בשנת 2007 קיבל אורי ריבקין את מגן ההתנדבות מראש העיר הקודם של אשדוד, צבי צילקר, על פעילותו המרגשת. ריבקין, דמות אהובה ופופולרית, היה ידוע כאיש שעזר למשפחות של נזקקים, התנדב בעמותות של חולי סרטן וגם עמד בראש העמותה לשיקום האסיר באשדוד. העיר אשדוד היתה גאה באורי ריבקין, אבל מה שהם פיספסו, זה שפעמיים קודם הוא הורשע בעבירות מין בילדות. והוא לא הפסיק אז.

שש שנים מאוחר יותר, במרחק חצי שעה נסיעה משם, בבית משפט השלום ברחובות, ריבקין הורשע בעבירת מין בקטינות. לפי פסק הדין, כמה חודשים קודם ריבקין נסע בג'יפ שלו ברחובות בתשע בערב, נעצר ליד שלוש ילדות, בנות 7, 8, ו-12 ושאל אותן איך מגיעים לבריכה. הילדות השיבו שהן לא מכירות את הבריכה, והוא הסביר להן שהוא מעוניין להתקבל לעבודה כמציל שם, ואמר שיקפל לשם כך את מכנסיו. לאחר מכן, הוא קיפל את המכנסיים, נסע אחריהן במכונית שלו, ביקש מהן להתקרב ואז שלף את איבר המין שלו. זאת היתה ההרשעה השלישית של ריבקין בעבירות מין בקטינות. אבל באשדוד לא ידעו דבר.  

לפני כחודש, שיר (שם בדוי), ילדה בת 12 מעיר קרובה, חזרה לבד הביתה מבית הספר, כשאדם אותו תיארה "מבוגר עם כובע" החל פתאום לעקוב אחריה. את המשך הסיפור מספרת אמה, שהייתה באותו זמן בעבודה: "שיר נכנסה לבניין, האיש כנראה קלט אותה ונכנס אחריה לתוך המעלית. הוא הציג את עצמו כ'מדריך של בנות', אמר שקוראים לו לירון, וסיפר שהוא אמור לאסוף ילדות מהקומה למעלה, לבילוי ב'ימית 2000'. הוא עלה איתה לקומה שלנו וביקש להיכנס איתה הביתה בטענה שהוא רוצה למדוד בגדי ים ושהיא תמליץ מה הכי מתאים לו. למזלי, הילדה שלי נהגה בחוכמה ולא הסכימה להכניס אותו. הוא ניסה לשכנע אותה, אמר לה: 'כדאי לך', 'אולי בכל זאת תבואי?'. אבל היא סירבה ונכנסה לבד".

 לאחר שסגרה מאחוריה את הדלת, נותרה שיר מפוחדת. אמה התמלאה ברגשות אשם מפני שהתירה לה לחזור הביתה לבד. "עכשיו, אחרי שקראתי על המון מקרים דומים שהסתיימו אחרת, ברור לי שניצלנו בנס", היא אומרת בהתייחס לחשדות שפורסמו השבוע נגד האדם שעקב לכאורה אחרי בתה. שמו אורי ריבקין, ועם פרסום תמונתו בכלי התקשורת טענה שיר בפני אמה כי היא מזהה אותו כמי שביקש להיכנס לביתה.

מגן העיר לאורי ריבקין

ריבקין, בן 52 מאשדוד, נעצר בשבוע שעבר בחשד למעשים מגונים בקטינות והוא מוחזק מאז במעצר. אתמול (חמישי), בדיון הארכת מעצר בעניינו, הוסיפה המשטרה לחשדות גם עבירה של אינוס ועבירת מעשה סדום. לפי החשד, הוא אחראי על עשרות מעשים מגונים בילדות מגוש דן בגילאים 10-12, כולם בעלי מאפיינים דומים. בחלק מהמקרים סיפר ריבקין לילדות, כך על פי החשד, שהוא עובד כמדריך שחייה, לקח אותן לחדר מדרגות או למקום צדדי אחר, וביקש מהן למדוד בפניו בגדי ים; בעודן מחליפות בגדים, נהג ריבקין להגיע לסיפוק מיני ואף לגעת לחלקן בחזה או לבקש מהן לגעת בו.

 ריבקין הודה בכמה מהמעשים המיוחסים לו ואף ושחזר אותם. יחד עם זאת, עורך דינו ובני משפחתו טוענים בתוקף כי המשטרה מנסה "להלביש" עליו שורת מקרים נוספים שאינם קשורים אליו, וטוענים שריבקין מעולם לא נגע בבנות. הם מדגישים כי הוא מקבל מיוזמתו טיפול רפואי במטרה לשלוט בדחפיו.

רק השבוע פורסם שמו של ריבקין בפעם הראשונה בהקשר של עבירות פדופיליה, למרות שהוא הורשע כבר שלוש פעמים בביצע מעשים מגונים בפומבי בילדות מתחת לגיל 14. ריבקין הורשע ב-95', 2001 ו-2013, עשה עבודות שירות ושילם פיצויים למתלוננות.

פסקי הדין משנת 1995 ו-2001 אינם נגישים לציבור, ואף לא לעיתונאים (הנהלת בתי המשפט טוענת כי המערכת לא יכולה לאתר אפילו את מספרי פסקי דין הישנים ולכן אין לנו כעיתונאים אפשרות להגיש בקשה להיתר את פירסומם לבית המשפט). הרשעתו ב-2013 עסקה בחשיפת איבר מינו בפני שלוש ילדות.

 יחד עם זאת, על אף דפוס הפעולה החוזר על עצמו, ואף על פי שבית המשפט הגדיר לפני שלוש שנים את רמת מסוכנתו כ"גבוהה", ריבקין מעולם לא ריצה עונש מאסר בפועל. יותר מזה: בשנים האחרונות גם לא היה עליו פיקוח, כפי שמתחייב מ"חוק ההגנה על הציבור מפני ביצוע עבירות מין". לפי החוק, כשרמת הסיכון שעבריין מין יבצע עבירת מין נוסף אינה נמוכה ועבירת המין הופנתה כלפי קטינים – על בית המשפט לקיים דיון בעניין צו פיקוח. פיקוח כזה, אם ניתן צו, יערך על ידי יחידת צור של השב"ס, אשר קצינים מטעמה רשאים לדרוש מהעבריין למסור מידע, לחפש במקום מגוריו או ברכבו, לחפש על גופו של העבריין ועוד. בדיעבד, ייתכן שפיקוח כזה עשוי היה למנוע את שורת המעשים שבהם ריבקין חשוד בימים אלה.

אורי ריבקין
בית המשפט הגדיר לפני שלוש שנים את רמת מסוכנתו כגבוהה. ריבקין

אנטיתיזה של פדופיל סדרתי מורשע

אם הפרופיל הטיפוסי של פדופיל מורשע הוא של אדם דחוי שהחברה הקיאה מקרבה, מתבודד בעל כורחו ולא פעם גם אקסצנטרי, הרי שזה לחלוטין לא המקרה של ריבקין. למעשה מדובר בהיפך המוחלט. ריבקין, בעל עסק עצמאי לייעוץ, הוא אדם מקושר מאוד המוכר היטב בנוף האשדודי ואף מסוקר באורח קבוע במקומוני העיר; פעיל פוליטי במפלגת העבודה שנחשב מקורב למספר חברי כנסת; וחברם הקרוב של מספר ידוענים. "הוא אישיות מוכרת, אהובה ומכובדת באשדוד", מספרת מרים (השם האמיתי שמור במערכת), חברה קרובה שפרסום החשדות נגד ריבקין הותיר אותה המומה. "הוא מכיר פה את כולם – מהקטן ועד הגדול ביותר".

ריבקין מתגורר בדירת שלושה חדרים ברובע י' באשדוד, ביחד עם בת זוגו ממנה התגרש ליזה, שמשמשת כראש אגף רכש בנעמ"ת. חבריו מספרים על אדם שאוהב את החיים הטובים, נוהג בג'יפ מסוג גראנד צ'ירוקי, יוצא לא מעט למסעדות יוקרה ואף מזמין מדי פעם את החברים לערבים שלמים על חשבונו. בין חוג ידידיו הסלבריטאים ניתן למנות את הדוגמנית נטלי דדון והזמר רותם כהן.

"הקשר שלו איתם החל לפני כשנתיים", מספר מקורב, "הוא הכיר אותם דרך חברים משותפים ומשם זה התגלגל, סלב אחד הכיר לו סלב אחר: רותם כהן הכיר לו את נטלי דדון, שהכירה לו את אווה לימסוב והשף גולן גורפינקל. עם רותם הוא היה בקשר קרוב ושמעתי שסייע לו במימון המוזיקה שלו, ולנטלי הוא גם עזר ואפילו אמר כמה פעמים שהוא מרגיש שהיא הבת שלו. הוא פוגש את החבורה הזאת בעיקר בתל אביב – במסעדות ובבתים. הוא 'ניים דרופר' גדול והיה עסוק מאוד לאחרונה בחברות עם אותם סלבריטאים". כאמור, אין שום סימן שמעיד שהם ידעו משהו על המעשים שלו.

אנשים שמכירים את ריבקין מסבירים שבמקצוע שלו, הקשרים הם חלק מהפרנסה. "יש לו מכרים רבים בצמרת השלטון, במנהל מקרקעי ישראל וברשויות מקומיות", מספר ד', מכר אשדודי של ריבקין. "הוא מעניק שירותי ייעוץ לבעלי חברות ויזמים ובמסגרתם הוא מקצר להם תהליכים ביורוקרטיים ופותח עבורם דלתות. הוא עושה הכל מסודר, עם חשבוניות, אבל ברור לך שבג'וב כמו זה, לקשרים יש משמעות גדולה ושהם עוזרים לו לקדם את העניינים". ג', חבר קרוב של ריבקין, מוסיף ש"יש לאורי יכולת נדירה להתחבר לאנשים. הוא מכיר כל פקיד ופקידה בעיריות ובמשרדי ממשלה, כאלה שיכולו לעזור לו לקדם עניינים של הלקוחות שלו, בעיקר בתחום הבנייה והתשתיות".

לאמלל את הגוף בתמורה לשמירת הסדר הציבורי

יש לשער כי מה שאפשר לריבקין לשמור כל השנים הללו על שמו הטוב ועל קשריו המרובים, למרות שורה של הרשעות בעבירות פדופיליה, הוא צו בית משפט שאסר על פרסום שמו. כתוצאה מאותו צו, חבריו, מכריו ושותפיו של ריבקין לעבודה פשוט לא ידעו על עברו, ולוּ ברמז. גם חיפוש בגוגל לא הסגיר עד השבוע שום מידע הנוגע לעבירות הפדופיליה של ריבקין, לרבות פסקי הדין בעניינו.

אורי ריבקין ורותם כהן (צילום: מסעדת ריבס, אשדוד)
ידידיו המפורסמים לא ידעו. אורי ריבקין ורותם כהן | צילום: מסעדת ריבס, אשדוד

כפי שעולה מדיון שהתקיים בבית משפט השלום ברחובות בפעם האחרונה שריבקין הועמד לדין, ב-2013, אחד הנימוקים של פרקליטיו במסגרת הבקשה שלא להתיר פרסום, היה שהמדינה ממילא תהיה מחויבת לפקח על ריבקין, גם אחרי שישוחרר (לרבות מעקב אחרי הטיפול המונע שהוא נוטל), ומאחר שכך, מתייתר הצורך ליידע את הציבור במצבו. אולם מבדיקה עולה שעל אף שהחוק מחייב לדון בשאלת הפיקוח, לא הפרקליטות ולא בית המשפט קידמו צו כזה.

בהיעדר פיקוח, כך נראה, האחריות על נטילת הטיפול המונע – תרופה הורמונלית הניתנת בזריקה באופן קבוע, ושאמורה לאורך זמן להוריד משמעותית את רמת הטסטוסטרון בגוף (נקראת גם "סירוס כימי") – הוטלה באופן בלעדי על ריבקין, בכפוף לרצונו הטוב. סיטואציה בעייתית ביותר, בוודאי לאור תופעות הלוואי שהיא גורמת והעובדה שהיא מדכאת את היצר המיני.

כפי שעולה מפסק הדין שניתן בתיק מ-2013, אז הואשם ריבקין בחשיפת איבר מינו בפני שלוש בנות – הסיבה שבגינה חזר לבצע עבירות פדופיליה לאחר 12 שנה הייתה, בפשטות, משום שהפסיק את הטיפול. "כשמונה חודשים טרם ביצוע העבירה", כתב אז השופט ירון לוי מבית משפט השלום ברחובות, "הפסיק הנאשם, על דעת עצמו, לקבל את הטיפול התרופתי, בין היתר, לדבריו, עקב פגיעה משמעותית בגוף". השופט לוי ביקר את ריבקין על החלטתו זו, בטענה ש"יש בעצם הפסקת הטיפול, משום העדפת האינטרס האישי של הנאשם על פני הסיכון הגבוה – שהתממש כבר מספר פעמים בעבר – של פגיעה בחפים מפשע, וביניהם קטינות, על לא עוול בכפם".

לטענת ג', חבר קרוב של ריבקין, גם סדרת העבירות הנוכחיות בהן הוא חשוד היא תוצאה לכאורה של אי-סדירות בנטילת התרופות. "הוא לקח את הזריקה שהוא צריך לקבל באיחור של חודשיים וחצי ובגלל זה תסמיני המחלה פרצו שוב", הוא אומר. "כשהוא כבר לקח את הזריקה, לא הייתה לה השפעה עליו והוא חזר לבצע מעשים מגונים בפומבי".

ג' מוסיף וטוען שריבקין איננו האשם היחיד בכך, אלא שגם הרשויות נושאות באחריות, שכן היה ביכולתן למנוע את ההידרדרות. "לא ברור לי למה אף אחד לא פיקח על כך שיקבל את הזריקה שלו בזמן – קופת חולים, המשטרה וכל שאר הגופים. ברור שהיה פה מחדל חמור מאוד של הרשויות שמצד אחד לא פרסמו את שמו לאורך השנים, ומצד שני לא השיתו עליו מעקב של יחידת 'צור' שעוקבת אחר עברייני מין. אורי עשה עבודות שירות והיה לו צו מבחן, אז איך ייתכן שהוא חמק להם מהרדר?".

"מתחלחל מהאפשרות שחשב על הבת הקטנה שלי"

כשפנינו השבוע לחבריו הפוליטיקאים והסלבריטאים של ריבקין, ביניהם כאלה שצולמו שוב ושוב מחובקים עימו, מרביתם הכחישו כל קשר אליו, אחרים סירבו להתייחס לפנייתנו והיו כאלה שאף הסירו בימים האחרונים תמונות מרשתות חברתיות שבהן הם נראים מצולמים איתו. מרים, אותה חברה קרובה שהידיעה על המעצר הכתה אותה בתדהמה, לא מתכחשת לאהבה והערכה  הרבה שרכשה לריבקין, לפחות עד שגילתה על עברו. סיפרה לעומתם ש"אורי הוא אדם שמתחברים אליו ברגע, שמשרה תחושה שהוא חבר ממש טוב, שכיף להיות בקרבתו". ג', החבר הקרוב, אמר ש"אורי הוא חבר בלב ובנפש, שיעשה הכול למען חבריו".

אורי ריבקין
בשנים האחרונות גם לא היה עליו פיקוח, למרות שהחוק דורש את זה. ריבקין

אלא שאפילו לג', אותו "חבר בלב ובנפש" כהגדרתו, לא היה מושג עד השבוע על הרשעותיו הקודמות של ריבקין. "מתברר שהוא הסתיר את זה מכולם, גם מחברים קרובים. אף אחד בעיר לא ידע כלום", הוא אומר. כמוהו, כך גם חברים אחרים של ריבקין שדיברנו איתם זעמו עליו בשל מה שנתפס בעיניהם כהולכת שולל ארוכת שנים, וזאת בצד תדהמה אותנטית מהאשמות. "האיש שהציג את עצמו כאיש עסקים מכובד שדאג לחברים הקרובים שלו כל הזמן", אמר אחד מהם, "שיקר במצח נחושה במשך כל כך הרבה שנים לגבי מי שהוא. הוא היה כמו משפחה עבורם ועכשיו כולם כבר לא יודעים מה לחשוב. גם בעניין הילדים: הוא וליזה תמיד סיפרו שהוא לא יכול להביא ילדים לעולם, ורק עכשיו מסתבר שהסיבה לכך היא בגלל שעבר סירוס כימי".

חלק מהחברים ששוחחנו איתם טענו שאם היו יודעים על המצב, כנראה שלא היה מאפשרים את נוכחותו של ריבקין בסמוך לילדיהם. "המשפחות שלנו יצאו כמה פעמים להופעות ולטיולים", אומר ג', "הוא הכיר את הבת הקטנה שלי והיום אני מתחלחל מהאפשרות שהיא אולי עלתה לו במחשבות. אם הייתי יודע, לפחות הייתה לי אפשרות לבחור. אבל כמו שאמרתי, זה גם מחדל של הרשויות: איך לא יידעו אותי שהכנסתי עבריין מין מסוכן הביתה, שמשפחתי ואני בילינו במחיצתו?". אחד החברים העריך שהסיבה שבגללה ביצע ריבקין את העבירות מחוץ לאשדוד, היתה "כדי שלא יזהו אותו וכתוצאה יישרפו כל הקשרים שבנה במשך שנים. לא סתם הוא חיפש ילדות ביישובים בגוש דן", הוא אומר.

בין המעטים שידוע לגביהם שריבקין בכל זאת חלק איתם את עובדת היותו פדופיל מורשע, נמנים גרושתו ליזה, אחיו וחברה נוספת. כלפי ליזה, שהכירה בבעיה של ריבקין והעניקה לו תמיכה לאורך הדרך, מופנה כעת גם כן חלק מהכעס של החברים, משום שסייעה לו לשמור מפניהם את הסוד. עם פיצוץ הפרשה ופרסום החשדות, פנתה ליזה בשבוע שעבר לאחד מחבריו של ריבקין וכתבה לו: "כמי שהיה חבר קרוב שלו מגיע לך תשובות. תבוא אליי הביתה", אך החבר לא נענה לבקשה וכמו רבים אחרים, ניתק קשר.

תגובות
ממשטרת ישראל נמסר כי מדובר בחקירה שעדיין מתנהלת ועל כן אינם יכולים בשלב הזה למסור פרטים מהחקירה.

מעורך דינו של ריבקין, שמעון אמיר, נמסר בתגובה: "מרשי שיתף פעולה עם חוקריו באופן מלא, הודה במקצת מהחשדות המיוחסים לו, אנו מקוים לחקירה מהירה ויסודית."

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "תגובתנו מתייחסת רק לתיק אחד שנוהל נגד ריבקין בשנת 2012, מאחר שהתיקים בעניינו משנות התשעים נוהלו בידי התביעה המשטרתית ומשכך אין לפרקליטות מידע בגינם. ההחלטה על איסור פרסום ההליך או ניהולו בדלתיים סגורות נתונה לשיקול דעתו של בית המשפט והוא הגורם המכריע בעניין. מאחר שמדובר בתיק הנוגע לעבירות מין בקטינות הסכימה הפרקליטות לניהול ההליך בדלתיים סגורות, בדומה לתיקים אחרים בעבירות מסוג זה. יודגש, כי בסמוך לאחר הרשעת הנאשם דרשה הפרקליטות את פרסום גזר הדין ובו שמו של החשוד, וזאת משיקולי הרתעת הציבור.
"בתיק זה יוחסה לריבקין עבירת מעשה מגונה בפומבי. לאחר שנשקלו כל נסיבות המקרה, כגון גילן הצעיר של המתלוננות והרצון לחסוך מהן את ההליך המשפטי וכן העובדה שהרשעתו הקודמת של הנאשם הייתה 12 שנה קודם, סברה הפרקליטות כי מדובר היה בעונש ראוי בנסיבות העניין. יצוין כי עונש זה עמד במתחם הענישה הראויה שנקבע על ידי בית המשפט.
"בעקבות האירוע החריג שבו לא עודכנה הרשות לפיקוח על עברייני מין בגזר הדין, אנו מפיקים בימים אלו לקחים ובוחנים אפשרות לשינוי נהלי העבודה ושיפור מנגנון התיאום בין כל הגופים הנוגעים למעקב אחר הדיווח על עברייני מין משוחררים".

אורי ריבקין (צילום: חטיבת דובר המשטרה, עיבוד: סטודיו מאקו)
הודה בכמה מהמעשים המיוחסים לו ואף ושחזר אותם. ריבקין | צילום: חטיבת דובר המשטרה, עיבוד: סטודיו מאקו

תגובת דוברת בתי המשפט: "פסקי הדין שניתנו מדברים בעד עצמם ובעניין הליכים תלויים ועומדים אין באפשרותנו למסור תגובה".

תגובתו של עו"ד שי אליאס בעניין נטלי דדון: "ככל שתפרסמו את העובדות שציינת בפני ו/או תציגו את מרשתי נטלי דדון כביתו של אורי ו/או חברה קרובה, באופן הקושר אותה לאדם החשוד בפלילים תוגש תביעה בלשון הרע והוצאת דיבה, שכן מדובר בהיכרות שטחית בלבד".

מסוכנות יחסי הציבור של רותם כהן נמסר: "אורי ריבקין היה מעריץ של רותם שהגיע בדבקות להופעות שלו במשך תקופה ארוכה. רותם כיבד אותו כמעריץ כפי שהוא מכבד את כל מעריציו ואף לבקשת חברים משותפים הגיע בהפתעה ליום הולדתו. ריבקין לא עזר לרותם בתחילת הדרך ולא בהמשכה".