מאחורי הקלעים של האח הגדול (תמונת AVI: mako)
זק. התעלל, הטריף וליטף | תמונת AVI: mako

יורם זק הוא האח הגדול. הוא האיש שבמשך חודש שלם התבונן ב-VIP מלמעלה, הפעיל אותם, הטריף אותם - וגם היה שם כדי ללטף להם את האגו כשאיימו לפרוש. אבל גם הסלבס, שלא יהיה לכם ספק, הטריפו אותו. כי אמנם זק הוא איש טלוויזיה ותיק ומוערך - ברוזמה שלו תמצאו את "החרצופים", "ארץ נהדרת", "מונית הכסף" ו"עשרת הדיברות עם רונאל פישר" - אבל שום דבר לא הכין אותו לתפקיד האח הגדול. כלומר, שום דבר חוץ מעינב בובליל ורנין בולוס. 

"הליהוק היה הרבה יותר קשה הפעם", מודה זק, "היה קשה לבנות פסיפס של אנשים מגוונים ומעניינים, היינו מצומצמים ברמת האופציות, ולא היה קל לשכנע סלבריטאים להגיע כי הם לא ידעו מה זה יעשה להם לקריירה, אם הם צריכים את זה או לא, איך הם יצאו בעיניי הקהל. הסברתי להם שמי ששלם עם עצמו ואין לו שום דבר להסתיר יכול מאוד ליהנות. מאיה למשל מאד חששה, היא זמרת בשיא הקריירה שלה ובדיוק הוציאה תקליט. קורין לעומתה מאוד רצתה את זה".

את דודי מליץ היה קשה לשכנע?
"לא. הוא גם לא ידע שמאיה תהיה ומאיה לא ידעה שהוא יגיע. זאת הייתה המשימה העיקרית שלנו לפני שהתחילה התוכנית: לשמור על דודי שמאיה לא תדע, ובזה הצלחנו. הכינו אותנו האנגלים וגם ההולנדים שליהוקים בסוף יוצאים החוצה, אנשים מדברים, יש להם משפחות וחברים וסוכנים. אנשים חיכו פה מחוץ לבניין לראות איזה אנשים מגיעים".

דודי מליץ (יח``צ: רונן אקרמן)
מליץ. השתכנע בקלות | יח``צ: רונן אקרמן

הטיפול בסלבס במהלך התוכנית היה יותר קשה מהטיפול באנונימיים?
"כן, צריך לזכור שאלו אנשים שעושים את מה שהם עושים כדי לקבל חיזוקים, אהבה, חיבוקים ונישוקים. על אחת כמה וכמה כשהם מנותקים ולא יודעים איך אנשים רואים אותם ואיך מגיבים אליהם ומציגים אותם".

אז איך הרגעת אותם?
"ידענו שאם יהיה פה דיסטנס כמו שהיה בעונה הרגילה והאח הגדול יהיה דמות מאוד סמכותית זה ישבור אותם. הם גם היו יכולים להתמרד. אז הכל היה יותר רגוע, הדיסטנס קצת נשבר, יותר שיחות לאגו, כל הזמן לתת להם תחושה שהכל בסדר מבלי לרמוז להם מה קורה בחוץ. משימת הפלפלים, למשל, הצחיקה אותי נורא וכמובן ששמעו את זה בתוכנית. זו הייתה שבירת דיסטנס שבעונה רגילה לא יכולה לקרות, אבל זה נורא הצחיק אותי ובעונה כזאת אפשר קצת לשחרר".

"אנשים תמיד רוצים לפרוש בלילה"

החששות לקראת עונת ה-VIP היו לא קטנים, בין היתר בשל העובדה שמדובר בעונה קצרה הרבה יותר. "בעונה הקודמת לקח חודש וחצי עד שדברים התחילו לצוף ולהיות מאוד טעונים", מסביר זק, "פה היה לנו רק חודש ופחדנו שזה לא מספיק זמן, אז בנינו משימות יותר מורכבות כדי שאם לא נקבל ריאליטי שנובע מתוך מערכות היחסים אז שנהיה מגובים ושדברים יקרו מהמשימות". 

הפתיע אותך הטירוף שנוצר בבית?
"כן, בסופו של דבר הריאליטי התחיל לעבוד מיד וזה הפתיע אותי. וגם הפתיעו אותי הכאב והרצינות שבה הם תפסו את מנחם, שבאמת הצליח נורא לפגוע בהם. אבל חייבים להבין שהם היו בסיר לחץ מאוד גדול ודברים שנראים פשוטים מבחוץ מאוד קשים בתוך הבית". 

לכם זה היה טוב, אתה בטח לא מתלונן שהיה אקשן.
"זה היה טוב מאוד וזה הוציא מאנשים דברים שלא ציפינו".

חששתם שמנחם יודח?
"אחרי הפרק הראשון לא היה לי ספק שמנחם לא יודח, הקהל אוהב אנשים שמדליקים אש, זה תמיד עובד. לא חשבתי שהוא ינצח בגלל זה, אבל ידעתי שהקהל ובטח הקהל בישראל, ישאיר אותו. אנשים לא מעיפים את הדיירים מהבית בגלל שהם שליליים וזה מה שאמיר, למשל, לא הבין. זה שאתה אומר 'הוא איש רע'  ו'הוא מרגיז פה את כולם', לא גורם לאנשים לומר 'בוא נעיף אותו שיהיה שקט'. אנשים רוצים לראות דם".

מנחם בן (יח``צ: רונן אקרמן)
בן. פרובוקציות תמיד עובדות | יח``צ: רונן אקרמן

אז אמרתם לו "תמשיך", "אל תפסיק עם זה"?
"ממש לא, חס וחלילה. אבל גם לא נזפנו בו. אנחנו לא מתערבים, לא אומרים לאנשים איך להתנהג. יכולתי גם להגיד לאמיר: שמע, אתה לא בפרופורציות, תירגע, זה לא נראה טוב. אבל זה לא מתפקידנו כי זה חוטא לתוכנית". 

היה שלב שאנשים עשו מרד ורצו פשוט ללכת הביתה. נלחצת?
"איזה מרד? אני בוגר המחזור של רנין בוליס ועינב בובליל. ברגעים האלה צריך לדעת לדבר איתם רגוע ולהדגיש להם את הדברים הטובים והייחודיים שיש בהם. כשפנינה רצתה ללכת ואמרה 'אני לא יכולה עם האיש הזה', אמרתי לה שאם היא בעניין שפוגעים בה אז היא הולכת, אז שתלך. אבל יש לה אופציה גם לנצח אותו, שתצא אחריו מהבית. אבל אני גם יודע מתי זה קורה, אנשים רוצים ללכת בערב, אלה תמיד שעות קשות, הם מרגישים יותר רחוקים, מגיע איזה בלוז קטן. אז אמרתי להם 'בואו תעברו את הלילה, בבוקר הדברים תמיד מגיעים ממקום יותר מפוכח'".

תקרית נוימן: "כולם היו בלחץ"

עדי נוימן הלבשה תחתונה 5 (צילום: mako)
נוימן. קטן עליה | צילום: mako

אחד האינסידנטים הזכורים מעונת VIP הוא ללא ספק הריב הידידותי בין דודי מליץ לעדי נוימן, שמהלכו התרוממה חצאיתה של נוימן, עניין שהרעיש את הצופים אבל פחות את הדוגמנית, שאפילו הרוויחה בזכותו קמפיין לחברת הלבשה תחתונה. "תקרית התחתונים לא שודרה אף פעם בתוכנית שלי", חורץ זק, "היא הייתה רק בערוץ 20 ואם הייתי צופה זאת, זה לא היה משודר גם שם. יש לי אחריות להגן על האנשים שנמצאים בבית".

חששתם מהתגובה שלה כשהיא תצא מהבית ותגלה מה קרה?
"כולם היו נורא בלחץ מזה אבל אני כל הזמן אמרתי להם שקטן עליה, זה שטויות מבחינתה ואין לה ממה להתבייש. והנה, היא עשתה מזה גם פרסומת".

איך טיפלתם בסיפור שבו היא האשימה את מנחם בהטרדה מינית?
"אני יכול להגיד לך שכן קראנו להם לחדר, ואמרנו להם לשקול דברים שאומרים. לבוא לבן אדם ולומר שהוא הטריד מינית כשזה לא ככה, זו עילה לתביעת דיבה מצד מנחם. נזהרתי גם לא להגן על מנחם, אבל באותו רגע לא חשבתי שהייתה שם הטרדה מינית. גם הכנסתי כל אחת מהבנות בבית, שתספר מה קרה ואיך היא הרגישה והמושג הטרדה מינית לא הגיע מהדיירות לגבי אותו רגע הנעים יותר או הנעים פחות שקרה שם".

פנינה טורנה היא עוד הברקה בליהוק.
"פנינה הגיעה בדקה ה-90, היא הייתה בסטנד ביי, מישהי ירדה לנו מהקאסט ברגע האחרון והכנסנו אותה. אני מאוד אוהב נשים כאלו שהן תיאטרליות, נשים שלא מפחדות להיות מטורללות, נשים שיש בהן גם נשיות וגם סקסיות וגם הומור ושהכל חשוף אצלן, אמא שלי קצת כזאת".

היא קצת אובססיבית לתשומת לב.
"כולנו אובססיבים לתשומת לב. כל מי שנכנס לבית וגם כל מי שעושה את התוכנית".

לא תלוי בבובליל או במנחם

יוסי בובליל (וידאו WMV: האח הגדול)
בובליל. אפשר גם בלעדיו | וידאו WMV: האח הגדול

הטענה המוכרת נגד שתי העונות הראשונות של "האח הגדול" היא שבלי יוסי בובליל ומנחם בן הן לא היו מצליחות לייצר את הבאזז הגדול. זק, שמודע לטענות הללו, פוסל אותן על הסף: "בולשיט, הייתה יכולה להיות עונה נהדרת גם בלי בובליל ועונה מצוינת בלי מנחם. צריך להבין שהבית מחולק למשבצות וברגע שמישהו תפס מקום של פרובוקטור, יש פרובוקטור אחר שזז הצידה. אם מנחם לא היה מדליק אותם אז מישהו אחר היה מדליק אותם. אנחנו לא צריכים להיות שאננים עם הליהוק, אבל דברים מסתדרים. זו הסדרה שכתובה הכי טוב בטלוויזיה ואף אחד לא כתב בה מילה".

עכשיו יהיה קל יותר לשכנע סלבס להגיע לעונת ה- VIPהבאה?
"אני לא מודאג. קרא את המאמר של גדעון לוי יומיים אחרי שהתוכנית החלה, האיש הביע חרטה עמוקה וקינא על זה שהוא לא נכנס. אם יש לך משהו להסתיר ואתה חושב שיש בך רוע או טיפשות עדיף שלא תיכנס כי הדברים הרי נחשפים, אנשים יקלטו אותך. הקהל כל כך מזהה זיוף ומסיכות. אבל כל מי שנכנס לבית יצא מרווח למרות שזה לא היה מובן מאליו. כולם היום אנשים יותר מפורסמים ועם פחות מסיכות. תבדוק את כמות ההשמעות ברדיו, כל הזמרים הגדילו אותם במאות אחוזים".

אבל כולם גם ספגו השפלות ועלבונות.
"אז מה? אתה חושב שאם מנחם אמר שמאיה בוסקילה לא סקסית אז הוא שכנע אותי שמאיה בוסקילה לא סקסית?".

מה עם אמיר פיי גוטמן?
"לאמיר יש אישיות מעניינת ועמוקה מאוד, והבאנו אותו כי הוא חכם והוא הביא איתו אבק כוכבים. אז באותו רגע הוא נפגע ואחר כך הוא באמת איבד לרגע את הדרך. לאנשים מותר להתעצבן ולכאוב כשמעליבים אותם והוא יצא מאוד אנושי. אתה באמת חושב שהוא הפסיד משהו? אתה באמת חושב שהקריירה שלו תדשדש בעקבות המקרה הזה?".

מאיה התלוננה על תחרות לא הוגנת כי לא כולם היו VIP, מה שקיפח את הסלבס היותר מוכרים."ועדיין, שימי הגיע למקום השני. אני מודה שלדודי היה יתרון, היתרון הזה של מישהו שמסתכל על הכל מהצד, שיכול לנתח בשבילנו הצופים, סוג של נייר לקמוס בדרך לסלבס. הוא גם שיחק נכון, הוא עבד נכון, הוא בידל את עצמו מהם וזה נתן לו נקודות, והם גם תרמו לבידול שלו כי הם הקפידו להזכיר לו כל הזמן למה הוא בבית ומה פרסם אותו".

את מאיה, לעומת זאת, תפסו כלא אמיתית.

אין תמונה
בוסקילה. מקסימה בעיניי
"מלכתחילה היה ברור שמאיה תצטרך לעבוד קשה מאוד בשביל למכור משהו אותנטי. היא הייתה מקסימה בעיניי, אבל לקהל קשה לתמוך בסלבס. בסופו של דבר יש דמות כזאת בכל עונות ה-VIP, באנגליה הייתה עונה שהביאו להם 'סלב מזויף', אמרו להם שהיא מאיזו להקת בנות. הקהל קלט שהיא לא סלב אמיתית והיא לקחה בהליכה את המקום הראשון. זה בגדול מה שקרה עם דודי העונה".

טוב לך שדודי ניצח?
"זה טוב בגלל שהיינו צעד אחד לפני הצופה, זה לא היה צפוי, זה מישהו שלא ספרו, נכנס באמת כדי להביא טויסט לפתיחה, היה אינטליגנטי ואני שמח שגם בעונה הזאת וגם בעונה הקודמת ניצחו אנשים נקיים משטויות".

"מציצני? כן. נמוך? ממש לא"

חמישיית הגמר (תמונת AVI: האח הגדול VIP)
חמישיית הגמר. היה חסר קצת חסד | תמונת AVI: האח הגדול VIP

בניגוד לעבודותיו הקודמות והאיכותיות של זק בן ה-38, שזכו לשלל שבחים, את העונה הראשונה של "האח הגדול" כינו מוצר נחות ורדוד ותהו לאן הידרדרה הטלוויזיה והתרבות. המגמה הזו השתנתה דווקא בעונת ה-VIP, במהלכה התפרסמו מאמרים רבים ששיבחו את התוכנית.

"אנשים פספסו את הערך המוסף המאוד גדול וחזק של התוכנית ברמה החברתית, ברמה האנושית וברמה של טלוויזיה בכלל", טוען זק, "פספסו, התלהמו, קפצו. זה לא עשה לי כלום כמו שעכשיו אלו שאוכלים את הכובע לא עושים לי כלום. יש משהו מאוד מתנשא בלקרוא לדברים מסוימים תרבות ולדבר הזה לקרוא תת תרבות. מה זו ההתחסדות הזאת? זה מציצני, נכון, כולנו מציצנים כפייתיים. זה נמוך? ממש לא. זה עשוי טוב, זה מסופר טוב, זה דרמטי, מרגש, מצחיק. זה אחר".

זו גם עבודה קשה?
"מאוד. אני לא אגיד לך שזה לא מהנה, נתנו לי צעצוע גדול מאוד לשחק איתו, אבל זו עבודה כל כך מתישה שאני לא יכול בכלל לתאר. עבדתי שנה בתור עורך משנה ובמאי ב'ארץ נהדרת' וחשבתי שמולי (שגב - י.פ) משוגע ואיך אפשר לעבוד כל כך הרבה, ו'האח הגדול' קשה יותר. לא ישנתי חודש, המון אחריות לדיירים שבתוך הבית, זה לא נעצר לרגע. וגם אחר כך, יש התמודדות עם דיירים שיצאו החוצה ומרגישים שעשיתי להם עוול במקום כזה או אחר".

באופן אישי היה חסר לך משהו בעונה הזו?
"יותר רגעים של חסד, קצת גרייס, יותר רגעים מרגשים. הם קצת נסחפו יותר מידי בלהט הדברים, כל אחד ישב שם על נקודה שמבחינתו עקרונית ופגיעה. בעונה הקודמת היו יותר רגעים מרגשים. צריך לזכור שאחרי שבועיים הם כבר רואים את הסוף ומתחילים לנסות למזער נזקים. הם אומרים 'עוד מעט אנחנו יוצאים' ושומרים על השם שלהם".

ומה הלאה, אתה לא חושב שלקהל יהיה קשה להתרגל שוב לאנשים אנונימים?
"אני חושב שיהיה רעב לאנשים אנונימים! הנה, תראה את דודי. למדתי שבפורמט הזה אנשים מצביעים לבן אדם שהם רואים אותו כחבר שלהם. אתה לא תעיף את האנשים שעושים בלגן כי אתה רוצה לקבל את המנה של הדם, אבל בסופו של דבר, ברגע האמת, אתה תצביע למי שאתה חושב שיכול להיות חבר שלך".