לאחר הצטרפותה לצוות התקשורת שלהם, וככל הנראה היא חברת הסגל הבכיר ה-12 שעוזבת את השניים מאז נישאו. רובם לא החזיקו בתפקיד אפילו שנה.

מייגן מרקל (צילום:  Chris Jackson Getty Images)
מרקל עם המלכה אליזבת | צילום: Chris Jackson Getty Images

יש מי שטוען שטיוח החקירה הוא חלק ממהלך מחושב של המלכה, שנועד לשמור על המוניטין השלילי של מרקל מבלי לחשוף את הקלפים – ושזו גם הסיבה שבחרה לממן את החקירה מכיסה הפרטי

אפילו אחותה הגדולה של מרקל, סמנת'ה, לא היססה לרכוב על גל הטענות נגד אחותה הצעירה, והאשימה אותה החודש בהתעללות בקשישים וברשלנות. הסיבה, לדבריה, היא שזו לא ביקרה את אביהן תומס, שלקה בשבץ בחודש שעבר, ושלא יצרה קשר איתו למשך כל שהייתו בבית החולים. אביהן של האחיות ומרקל אכן היו מסוכסכים במשך שנים, ואחרי שעלתה לכותרות בהקשרים מלכותיים הוא לא היסס לסחור בתמונות ובסרטונים מהילדות שלה לכל המרבה במחיר. כל זה היה קרקע פורייה לטענות של סמנת'ה – ואם אחותך מדברת עלייך ככה, אז איזו סיבה יש לא להאמין לאנשים שהיית הבוסית שלהם.

ייתכן שמרקל לא אהודה בשל הסיבות הבנליות – שנאת זרים (היא לא בריטית), גזענות (אמה היא אפרו-אמריקאית), מיזוגיניה (ה"מגזיט", אירוע הפרישה מבית המלוכה, רשום על שמה ולא על שמו של הארי), מעמדה המשפחתי (גרושה), גילנות (מרקל בת ה-40 מבוגרת מהארי בשלוש שנים שלמות) או משלח ידה הלא-מלכותי טרום-הנישואים (שחקנית, בלטה בעיקר בסדרה הבינונית אך המצליחה Suits). אבל ייתכן גם שיש ממש בשמועות על אישיותה הבעייתית. יותר ויותר קולות מציעים למי שמיתגה עצמה כ"דוברת אמת חסרת פחד" כי אם היא אכן בטוחה בצדקתה, עליה לקרוא לפרסום הדוח שישים קץ לשמועות אחת ולתמיד – ומניחים שאם היא לא עושה כן, היא פשוט מאשרת את מה שהעולם גם ככה חושב.