כריס אלן (צילום: Jason Merritt, GettyImages IL)
אלן. הסוס השחור | צילום: Jason Merritt, GettyImages IL

במהפך בנוסח הראל מויאל נגד הראל סקעת הביס הלילה כריס אלן בן ה-23, עם הקול המלטף ומראה בן השכנים, את הרוקר התיאטרלי אדם למברט שנחשב מועמד בטוח לזכייה בעונה השמינית של התוכנית "אמריקן איידול". למברט נחשב, לכל אורך העונה, מועמד מוביל לקטוף את התואר הנחשק בעוד כמה פעמים נדמה היה שאלן יודח לפני שלב הגמר.

אלן, שהגיע לתחרות מלב הפריפריה האמריקנית (העיר קונווי שבמדינת ארקנסו), התבשר על זכייתו כאשר מנחה התוכנית ריאן סיקרסט הכריז: "המנצח הוא האנדרדוג. הסוס השחור שחזר בסערה וכבש את לב האומה". אלן היה המום למשמע הבשורה על זכייתו והצליח בקושי למלמל: "אני מצטער, אבל אני לא יודע מה לומר. אני אפילו לא בטוח מה אני מרגיש עכשיו. זה מטורף". ההערכה היא שיותר ממאה מיליון צופים הצביעו בגמר התוכנית עבור המועמדים הסופיים, שאף בצעו במהלך המשדר החגיגי במשותף את המנון האצטדיונים "We are the champions" לצד חברי להקת קווין.

כעת צפוי להתלקח ויכוח ציבורי נוקב בשאלה מה באמת הוביל לנפילתו של אדם למברט, שהעונה האחרונה של אמריקן איידול נחשבה בעיני רבים מופע ראווה פרטי שלו. אין עוררין על יכולותיו הקוליות המרשימות, אך האם מדובר בעובדה שתדמית נער הזהב הכול אמריקאי קסמה יותר לקהל הרחב מתדמית הטווס התיאטרלי, או שהעובדה שלמברט הוא ההומוסקסואל המוצהר הראשון המגיע עד שלב הגמר שגרמה למיליוני צופים לסמס בדקה התשעים עבור שמרנות צרת אופקים על חשבון כישרון?

צוות השופטים של אמריקן איידול, בראשם סיימון קאוול, העדיפו לא להעניק הסברים בסיום הגמר ולשבח את שני המתמודדים על ההישג. "אני לא אומר את זה לעיתים קרובות, אבל שניכם הייתם מעולים. העתיד כולו שלכם עכשיו", ברך השופט הארסי את אלן ולמברט רגע לפני ההכרזה על הזוכה. פול סטנלי, חבר להקת הרוק המיתולוגית KISS שהופיעה באירוע, אמר בסיומו: "אדם זכה, וגם כריס זכה. לא היו מפסידים בגמר הזה". רבים בהפקה השוו את המהפך למה שקרה בעונה הקודמת של אמריקן איידול, אז הובס המתחרה הפופולארי דייויד ארצ'ולטה ברגע האמת בידי דייויד קוק.

כריס אלן החל את דרכו בעונה השמינית של אמריקן איידול כנער יפה מראה עם קול נעים, אך גם ביישן ומופנם. בהדרגה החל לצבור ביטחון עצמי, יכולותיו הקוליות השתפרו ורבים טוענים שדווקא הצניעות והפרופיל הנמוך סייעו לו להתגבר בסופו של דבר על הבאזז הרותח סביב למברט. במילים אחרות, התקשורת שוב אשמה.

אדם למברט (צילום: Frazer Harrison, GettyImages IL)
למברט. הכוכב של העונה | צילום: Frazer Harrison, GettyImages IL

אדם למברט בן ה-27, החי בלוס אנג'לס, ייזכר כמי שהביא לאמריקן איידול מניירות של רוקר מוחצן וגדול מהחיים והמתמודד הראשון שביצע בתוכנית גרסת כיסוי לשיר של לד זפלין ("Whole lotta love"). עם זאת, למרות שעובדת היותו הומוסקסואל לא הוסתרה הוא נמנע מחיזור רשמי אחרי קולות הקהילה ההומו-לסבית בארצות הברית ויש הטוענים עכשיו שזו הייתה טעותו הגדולה. כאשר התבקש בכמה ראיונות להתייחס לסוגיה אמר: "אני יודע מי אני וזה מספיק". כריס אלן, לעומתו, אמר בראיון בשבוע האחרון: "אני בוטח בקול הנוצרי שיהיה לצידי, למרות שלא אמונה תכריע מי יזכה אלא ההופעה שלך, מה שאתה מקרין על הבמה, כל החבילה".

כמדי שנה השתתפה שורה ארוכה של אמנים אורחים במשדר הגמר בן השעתיים. מלבד שלושת חברי להקת קווין הנותרים ולהקת KISS הופיעו גם קית' אורבן, רוד סטיוארט, סינדי לאופר, ליונל ריצ'י, פרגי ולהקת הבלאק אייד פיז. אורח נוסף בתוכנית היה הקומיקאי סטיב מרטין, שאף נשאל על ידי המנחה ריאן סיקרסט מי לדעתו יהיה הזוכה. מרטין ענה: "אני יודע שהסיכויים קלושים, אבל אני מקווה שאני".

עוד בmakoבידור: בר רפאלי קפצה לביקור בישראל, מתמודדי הישרדות מתכוננים לגמר ורן דנקר על השטיח האדום בקאן