אחרי שהשתלטה על השיח הציבורי בשבוע האחרון ועוררה דיון ציבורי סוער, פרשת סער שיינפיין והאשמותיו בגין טיפול פסיכיאטרי לא נאות בזמן שהותו בבית "האח הגדול", הגיעו  גם לבית הנבחרים.

ועדת החינוך של הכנסת, בראשות ח"כ אלכס מילר, דנה הבוקר בפרשה בנוכחות נציגות רחבה של רוב המעורבים בסיפור, כולל כמה דיירים מהעונות הקודמות שבאו להשמיע את דעתם ויצאו מאוכזבים והמומים מהתנהלותם של חברי הכנסת.

"זה היה נראה כאילו הח"כים באו להשמיע את דבריהם במקום לשמוע מה שיש לאנשים לומר", התייחס אלירז שדה לדיון המורכב. "הם פשוט באו לתת נאום ולא רצו להקשיב לאף אחד וחבל, כי היו המון אנשים שבאו ויכלו לספק להם תובנות קצת אחרות על המצב. עצוב לראות איך מתנהל דיון כל כך חשוב בכנסת, אבל קטונתי".

במהלך הדיון התרחש עימות בין  שדה לשיינפיין ומספר חילופי דברים קשים כולל האשמות של שיינפין על כך שגם אלירז קיבל טיפול תרופתי במהלך שהותו בתוכנית, אך מסרב להודות בכך.

"ברגע שבן אדם מוציא דברים כאלה ודיבה כזאת בלי שחר אז ברור שזה חמור", שדה מגיב, "אני לא יודע מה היו האינטרסים שלו לומר דבר כזה אבל יש לי יעוץ משפטי ובמידת הצורך אשקול להשתמש בו ולתבוע את סער על הוצאת דיבה".

גואל פינטו ופנינה טורנה, היום
גואל פינטו ופנינה טורנה. מאוכזבים | צילום: חדשות 2

סערה נוספת הגיעה מצידה של דיירת עונת ה-VIP פנינה טורנה, שאף עזבה את האולם בכעס לפני תום הדיון. "חברת הכנסת המכובדת איימה עלי שהיא תוציא אותי מהאולם בכוח ולכן קמתי ועזבתי מרצוני כי אני לא אוהבת שמאיימים עלי", מגיבה טורנה. "כל הדיון הזה היה פשוט לא הוגן ואני לא אוהבת אי צדק. חבל שחברי הכנסת לא הואילו בטובם להקשיב יותר ולדבר פחות, כי כמו שיש את הסיפור של סער יש גם את הסיפור שלי שהם היו צריכים לשמוע. יש שני צדדים למטבע".

גם גואל פינטו, שכן הצליח להתבטא קצת במהלך ההתכנסות, לא מסתיר את מורת רוחו מהאירוע. "היה ממש מרתק לצפות בנבחרי הציבור שלנו ולראות כמה הם מומחים בלסמס תוך כדי ישיבה. הם העדיפו להשמיע במקום לשמוע וקשובים הם ממש לא היו. ישנו דיסוננס בין אנשים שמדברים גבוהה גבוהה על כך שצריך ללמוד את הנושא מקרוב לבין הפרקטיקה בשטח והתנהלות המזלזלת שלהם".

שרה לוין 2
שרה לוין. זה נראה כמו שוק | צילום: יניב אדרי
במהלך הדיון כינה ח"כ מש"ס ניסים זאב את התוכנית "זנותית" ויצר תרעומת בקרב הנוכחים. גם לאלעד צפני יש בטן מלאה על כל ההתרחשות. "זה היה דיון ראווה ובדיחה אחת גדולה", הוא אומר, "הח"כים הגיעו בלי שום ידע מוקדם על הנושא ולא נתנו לאף אחד לדבר. שום הצעות לפתרון, שום מטרה ושום דבר מסודר לא היה שם. שיא החוצפה היה שאדם חובש כיפה וחבר כנסת מתבטא בצורה כזאת וקורא לכולנו זונות. ברגע שהוא אמר את זה אז הבנתי שהוא מתעסק בזבל בדיוק כמונו ואפילו יותר".

את החותמת הסופית לפרשה שולפת שרה לוין שנחכה גם היא בדיון ויצאה מזועזעת כולה. "הופתעתי מהשפה שהם משתמשים שם, פשוט גועל נפש. הצדק בהחלט לא נראה שם, נתנו לסער להשמיע את דברו אבל כשהגיע תורנו אז אף אחד לא נתן לנו הזדמנות להגיב. זה היה נראה כמו שוק ואני יצאתי מהדיון הזה נורא מתוסכלת".

אירוע זאן פול גוטיה דן מנו
הוא בכלל מסיפור אחר | צילום: עודד קרני

נוכח נוסף ולא צפוי בדיון היה דן מנו, שמגיע בכלל מהצד השני של הכביש, מהריאליטי "הישרדות". "כבר מזמן פניתי לגורמים שונים בוועדה, כי נושא תוכניות הריאליטי מעסיק אותי הרבה שנים", הוא מספר, "בדיון הנוכחי הוזמנתי על ידי הועדה אז באתי. להבנתי, הדיון היה אמור להיות על תוכניות ריאליטי בכלל ונהיה ספציפית על הכדורים באח הגדול, בגלל זה גם לא לקחתי חלק פעיל בדיון. אבל היה מעניין".

מה אתה חושב על הפרשה?
"אני צופה באח הגדול, וכבנאדם שהשתתף בריאליטי יש לי קצת פרופורציה. צריך לזכור שבסופו של דבר המשתתפים הם בני אדם ויש אחריות של ההפקה, אבל אני לא לוקח צד ולא יצאתי מהדיון עם איזושהי תובנה. אני חושב, בגדול, שצריכה להיות רגולציה מסביב לנושא ההשתתפות בתוכנית ריאליטי. אני חושב שיש מקום להסדיר את הנושא באופן כללי, לא רק בנקודה הספציפית הזו, מה מותר ומה אסור, וצריך לזכור שיש יחסי מרות בין המתמודדים לבין ההפקה".