אין תמונה
אברי גלעד. נגעל

תקרית לא נעימה בתוכנית הבוקר של רשת: במסגרת פינת פרומו לתוכנית הדגל של רשת "המירוץ למיליון", התנגד המנחה אברי גלעד להקרנת קטע בו נאכלים שרצים, נחשים וגו'קים. גלעד, שידוע כאחד שמתנגד לתכני קידום בתוכניתו ככלל, נאלץ להתכופף לאילוצי הזכיין, למרות שהתוכן שהוצג בקטע היווה עבורו קו אדום.

גלעד ניסה למנוע את הקרנת הקטע בשידור חי ואמר: "את זה אל תראי, אני לא מוכן ולא רוצה, זה גועל נפש". לאחר מכן הוסיף: "לא רק שזה גועל נפש, זה גועל נפש שמראים בטלוויזיה מתמודדים יהודים שצריכים לאכול נחשים, עקרבים, תולעים וג'וקים. זה פשוט כאילו אומרים לכל הצופים הדתיים 'סלמאת, נתראה בפעם אחרת'".

מגישת הפינה המשיכה בהצגת הקטע תוך שהיא מדברת רק אל הילה קורח, המגישה את התכנית לצדו של גלעד. הקטע, שהציג מרק מורכב מנחש, ג'וקים, חרדון, עין לטאה, חתיכת עוף שחור, עטלף ואצות, עלה לשידור. 

בסוף הקטע אמר גלעד המזועזע: "טוב, זו פעם אחרונה שראינו קטע כזה בתוכנית הבוקר. באמת". מגישת הפינה ניסתה להסביר שאחת מן המשימות בתוכנית מסוג זה היא לאכול דברים מגעילים, ולזאת הגיב גלעד - "אני יודע זה מביא רייטינג - יכולים לקפוץ לי. זה מגעיל אותי כצופה, זה מזיז אותי מהמסך, וכיהודי זה בעייתי במיוחד. אבותינו נשרפו באש בשביל לא לאכול חזיר וילדיהם, בשביל לזכות בתוכנית ריאליטי, אוכלים שרצים. זה לא יתואר".

אברי, מה נהיה?
"לא מדובר רק ב'מירוץ למיליון' אלא גם ב'המטבח' של קשת וב'קרב סכינים' של ערוץ 10 - תוכניות שמראות חזיר, שרצים, בשר וחלב, ודברים מסוג זה קשים לצפייה אצל ציבור של 40 אחוז מהעם שהם שומרי מסורת במדינת ישראל. נוצר מין מצב כזה שאנחנו בסביוני הבועה לא רואים אותם ממטר, וזו בעיה חמורה בעיניי".

אתה שומר כשרות באופן אישי?
"לא אני לא שומר כשרות, אני לא דתי. אני לא אוכל חזיר ושרצים אבל אני גם לא שומר כשרות. אני כמעט צמחוני אז זה לא רלבנטי לגבי. אני פשוט בעד כשרות בערוצי הברודקאסט. זאת אומרת, שבערוץ האוכל יקלפו סרטנים ויעשו מהם ריבת משמשים, זה בכלל לא משנה, אבל בערוצים המרכזיים אני חושב שצריכה להישמר כשרות ברמה המינימלית, לא חלב עם בשר ולא חמץ בפסח".

בשביל לכבד את האוכלוסייה הדתית?
"בשביל לכבד את האוכלוסייה הדתית ובשביל לכבד את עצמנו. לפעמים בפסח, כשאתה חוטא באיזו פיתה ביפו, אם תדבר עם הערבי שמוכר לך את זה אתה תראה איזה בוז עמוק יש לו אליך, הוא לא מבין איך אתה מחלל את מנהגיך בפרהסיה. אני חושב שצריך מינימום כבוד למנהגים של העם שלנו, לא חייבים להקפיד עליהם בבית, לא חייבים להקפיד עלייהם במסעדות, לא חייבים כלום, אבל בפרהסיה המשודרת זה נראה לי ממש בעייתי וגס רוח. פשוט גס רוח בעיניי".