אין תמונה
שרייר עם הבטן שנעלמה השבוע. "את הקטעים המביכים הכי נהניתי לראות"

ננה שרייר (41), האישה והננוצ'קה, כבשה בסערה את זירת העונה השנייה של "מחוברות". היא לא דומה לאף אחת אחרת. שומעים את זה בקול שלה, רואים את זה בהליכה שלה, מרגישים את זה בעיניים שלה. הסטאר קווליטי של ננה משפריץ ממנה לקילומטרים.

שרייר, בעלת אחת המסעדות המצליחות והמוצלחות בתל אביב, סיפקה לנו הצצה נדירה אל מאחורי הקלעים של האישה המצליחה והמשפיעה ביותר של חיי הלילה התל אביביים. היום, כמעט שנה אחרי הצילומים, אנחנו מוצאים את ננה ימים אחרי לידת בתה השנייה, אמלי. "בתי הבכורה, עדן, נתנה לה את השם", היא מספרת.

"ההריון עבר קל", היא מרגיעה, "מחזק, מרענן, משמח וממלא בכוחות – לחטוב עצים, לסלול כבישים".

כשהגדרתי אותה 'חסרת גבולות', היא התפלאה, "באמת? אני חסרת גבולות?". בכל זאת, לא כל יום רואים בחורה חושפת את הקרביים שלה מול המצלמה לכל מאן דבעי. אז נכון, כל המחוברות עושות את זה, אבל עדיין מדובר במגזר מצומצם ביותר.

מתי כן כיבית את המצלמה?
"האמת שסמכתי עליהם. צילמתי כמעט הכל כי חיפשתי לראות הכל. ידעתי שגם ככה אחר כך עורכים וחותכים, ואם לא ארצה שמשהו ייכנס אז הוא ירד".

הייתה סצנה שסירבת להכניס?
"רק אחת. כשצילמנו בגרוזיה היה לי משבר מאוד גדול עם אבא שלי. הוא לא הסכים לעזור לי למצוא את השורשים שלי ורבנו נורא על חוף הים השחור. מה שראו בצילום זה את הגלים מתנפצים כשברקע אנחנו צועקים. את הקטע הזה לא הסכמתי שיכניסו".

למה?
"דאגתי לאבא שלי. לא רציתי שייפגע מזה בשום אופן". 

בנות מחוברות 2 מתחת לשלט באיילון (צילום: ראובן שניידר)
פגישת מחזור של חמש המחוברות תחת שלט החוצות הענק שלהן | צילום: ראובן שניידר

במשך חודשיים ישבנו מרותקים מול הווייתה הרב-גונית והפואטית, בעוד היא חושפת מכל הלב את סיפור חייה המטלטל. טבענו בעיניה החד-פעמיות, שמעידות שהאישה ראתה בחייה עולם ומלואו.

תרפיה בחשיפה זה במקום טיפול פסיכולוגי?
"מטבע הדברים כשאתה רואה השתקפויות של עצמך שאתה נאלץ לתמלל, אתה אמור לצאת מהבועתיות. זה גורם לך לחפש מי אתה ומה מגדיר אותך. זה בהחלט נותן הרבה כלים להמשיך הלאה. אתה לומד לדייק ולספר סיפור. כמו שפה חדשה של תקשורת".

היה משהו שהביך אותך לראות?
"דווקא את הקטעים המביכים הכי נהניתי לראות. בעיקר את אלה שאני שפוכה על הרצפה. אני חושבת שיכולתי להביך את עצמי יותר. לא צריך לקחת את עצמנו כל כך ברצינות. יש משהו מאוד משחרר לחשוב שהתבזיתי עד כדי כך ושרדתי".

באמת, לא היה שום דבר שלא אהבת לראות?
"לא אהבתי לראות את עצמי אוכלת. הכי התבאסתי שאכלתי כמו בהמה".

אירוע מחוברות עונה 2 (צילום: ראובן שניידר)
עם דודו בוסי. אחוות מחוברים | צילום: ראובן שניידר

ננה, כאמור, היא יותר מרק אישה. היא מוסד. "ננוצ'קה" היא מסעדה מעוצבת להפליא, שמגישה אוכל גרוזיני מסורתי ובערבים הופכת למסיבה אחת גדולה, שכוללת הרבה מאוד אנשים יפים שרוקדים על הבר. מדובר במעוז תל אביבי מהמובילים כבר שנים רבות. למעשה, ננה ו"ננוצ'קה" עזרו להחדיר לתודעה את התרבות הגרוזינית, לא פחות מסרטיו המרתקים של דובר קוסאשווילי. ננה עצמה עלתה לארץ מגרוזיה בגיל 3 והגיעה לתל אביב מקריית ים בשנות השמונים. 

בתור "הגברת הגרוזינית הראשונה של ישראל", איך החברה הגרוזינית הידועה בשמרנותה מקבלת את אורך חייך הליברלי?
"הדור הצעיר מאוד מעריך ומודה. אני נותנת לו השראה. הוא תומך ומתגאה, בעיקר הנשים כי הן יודעות במה זה כרוך. הן יודעות את המחיר שצריך לשלם. אני מקבלת המון פידבקים מהנשים. נשים זקוקות למודל חיקוי נשי עצמאי, שמוכיח שזוגיות היא לא בהכרח פרמטר כל כך משמעותי. הן צריכות לראות שיש דרך אחרת".

ומהגברים?
"מהגברים פחות וזה לא ממש איכפת לי. אם כולם יאהבו אותנו סימן שעשינו משהו לא בסדר".

מי המודל שלך?
"הלן קלר. היא הייתה עיוורת חירשת ואילמת, ועדיין הייתה הבנאדם הכי אופטימי אף על פי כן ולמרות הכל. היא חיבקה את החיים. הסתכלה על כל מכשול כעל אתגר. ואם היא יכולה אז שתוק ותתחיל לעשות".

אירוע מחוברות עונה 2 (צילום: ראובן שניידר)
ננה ובתה בת ה-11, עדן. "הסדרה גרמה לי להיות יותר קשובה אליה" | צילום: ראובן שניידר

במהלך הסדרה נחשפנו גם לעדן, בתה בת ה-11 של ננה, אותה הביאה לעולם עם הגרוש שלה, המסעדן גולן דור. הבגרות והעומקים הנפשים, שהפגינה עדן לאורך הסדרה, ממש לא אופיניים לילדה בגילה, אבל עם אימא כזאת – אנחנו לא מופתעים. גם את העיניים היפות עם המבט המלנכולי היא ירשה מאימא.  

מה היה הרגע הכי קשה לעדן בצילומים?
"הרגעים הקשים היו כשעדן סירבה להצטלם בחולשתה. הייתי צריכה להעביר אותה את השיעור הזה של חולשה מול החוזק. הסברתי לה שזה בסדר להראות שהיא כועסת, ושהיא עצובה ושהיא לא התלמידה הכי טובה".  

הסדרה שינתה את היחסים שלך עם עדן?
"בטח. היא גרמה לי להיות יותר קשובה אליה. בזמן שצפיתי בחומר הגלם לפני שנחתך ונערך, ראיתי איפה אני לא קשובה. גם לגולן".   

לאורך הסדרה ראינו את ננה וגולן מנסים להיכנס להריון שוב. זה לא ממש הצליח ואת בתה השנייה היא עשתה עם בעלה הראשון, ערן, לו הייתה נשואה במשך תקופה קצרה מאוד לפני 25 שנה.

היחסים עם גולן נראים כמעט אידילים. לפעמים אפשר לשכוח שמדובר בזוג גרוש.
"היחסים עם גולן לא היו תמיד ככה נהדרים. עברנו הרבה מאוד עליות ומורדות כמו כל זוג נשוי וכמו כל זוג גרוש.  האמת שאחרי הסדרה קצת התחרבשו היחסים בינינו. אני מניחה שזה יחזור".

מה היה הרגע הכי מרגש בזמן הצילומים?
"היה רגע מכונן כששכבתי באמבטיה. ראיתי את השתלשלות של תת המודע שלי ואז נפלו לי הרבה אסימונים. הגעתי לתובנות גורליות. בעקבות הרגע הזה גיליתי אחר כך את העובדה שאני מאומצת. זה מדהים איך הבשלות הפנימית מגלה לי הרבה דברים מהותיים על עצמי. מאיזה מעיין קדמון".    

אין תמונה
"אם הלן קלר יכולה אז שתוק ותתחיל לעשות"

אז מה השתנה בננה שהכרת?
"כל הבסיס השתנה. זה שאני לא יודעת מי אני, מאיפה אני ולמי אני שייכת, גורם לחפש מחדש. זאת הרגשה מאוד מופשטת. זאת לא התמודדות קלה, אבל היא פתחה לי ערוץ חדש של חיפוש".

אפשר לומר שאת מרוצה מהתוצאה הסופית? 
"מעל ומעבר לציפיות. מחולל תמורות אדירות".

לא דיברנו עוד על אהבה. יש לך מישהו כרגע?
"אני בעד אהבה. אני מניחה שעכשיו, אחרי הלידה, אני אוכל להתפנות לזה וזה יגיע מעצמו".

מי המודל הגברי שלך, הגבר האידיאלי?
"הגבר האידיאלי... מממ... הוא מורכב מכמה גברים".     

ותגידי, מה את חושבת על כך שמגדירים אותך "הכוכבת של הסדרה"?
"יש פרס?".

_OBJ

>> אלונה דניאל: "רציתי כבר לצאת מהיכל התהילה"