ארבעה משחקני הסדרה הבורר מסתכלים למצלמה על רקע טפט (צילום: אלדד רפאלי)
צוות הבורר. אין קשר למציאות | צילום: אלדד רפאלי

הבימאי והתסריטאי שי כנות התבשר כמו כל אזרחי המדינה על רצח יעקב אלפרון אך בשבילו זו הייתה בשורה מעט שונה. כנות לא רק יצר ביחד עם רשף לוי את דרמת הפשע הישראלית "הבורר", אלא גם יצר (הפעם ביחד עם לי ירדני) את סדרת המציאות "פעם בחיים", בה השתתף אלפרון כשהשחקנית יעל גולדמן התארחה בביתו שברעננה.

"לא דיברתי עם יעקב מאז הצילומים ל'פעם בחיים' אבל כמובן שהכרתי אותו באופן אישי", אומר כנות, "זה מאוד עצוב שהוא נרצח ואני משתתף בצער המשפחה. לעיתים, כמו במקרה הזה, המציאות הרבה יותר חזקה מהסדרה".

בזמן הרצח היה כנות על סט הצילומים של העונה השנייה של "הבורר", קילומטרים ספורים ממקום הרצח בתל אביב. "פתאום היה פיצוץ והרבה אמבולנסים. היינו צריכים לעצור, אנשים לא הצליחו להגיע, וכשהסתבר שזה מישהו שקשור לעניין, באופן טבעי זה היה עצוב. אבל המשכנו בצילומים כרגיל. לצערי, שומעים בחדשות כל הזמן על חיסולים בעולם הפשע, אז זה לא הפתיע אותי. מצד שני, את יעקב הכרתי אישית אז זה יותר נגע בי".

כנות מעדיף שלא להרחיב מילים על משפחתו של אלפרון ושולל את הקשר בין התחככותו עם האלפרונים ב"פעם בחיים" לבימוי "הבורר": "אין קשר בן העשייה שלנו ב'הבורר' לבין עולם התחתון הישראלי. אנחנו מתבססים רק על דמיון ועל סרטים ועל המציאות הישראלית. שום דבר לא מבוסס על סיפור ספציפי".

האם ייתכן שהרצח הזה יכנס לעונה השנייה?
"לא. התסריט נבנה משיקולים דרמטיים ומרצון שלנו לרצות את הקהל ושהקהל ייהנה מהסדרה, ויש לנו חופש אומנותי מוחלט. אנחנו לא מקשרים את זה לאף אחד ולא רוצים לקשר. אנחנו בעסקי הבידור לא בעסקי העולם התחתון".

רשף לוי ושי כנות- הבורר (צילום: אור קפלן)
כנות ולוי. שמעו את הפיצוץ | צילום: אור קפלן
אנשי העולם התחתון צופים בסדרה?
"השחקנים מקבלים תגובות מאנשים שפונים אליהם בקונטקסט של הדמויות שלהם. נגיד בולדוג, השחקן יוסוף אבו ורדה, חנה לפני מועדון ויצאו אליו כמה אנשים וצעקו לו 'בולדוג - אני! הדמות שלך זה בדיוק אני!'. אבל זה לא רק הוא, יש מין תופעה כזו, ולהרבה מהשחקנים הגיעו כל מיני טיפוסים ואמרו 'זה בדיוק עלי'. יש משהו מיתולוגי במה שאנחנו מספרים ומיתולוגיה קשורה להרבה מאוד אנשים, אני חושב שזאת הסיבה. אבל בסופו של דבר, אנחנו מספרים סיפורים שבנויים לפי שיקולים דרמטיים".

עדיין לא ברור מתי תשודר העונה שנייה, וכנות מדווח שהקהל בהחלט מפגין ציפייה: "הקהל מאוד אוהב את הסדרה, כולם רוצים לדעת מה יהיה ההמשך וגם בגלל האירועים היא הרבה פעמים חוזרת לכותרות. נראה לי שהעונה הבאה לא תאכזב".
רצוי שלא תאכזב, קאפיש?