סיימון קאוול מחייך בטישירט תכלת לפני גדר צבועה לבן (צילום: רויטרס)
סיימון קאוול. בהלם | צילום: רויטרס

סיימון קאוול לא האמין שזה קורה לו: במהלך האודישנים לגירסה הבריטית של "הדבר הגדול הבא", ששודרו בשבת האחרונה באנגליה, עלתה לבמה סוזן בויל, מובטלת סקוטית בת 47 שגרה לבד עם החתול שלה, וביקשה לשיר את השיר "I Dreamed a dream" מתוך המחזמר "עלובי החיים". בויל הצהירה שהיא חולמת להיות זמרת מקצועית, וטענה שאף אחד לא נתן לה הזדמנות עד כה. הקהל צחק, קאוול (ששופט גם בתכנית הזו במקביל לתפקידו ב"אמריקן איידול") גלגל עיניים. ואז היא פתחה את הפה.

בויל חשפה קול גדול מהחיים ויכולות ווקליות שלא נופלות מזמרות מנוסות ומקצועיות. "את נמרה קטנה", אמר לה סיימון קאוול בסוף ההופעה, וכמובן שהיא עברה לשלב הבא בתכנית פה אחד. "יש לה קול נהדר, באמת הופתעתי ממנה" הודה קאוול בראיון, ושמועות מדברות על כך שהוא כבר מסדר לה פגישת עבודה עם נציג של חברת התקליטים סוני.


 

מפיק המחזמר "עלובי החיים", קמרון מקינטוש, הודיע אף הוא שחטף הלם מוחלט וקרא לביצוע "אחת מהגרסאות הטובות ביותר של השיר שאי פעם שמעתי – נוגעת, מרגשת, מרוממת נפש. אני מקווה שהיא תזכה בתכנית".

בין אם היא תזכה ובין אם לא, מה שבטוח הוא שהיא הדבר הגדול הבא באינטרנט: קטע האודישן שלה צבר עד כה מעל 11 מיליון צפיות ביו-טיוב וגרר עשרות מאמרי תגובה בנוסח "יופי אמיתי הוא מבפנים", "סוזן בויל לא מכוערת, התגובה שלנו היא כן" ו"סוזן בויל היא הגיבורה שלי". רבים השוו את הסיפור שלה למעשיות כמו "היפה והחיה" ושאר אגדות של האנס כריסטיאן אנדרסן, והרחיבו על הכישרון שחבוי בכולנו - "אנשים כמוה הם הדבק הבלתי נראה של החברה שלנו".

בלוג מיוחד של פרופסור לאנתרופולוגיה באוניברסיטת וושינגטון טען כי רגעים כמו האודישן של סוזן חושפים את כל הרצונות והחרדות שאנחנו מחביאים עמוק בפנים, כי כשמשהו כזה נוגע בנו אנו נזכרים שאנו אנושיים. "אנחנו כל כך אובססיביים לגבי האריזה", נכתב באנטרטיימנט וויקלי, "הפרצוף היפה, הבגדים הנכונים, הגישה המקובלת. הכוח האמנותי של בויל הלא מגניבה, לא מעוצבת ולא מנושקת - גורם לנו להרגיש מהו חסד אנושי".

ואפילו הוליווד בהלם: גורו הרכילות פרז הילטון הקדיש לבויל פוסט מיוחד באתר שלו, והצמד אשטון קוצ'ר ודמי מור כבר הספיקו לקשקש על התופעה באתר "טוויטר" בו הם מקפידים לבקר: "זה עשה לי את הלילה" כתב קוצ'ר ולינקק לקטע, מה שהוביל את אשתו להגיב לו ב"אתה יודע שזה גרם לי לדמעות!".

בויל נולדה למשפחה קתולית והיא אחת מתשעה ילדים. היא מעידה על עצמה שהיא "שרה בכל מקום שהיא יכולה ובפני כל מי שרוצה לשמוע". האשה שמעולם לא יצאה לדייט ומעולם לא נושקה, מכונה כעת "סנסציית הפופ החדשה של בריטניה". היום (חמישי) צפויה בויל להופיע באחת מתכנית הבוקר של אמריקה, ותשיר בשידור חי מהמטבח שלה בסקוטלנד.