עספור (יח``צ: אלדד רפאלי,  יחסי ציבור )
"עספור". לא לפני הילדים | יח``צ: אלדד רפאלי, יחסי ציבור

הסדרה "עספור" אינה מתאימה לצפיית בני-נוער - כך קובע דו"ח של מועצת הכבלים והלוויין שהגיע לידי "גלובס". על-פי בדיקה שנמשכה מספר שבועות, קובעת המועצה כי קיים חשש סביר כי התוכנית של HOT מעודדת שימוש בסמים.

המועצה דורשת מחברת HOT להעביר את שעת השידור של התוכנית לאלתר מהשעה 21:30 לשעה 22:00 בלילה ולסווגה כמתאימה לגילאי 18 ומעלה. כמו כן נפתח הליך בירור מול חברת הכבלים.

הדרמה היומית הפופולרית של HOT זכתה עד כה על-פי נתוני החברה למיליוני הורדות בשירות ה-VOD ולצפיות ברשת. החברה אף החליטה לחדשה לעונה שנייה.

באגף הפיקוח במועצה החליטו לנסח דו"ח מעקב ייחודי סביב התוכנית, ועלו על ממצאים לפיהם סיווגה של התוכנית על-ידי HOT, כלא מתאימה לילדים מתחת לגיל 14 היא הפרה של כללי המועצה.

אגף הפיקוח גילה כי הסדרה מכילה סצנות רבות ומרכזיות בהן יש חשש סביר כי יעודד שימוש בסמים. על-פי הממצאים, פתיח הסדרה מציג עישון ג'וינטים, וכבר בפרק הבכורה של התוכנית נראים גיבורי הסדרה מדליקים ג'וינט, כשדמות אחת אומרת לאחרת "זה אחלה סיפתח לארוחה, זה מרים לך לוולה".

כמו כן נראים בסדרה כלים לעישון סמים והתייחסויות שונות לקנאביס, בהקשרים חיוביים ואמפאתיים. על-פי כללי המועצה, "משדר אינו ראוי לגילאי 18 ומטה אם הוא כולל תכנים שיעודדו שימוש בסמים".

יו"ר המועצה, ניצן חן, אישר את הדברים. לדבריו, "דווקא בגלל שמדובר בסדרה פופולרית ומרכזית מאוד בלוח השידורים, והשימוש בסמים בתוכנית הוא מרכזי ובולט, כשרוב גיבורי הסדרה מוצגים כדמויות אהודות ומעוררות הזדהות של הצופים - הצגת תכנים אלה ללא סיווג מתאים לפני השעה 22:00 מעלה חשש כי הדבר יעודד בני-נוער לשימוש בסמים, ואנחנו ממתינים להבהרות בעניין זה".

מ-HOT נמסר בתגובה: "פניית המועצה התקבלה ונבחנת".

>>עספורית: גל גדות בדייט עם קצר וניוטון