פרוייקט מסלול הישראלי (יח``צ: יוני המנחם)
פרויקט מסלול. יש כישרון | יח``צ: יוני המנחם

"פרויקט מסלול", שמאיימת לעשות לתחום עיצוב האופנה מה ש"נולד לרקוד" ו"רוקדים עם כוכבים" עשו לריקוד, יצאה אתמול לדרך. מלבד צופי ערוץ 2 הקבועים, צפו אמש בתוכנית גם סטייליסטים ומומחי אופנה מהמובילים בישראל, והם עשו זאת בעין הרבה יותר ביקורתית.

הסטייליסטית ליאת אשורי מבדילה בין מי שהגיע לתוכנית כדי להיות מעצב האופנה הבא של ישראל ומי שבא רק בשביל המצלמות. "בעין מזוינת אפשר להבין מיד מי מעצב אופנה ומי כוכב ריאליטי, וחייבים לעשות את ההפרדה", אומרת אשורי. "מבחינת מעצבי האופנה יש שם בעיניי שלושה אנשים מאוד מוכשרים: אלון, לוסי, וזאת שנמצאת עם בעלה (מאיה - י.פ). אני הייתי מכריזה על לוסי כמנצחת כבר בתוכנית הראשונה ועל משי כעינב בובליל הבאה, ולא רק בגלל שהכניסו את אחיה לתוכנית".

זאת טלוויזיה, חייבים להכניס קצת צבע לתוכנית.
"אין לי ספק שהרבה מהצופים לא באמת יישארו מרותקים לראות נטו איך מעצבים, לא את כולם זה מעניין, ולכן אני בעד לתת קצת צד צהוב. אם רוצים שתוכנית תצליח זה די מחייב".

ליאת אשורי סדנת סטיילינג 3 (צילום: שוקה)
ליאת אשורי סדנת סטיילינג 3 | צילום: שוקה

מה דעתך על השופטים?
"ויקטור בלאיש הוא פשוט עילוי בעולם האופנה, עבד אצל רוברטו קאוולו בעשור האחרון, מדבר מעט עם הרבה כוח ומשמעות, לא נותן ביקורת מעליבה, מאוד מקצועי. רואים שהוא לא קשור לריאליטי. אופנה זה כמו רפואה, יש חוקים, והוא נמצא שם בשביל לבחון את הפן המקצועי נטו. גל אפל (בעלה לשעבר של אשורי – י.פ) הוא בדיוק ההפך מבלאיש, מכיוון שאין לו מושג בעיצוב אופנה, מעולם לא היה לו קשר לעיצוב אופנה ולהלבשת נשים. הוא בא ואומר את טעמו האישי ולכן יש צד מקצועי וצד יותר צהוב, מגניב. גל זה הדבר הכי מרענן ומגניב שיש שם".

איך התוכנית תשפיע על עולם האופנה?
"זאת תוכנית מאוד מקצועית, שעוסקת בגזירה ותפירה, לא יהיה טרנד כמו שהיה עם הריקודים. זה כמו שתהיה תוכנית על ניתוחים פלסטיים - מישהו יקנה בוטוקס ויחליט להזריק לבד? לא".

פוטנציאל אדיר

 

דורין אטיאס (צילום: מערכת MAKO 5, 2 mako)
אטיאס. יש פוטנציאל | צילום: מערכת MAKO 5, 2 mako
"עולם האופנה מתחלק לשני חלקים", מבהירה הסטייליסטית דורין אטיאס, "האחד הוא הקורבנות, אלה שצורכים אופנה כמו תורה מסיני ועליהם התוכנית תשפיע בצורה חד משמעית. החלק השני הוא של אלה שמבינים אופנה, ללא פחד ועם אינדיבידואליזם ברור, שחוץ מלשבת ולצפות בעוד תוכנית ריאליטי תורנית לא יחול אצלם שום שינוי".

איך התוכנית בהשוואה לגרסה החו"לית?
"קשה להסיק מסקנות אחרי פרק אחד, אבל אני מזהה שיש פוטנציאל אדיר ועניין שיכול למלא את הצופים באינפורמציה מדהימה. בחו"ל הנאמנות היא בראש ובראשונה לעיצוב, לבגד עצמו, הטוב והקולע ביותר, ולא לזה שעיצב. הגרסה החו"לית מלאה ביצירת אופנה ומלמדת תוכן ענייני בתחום, ואני מקווה שגם פה ידעו לנתב לשם ולא ימלאו את שעות התוכנית בריבים הלא מעניינים בעליל בין המעצבים".

יש שם מעצבים מבטיחים? שמת עין על מישהו במיוחד?
"מעצב מבטיח ללא שום ספק מבחינתי הוא נתנאל. ניתן לזהות כבר מהרגע הראשון שהכישרון שלו מולד וכל רצונו זה לעשות אופנת בגדים. לצערי, בריאליטי הפקטור המנצח הוא הצהוב, וככה עלולות להסתנן לתוכנית דמויות צבעוניות שלא בהכרח מבינות אופנה ואסתטיקה, ראה ערך משי, שאין ספק שהיא נהדרת ודמותה מעלה חיוך גדול אבל המפגש בינה לבין אופנה הוא בערך כמו המפגש בין שני קווים מקבילים. חבל לי מאוד שצוות השופטים, שסביר להניח מזהה את זה, לא נאמן לתוכן אלא לרייטינג".

למדו משהו מהאח הגדול

לאון שניידרובסקי, אירוע של קרלסברג (צילום: עודד קרני)
שיינדרובסקי. רק דמעות | צילום: עודד קרני

לאון שניידרובסקי שם לב גם למנחה שירז טל. "שירז מוכשרת ויפיפייה אבל אין בה את הכריזמה והחמימות של היידי (קלום - י.פ) בת ההרים", הוא אומר, "גל אפל, שאני מעריץ את כישורי הסטייל שלו, מדבר כאילו עכשיו התעורר משנת חורף עמוקה בהחלט, וששון קדם מעצב מדהים אבל הוא נראה כמו מוסכניק קשוח ואין לו קמצוץ מהאלגנטיות שיש לטים גאן".

מה בקשר למתמודדים?
"לא היה דגש על סקיצות, על בחירת בדים ולא על צורת העבודה. כל מה שאני ראיתי זה דמעות ועוד קצת דמעות. הם השכילו להכניס לתוכנית, היישר מתוך ספר המתכונים של 'האח הגדול', אחד הומו שיודע לחקות את ריטה, אימא אחת שעזבה בבית משפחה עם ילדים ולקינוח משי אחת שמאוד אוהבת לעורר פרובוקציות. מה עם קצת מחשבה ויצירתיות?".

מי הפייבוריט שלך?
"אלון. בכלל, זאת ההתוכנית היא הזדמנות מבורכת גם לקדם את עולם האופנה הישראלי וגם להוכיח לכולם שיש פה כישרונות כחול לבן. עדיין לא הייתה תוכנית בפריים טיים שהתמקדה בעולם האופנה הישראלי, במעצבים צעירים וכישרוניים שנלחמים על הזכות להיראות. אני מקווה שזו תהיה יותר מסתם תוכנית ריאליטי צהובה שמטרתה לייצר דרמות ואופרות סבון".

רוצים 10 ספרים במתנה? בחרו את ספר השנה העברי שלכם ואולי תזכו במארז של עשרה מרבי המכר הגדולים של השנה.

עוד בmakoבידור: אסי ישראלוף התחתן, גיא פינס לא עוזב את הוט כל כך מהר, שרי גבעתי משחקת טניס, לטרמן עוקף את קונאן ברייטינג, ארז טל מרוצה ממועדון לילה, גיא לובלצ'יק וחן אהרוני נפגשו לצהריים, שימי תבורי לא מפרגן לבן דניאל ולמירית וקנין יש ג'יפ חדש.