אין תמונה
מתמודדי העונה הראשונה של הישרדות. ממוצע צפייה של 24%

לפני כשנה וחצי החליטו בערוץ 10 להשקיע מיליונים בתוכנית הריאליטי המצליחה "הישרדות", ושינו את פני הטלוויזיה בישראל. עד אז היו לנו את "קחי אותי שרון", "השגריר", "פרויקט Y", "רצים לדירה" - פורמטים מקומיים שאמנם זכו להצלחה נקודתית אבל לא התקרבו לסערה שעתידה להתחולל. אחרי "הישרדות" כבר מיהרה זכיינית ערוץ 2 קשת לרכוש את פורמט "האח הגדול", ששבר שיאי רייטינג, הגדיר מחדש את חוקי המשחק ועורר את תיאבונה של רשת, שהזדרזה לרכוש את "המירוץ למיליון".

כעת הגיע הזמן להשוות בין שלוש האטרקציות, ולא רק על בסיס נתוני רייטינג. מי זכתה בכמות הפרסים הגדולה ביותר, מי מהן היקרה ביותר, איפה הפרס גדול יותר, מי מעסיק 1,000 עובדים ומי מהן הכי מצליחה בחו"ל? אלה המספרים:

 מספר פרסי אמ"י

1. המירוץ למיליון: 11 פרסים ברציפות בין השנים 2003 עד 2008.
2. הישרדות: זכתה בשלושה פרסים (פעמיים ב-2001 ופעם ב-2008).
3. האח הגדול: מעולם לא הייתה מועמדת לאמ"י.

מספר עונות בארה"ב

 1. הישרדות: העונה ה-18 עלתה לשידור בראשית פברואר וכבר עובדים על העונות ה-19 וה-20.
2. המירוץ למיליון: 13 עונות.
3. האח הגדול: בדרך לעונה ה-11.

איפה עוד משודר:

1. האח הגדול: ב-70 מדינות ברחבי העולם, ביניהן סוריה, מצרים ולבנון.
2. הישרדות: למעלה מ-50 מדינות, בהן פקיסטן, גאורגיה וונצואלה.
3. המירוץ למיליון: רק ישראל וברזיל רכשו את הפורמט והפיקו גרסה מקומית משלהן. שאר המדינות רכשו את הסדרה לשידור מארה"ב.

המירוץ למיליון
מתמודדי המירוץ למיליון. 11 פרסי אמ"י | צילום: יוני המנחם
רייטינג בארה"ב

1. הישרדות: ממוצע הצפייה עבור 17 עונות של "הישרדות" בגרסה האמריקאית הוא למעלה מ-19 מיליון צופים בעונה. ממוצע הרייטינג של העונה הראשונה של "הישרדות" הוא 28.3 אחוזים. בפרק הסיום צפו למעלה מ51 מיליון צופים.
2. המירוץ למיליון: 13 מיליון צופים בממוצע בפרקי התוכנית בארה"ב.
3. האח הגדול: בארה"ב הממוצע הוא כ-8 מיליון צופים לפרק. בשאר העולם, לעומת זאת, מדובר בהצלחה מטאורית. המספר הגבוה ביותר שנרשם לפרק אחד היה בגמר העונה הראשונה בברזיל, כאשר למעלה מ-100 מיליון צופים, יותר ממחצית מאוכלוסיית המדינה, צפו בתוכנית.

עלות הפקה מקומית

1. האח הגדול: כחמישה מיליון דולר.
2. הישרדות: כחמישה מיליון דולר.
3. המירוץ למיליון: כחמישה מיליון דולר.

הפרס הגדול

1. האח הגדול: מיליון שקלים, שאותם לקחה בעונה הראשונה שפרה קורנפלד. בעונת ה-VIP, לעומת זאת, הסלב עצמו לא זוכה בכסף, אבל כן זוכה לתרום לחברה: כל הסמסים שישלחו בשבוע הגמר יתרמו לנוער בסיכון.
2. המירוץ למיליון: מיליון שקלים.
3. הישרדות: השורד האחרון זוכה בפרס בשווי מיליון שקלים שמתחלקים בין בג'יפ סובארו B9 ושאר הסכום במזומנים. נעמה קסרי, קוסמטיקאית מכרמיאל, לקחה את העונה הראשונה והביסה את נועם טור ודן מנו.

מספר אנשי צוות

1. המירוץ למיליון: 1,000 אנשי צוות, שמורכבים מ- 50 אנשי הפקה שעובדים במסגרת התוכנית מתחילתה ועד סופה, כאשר בכל מדינה מתווספים אליהם מאות אנשי הפקה מקומיים שמוציאים לפועל את המשימות המייחדות את אותה מדינה. 
2. האח הגדול:  200 אנשי הפקה שכוללים: במאים יומיים, במאי קונטרול, צלמים, צלמי ברודקאסט, צלמי רובוטיקה, נתבים, אנשי סאונד, אנשי הפקה, אנשי תוכן, אנשי משימות, אנשי קריאייטיב. בנוסף עוד 50-60 איש המהווים כוח עבודה מקצועי: קבלנים, אדריכלים, מעצבים וכדומה. להבדיל, מדובר בהפקה שלא הולכת לישון ופועלת במשמרות סביב השעון והשידור החי.
3. הישרדות: 150 אנשי צוות ישראלים עבדו על ההפקה. 100 מהם טסו לצילומים באיי הפנינה (צלמים, במאים, עורכים, אנשי סאונד, אנשי הפקה, צוות רפואי ופסיכולוגי).50 אנשים נשארו לחכות להם בארץ. בנוסף, 400 אנשי צוות מקומיים עבדו על סט הצילומים (קבלנים, מאבטחים וכו'.).

  כוכב נולד

1. האח הגדול: הכוכבים הגדולים של העונה הראשונה הם יוסי ועינב בובליל, שלא רק זוכים לסיקור צמוד אלא גם קיבלו תוכנית בערוץ ביפ, שמתעדת אותם מקרוב. הזוכה שפרה קורנפלד הנחתה את התוכנית המקדימה ל"האח הגדול VIP" בקשת ובאופן כללי עדיין מעוררת לא מעט עניין.
2. הישרדות: למרות שלא זכה, נועם טור מהעונה הראשונה הוא המרוויח הגדול כפרזנטור של פוקס לצד בר רפאלי. הזוכה נעמה קסרי מגישה את "שורדות בבית", תוכנית יומית בערוץ 10, ביחד עם השורדת ליה גיל; דן מנו הגיש תקופה קצרה את תוכנית הבוקר של ערוץ 10; עומר גלעדי מככב בקמפיין לנעלי גלי; מרינה קבישר קיבלה קמפיין לחברת השקעות, השתתפה במחזמר 'אי המטמון' שיתפה פעולה עם משה דן בקמפיין למפעל הפיס והוציאה איתו סינגל בשם "מתוק כמו שוקלד".
3. המירוץ למיליון: הבולטות מכולן כרגע הן חנה ומרגלית, אך טרם ידוע אם נסגר איזה קמפיין.

פוטנציאל זוגיות

1. האח הגדול: ונסה אלוש ויוני וינקל חיים כיום ביחד לאחר שהכירו בעונה הראשונה של התוכנית. אפילו יש כבר דיבורים על חתונה. והאם השתתפותה של עינב בובליל בתוכנית קשורה לעובדה שמיד אחריה היא הכירה את אלי בניסטי וקיבלה הצעת נישואין? המממ, כן.
2. הישרדות: דן מנו וויקה פינקלשטיין יצאו תקופה קצרה אחרי סיום הצילומים.
3. המירוץ למיליון: תום ואלן - היא הגיעה עם אביה החורג ("פיץ") והוא הגיע עם האקסית ענבל מאז הם נצפים בכל האירועים של התוכנית דבוקים אחד לשני.

קשה באימונים, קל בקרב
דיירי ה-VIP | תמונת AVI: האח הגדול VIP

קושי פיזי

1. הישרדות: הישרדות זה שם המשחק - המשימות, המחייה בטבע שכוללת חיות עוקצות, שמש שורפת, מחסור באוכל ומי שתייה ולעיתים אף מצב של תת תזונה.
2. המירוץ למיליון: משימות שדורשות הרבה כוח פיזי. הצילומים נעשים בתנאי שטח לא קלים, שמשתנים ממקום למקום שאליו מגיעים המתמודדים.
3. האח הגדול: אין קושי פיזי מיוחד מלבד המשימות השונות שמנחית האח הגדול על הדיירים. לעיתים יש מחסור באוכל בשתיה (ובעיקר בסיגריות).

קושי נפשי

1. האח הגדול: כאן קושי נפשי הוא שם המשחק. הבידוד המוחלט מהעולם, ניתוק ממעגל המשפחה והחברים, כאשר המתמודדים הם כלי משחק ביד המצלמות. המתמודדים בתוכנית עוברים אבחון פסיכולוגי לפני שהם נכנסים לבית. בנוסף, בעודם בבית, יש לכל הדיירים אפשרות לדבר עם פסיכולוג דרך חדר האח הגדול. שיחות אלו חסויות לחלוטין.
2. הישרדות: מלבד הקושי הפיזי קיים גם הקושי הנפשי של הבידוד, ניתוק מהמשפחה, ניתוק מציביליזציה, מחסור באוכל, תככים חברתיים, אסטרטגיות, שקרים ובריתות.
3. המירוץ למיליון: במילה אחת - לחץ. התחרות היא על זמן. בניגוד לשאר התוכניות, המתמודדים נמצאים כל הזמן בתחרות. מעבר לרצון להיות ראשון כל הזמן, תמיד תראה את המתחרים סביבך. עובדה שגורמת, מן הסתם לקושי נפשי רב, שמשפיע על המתמודדים לאורך כל התוכנית.

רייטינג בארץ

1. האח הגדול: בעונה הראשונה של התוכנית נע הרייטינג סביב ה-31.3 אחוזי צפייה. תוכניות ההדחה סביב-32.2 אחוזים. תוכנית הגמר זכתה ברייטינג שיא לתוכנית ריאליטי בישראל - 39.2 שהם 1,200,000 צופים. פרק הפתיחה של עונת ה-VIP הגיע ל.-35.1
2. המירוץ למיליון: כ-23 אחוזים. ימים יגידו מה יהיה לקראת הגמר. כרגע, נראה שההחלטה לשדר את "המירוץ" מול "הישרדות" ביום שבת פוגעת ברייטינג של שתי התוכניות.
3. הישרדות: בעונה הנוכחית נע בין 18-20 אחוזי צפייה. הממוצע העונתי של "הישרדות האיים הקריביים" 24.4 אחוזים. גמר העונה הראשונה זכה ל-36 אחוזי צפייה שהם 1,150,000 צופים.