הציפיות היו בשיאן ואשליות הזכייה כבשו את תיאטרון הקודאק בלוס אנג'לס, אבל בסופו של טקס פרסי האוסקר ה-84 שוב פעם סרט ישראלי נשאר מיותם מלכבוש את הפסלון המוזהב.

סרטו המוערך של יוסף סידר "הערת שוליים" יצג את ישראל בכבוד, אבל לא הצליח לגבור עם האיום האיראני ועל הסרט "פרידה" שזכה לבסוף בפרס.

"מיד אחרי שהכריזו על הסרט האירני ניגש אליי ואל סידר סטיבן שפילברג", מספר שלמה בראבא שעדיין נרגש מהטקס הארוך, "הוא אמר שיש לנו סרט מצוין, אמיץ ומתוחכם מדי בשביל האוסקר. זה היה ממש מרגש לקבל מחמאות מאיש כזה".

בראבא הוסיף כי חלק מחברי האקדמיה דאגו לעדכן את אנשי הסרט בימים האחרונים כי זכייתו של האירני כמעט ומובטחת. "על רקע התקופה החשוכה באירן בימים אלה מגיע פתאום סרט אנושי, זה יוצא דופן בתקופה וזה עבד על אנשים מעבר לאיכות של הסרט הנפלא הזה".

"בכל זאת, היה כאן חיבוק מקיר לקיר. מתוך 530 סרטים התקבלו חמישה וזה ניצחון בפני עצמו. ניצחון נדיר. כל האוסקר הזה זו הצגה, אין פה צדק פואטי ואנחנו מקבלים את זה באהבה".

בדומה לבראבא גם סידר מקבל את התוצאות באהבה. "מבחינתי ההישג הגדול הוא מעצם ההשתתפות בטקס", הוא אומר, "ברור שכאשר אתה הולך לכל תחרות יש סיכוי שתזכה ויש סיכוי שלא תזכה ואנחנו לא זכינו. אני מאוד מרוצה מזה שהסרט שלנו היה מועמד ושהבאנו כבוד עצום לקולנוע הישראלי. אני מפרגן לסרט האיראני וכל הכבוד להם. הטקס עצמו היה מדהים, מאורגן להפליא ומכובד. תמיד כיף לראות כוכבים כל כך גדולים מול הפנים".

מה צריך לקרות בכדי שסרט ישראלי יזכה סוף סוף באוסקר?
"פשוט להמשיך לנסות ולהמשיך ליצור. זה רק עניין של זמן. יש אנשים סופר מוכשרים בארץ ועוד המון סיפורים שאפשר לספר. זכייה של סרט ישראלי באוסקר תגיע במוקדם או במאוחר".

פרימיירה הערת שוליים (צילום: עודד קרני)
אשכנזי ובראבא. כבר הלילה חוזרים למציאות | צילום: עודד קרני

"אנחנו מאוד מאוכזבים זה ברור", אומר כוכב הסרט ליאור אשכנזי, "לא הייתי אומר שבאנו עם ציפיות גדולות לזכות, אבל עדיין הרצון והחלומות שלנו לא התממשו בסוף וזה מאכזב".

אשכנזי הוסיף כי "הטקס עצמו היה ארוך להחריד אבל כרגע אני נמצא בנשף של אחרי האוסקר שזה המקום הכי שווה להיות בו בעיר, ככה שאני בכל זאת מבסוט. זה הרבה יותר כיף מהטקס עצמו זה בטוח. אני אהנה מזה כמה שאפשר כי בעוד כמה שעות אני כבר בטיסה בחזרה לארץ".

אימו של סידר, ציפי, צפתה בטקס בטלוויזיה בלוס אנג'לס ולמרות ההפסד של בנה אי אפשר להוריד את החיוך מפניה. "אני גאה בו. זה סרט מעולה וכל האירוע הזה יגרום לאנשים לראות את הסרט וזה מה שחשוב. שכל האנשים בארה"ב יראו את הסרט הנפלא הזה".

מפיק הסרט, משה אדרי, מודה כי סידר הכין את כל המשלחת לרגע בו יכריזו על הסרט האירני כזוכה הגדול. "סידר כל הזמן אמר לי שאנחנו לא זוכים וכנראה שהוא צדק. אבל הבטחנו אחד לשני שנחזור עוד פעם. זאת חוויה בלתי נשכחת להגיע למקום הזה בפעם השנייה. זה מדהים ומרגש ביותר".

אדרי גם לא חוסך מחמאות מהסרט האירני, "זה סרט מצוין. אחרי הזכייה לחצנו את היד של אנשי הסרט ואמרנו להם כל הכבוד".