אופליה שטראל "סטלה המגמרת" (צילום: אלעד דיין)
שטראל. החיים נהרסו | צילום: אלעד דיין
רבות דובר על מה עשתה סצנת הסקס ההיא ב"אסקימו לימון" ב-1978, לשחקנית אופליה שטראל שגילמה את סטלה המגמרת. לעומת צחי נוי שרשם על עכוזו פטנט ועלה בעזרתו במעלה הקולנוע הישראלי, הקריירה של שטראל מאותו היום הסתיימה למעשה.

מסתבר שגם 32 שנה אחרי, הפצעים עדיין לא הגלידו. "אנשים פשוט לא הצליחו להשתחרר מכך שעשיתי את התפקיד הזה וסירבו לקבל אותי בשום דמות אחרת, הטייפ קאסט הזה פשוט גמר לי את הקריירה", אומרת שטראל, "דורות שלמים של נערים אוננו עלי, ולמעשה עד היום ילדים שרואים את הסרט הזה מאוננים עלי עד שהם רואים איך אני נראית היום וזה מקלקל להם את כל החשק. לפחות יש לי חלק בעיצוב דמותו של הנוער בארץ".

את התפקיד המחייב של סטלה קיבלה שטראל בעזרתו של שלמה ניצן, שהכיר אותה מהתיאטרון והמליץ עליה לחברו, במאי הסרט בועז דוידזון. למרות שייצגה את דמות הקוגרית בכישרון רב, התפקיד כנראה הקדים את זמנו והשנים שעברו לא הטיבו איתה.

בשנים שלאחר הסרט כיכבה במספר הצגות בתיאטרון ובתפקידים שולים בסרטים "טעות במספר" ו"ישראלים מצחיקים". כיום היא מסתגרת רוב הזמן בביתה שברמת אביב ומייחלת לצ'אנסים מאנשי התעשייה בשביל להמשיך ולעסוק במקצוע שהיא כל כך אוהבת.

אין תמונה
שטראל כסטלה. תפקיד לכל החיים

לפרויקט היוצרים האחרון שנערך בדימונה לפני כשבועיים היא הגיעה ברכבת, כדי לנסות להזכיר לכל אנשי התעשייה שהיו שם שהיא עדיין בעניין המשחק ובתקווה למצוא תפקיד חדש שיחזיר אותה למרכז הבמה. היא זכתה להתעלמות מסוגננת מבכירים בענף שלא ממש זכרו לה חסד נעורים.

"פה במדינה שלנו ברגע שהצחקתה אנשים בדרך מסוימת אז מצפים ממך שתעשה את זה כל הזמן", היא אומרת בצער, "תייגו אותי כסטלה ולא נתנו לי שום הזדמנות לכלום. התעשייה, אנשים מהסרט, מפיקים, במאים - כולם התעלמו ממני. היחיד שהיה איתי בקשר מהסרט הוא יפתח קצור שגילם את בנצי".

כסף ראית מכל ההצלחה?
"למרות שהופעתי רק בסרט הראשון, כל שנה שהיו מקרינים את הסרט או משחררים סרט המשך היו קוראים לזה 'סטלה חוזרת שוב' או 'סטלה מגמרת שוב', כמובן שאני לא ראיתי מזה אגורה שחוקה אחת".

אין תמונה
מומו, יודל'ה ובנצי. להם הסרט עשה רק טוב

גם ברחוב לא עשו לך הנחות באותם ימים.
"הסרט יצא בסוף שנות ה-70, המדינה לא הייתה כמו היום ואנשים לקחו את זה קשה מאוד. המפיצים קראו לזה פורנו וחגגו על הגב המסכן שלי".

יש לך זיכרונות מהסצנה המדוברת?
"צילמנו את זה בבית של איזו זקנה ברחוב גאולה בתל אביב, אפילו לא שילמו לה על זה נראה לי. היה חם נורא וזה לקח כמה ימי צילום הדבר הזה. הקטע הזה שבו אני רוקדת ומפתה את הבחורים היה רעיון שלי והבחורים נורא התביישו בכל זמן הצילומים. כמובן שלאף אחד לא היה מושג מה הולך לקרות מהדבר הזה ולא נראה לי שמישהו חלם על הצלחה כזאת. לצערי אני הדמות הטראגית של אותה ההצלחה".

>> קובי פרץ עומד למשפט בקמפיין חדש