ישי גולן (צילום: יוני פרת)
ישי גולן. "אורי היתה החתיכה החסרה שלי" | צילום: יוני פרת

לתפקיד של אורי זך ב"חטופים" חיכה ישי גולן כל חייו. "בדיוק הייתי בפירנצה, הצטלמתי לסדרה שבה אני מבקר בשווקים ברחבי העולם, וקיבלתי סינופסיס במייל. קראתי את הטקסט והלב שלי התכווץ מהגאונות. שאלתי את עצמי איך לא עשו את זה עד היום, הרי זאת בעצם ישראל, על זה צריך לעשות סדרה", הוא אומר בגאווה.

החיבור עם דמות החייל החטוף, ששב לביתו אחרי 17 שנים בשבי, היה מיידי. "לא חוויתי את זה באף תפקיד בחיי", הוא מסביר, "אני לא מתיימר להזדהות עם דמותו של אורי, כי לא עברתי שום דבר שדומה למה שעובר חייל בשבי, אבל הייתה סימביוזה מיידית. זאת כאילו הייתה החתיכה החסרה שלי, הרגשתי שאני ממלא את החללים בתוך התפקיד, והתפקיד ממלא את החללים בתוכי. אולי זה נשמע מופרע או מוזר אבל בימים שלא צילמנו ממש התגעגעתי אליו. אני מרגיש שכל החיים התכוננתי לתפקיד הזה".

מה לך ולחייל חטוף?
"זה לחייל החטוף הזה, אורי זך באופן שבו גידי רף (יוצר ובמאי הסדרה – י.פ) כתב את זה. יש ניגודים עזים בדמות הזאת, שמצד אחד נורא ברור שהיא עברה טראומה איומה, יש תחושה שהוא אדם שברירי ופגוע שעלול להישבר מכל נגיעה, כשהאמת הפוכה - אם הוא שרד 17 שנה בשבי ואת החזרה לארץ, הוא הרבה יותר חזק מכפי שזה נראה. קיימת בו החולשה והפגיעות אבל הוא שרדן יותר מכולם. הוא שורד גם יותר טוב מנמרוד, החייל השני, שיש לו קשיים יותר גדולים לחזור למציאות הישראלית ולחיי המשפחה. גם אורי חוזר לסיפור טרגי אבל הוא מתמודד איתו. הוא חזק".

אין תמונה
כאורי בחטופים. 11 ק"ג פחות

"לשחרור גלעד יש מחיר וצריך לשלם אותו"

גולן (36) יודע דבר או שניים על טראומות, חוזק וניגודים. מצד אחד, הוריו התרגשו ואמו חזרה בתשובה. מצד שני, אחותו הגדולה נשואה לפלסטיני ומגדלת ילדים ברמאללה. אביו נפטר לפני כשבע שנים ממחלת הסרטן. הוא עצמו מתגורר בלב תל אביב, נשוי מזה שש שנים לרותי, אב לסופיה בת השש ושרה בת השלוש ("האושר הגדול של חיי").

"אם בנאדם מתקומם עליי על זה שאחותי האהובה נשואה לפלסטיני - דבר שאני בכלל לא מתבייש בו - זה רק מעיד משהו עליו", אמר גולן לפני מספר ימים בראיון לידיעות אחרונות, "הוא צריך להתבייש. זה ברור שאני לא אחראי למה שאחותי עושה ולדעותיה, אבל אני לא מתבייש בה, ואין לי שום סיבה להסתיר את זה. מצד שני, אני אדם בפני עצמי ואני חי את חיי האחרים לגמרי, ואני לא רואה שום קשר ביניהם".

בגיל 17 החל גולן את קריירת המשחק שלו בסרטו של אורי ברבש, "דרך הנשר". אחרי השחרור מתיאטרון צה"ל השתתף בטלנובלה "זהב של שוטים" בראשית דרכו של ערוץ 2, ולאחר מכן ב"אהבה מעבר לפינה", "האי" ובעשרות הצגות בתיאטרון. אבל התפקיד הזכור ביותר הוא כנראה זה של תומר ב"טירונות".

שוב חייל
"זה לא מקרי, זה קשור למדינתו הקטנטונת, לחברה שבה אנחנו חיים. שהצבא הוא די הגרעין התרבותי שלנו . גם ב'טירונות' היה חיבור חזק לדמות ואני מאוד גאה בזה, אבל לא הייתה לי את הבשלות שיש בי היום. אז לא יכולתי לעשות את התפקיד ב'חטופים', ואני גם חושב שהמורכבות של אורי הרבה יותר גדולה משל תומר. המשותף בין שתי הדמויות זה שהחולשות שלהן מאוד חשופות. אם עושים סדרה מיליטנטית ומחפשים בה את הניגוד, אתה איש צבא ובתוך זה מחפש רגש - שם אני נכנס".

 

גלעד שליט (תמונת AVI: חדשות)
שליט. לשחרר בכל מחיר | תמונת AVI: חדשות
הביקורת המרכזית שמופנית כלפי "חטופים" ויוצריה קשורה לעיתוי שידורה של הסדרה, בזמן גלעד שליט עדיין נמצא בשבי החמאס. גולן דוחה את הביקורות וטוען ש"חטופים" דווקא יכולה לעורר את השיח הציבורי בעניין. "לרגע לא היו לי ספקות כי היה לי ברור שהסדרה הזאת חשובה", הוא מסביר, " היא לא פופוליזם אלא להיפך, היא משקפת את זה שאנחנו חברה מתקדמת. חברה שמייצרת סדרה כזאת כנגד השיח הפוליטי הכל כך שמרני וצר היא חברה חזקה. עד היום פחדו לגעת בנושא השבויים וכל עוד זה נשאר רק נושא מיתולוגי שאסור לגעת בו אז בעצם העיסוק בו הוא לא אמיתי".

 אתה חושב שסדרה כזאת באמת יכולה להשפיע על המציאות?
"הסדרה יוצרת שיח אמיתי שיכול להפעיל לחץ ציבורי שיוביל לשינוי. זה שגלעד לא שוחרר עד היום זה עוול איום ונורא. יש גם שבויים שחיים בינינו ונעלמים, אף אחד לא רואה מה קורה איתם אחרי שהם חוזרים. אם לא נתעורר ומהר, מחר גלעד שליט יהיה שם 17 שנה וזה אסון שאי אפשר לתאר. בגלל זה ברור לגמרי למה הסדרה חשובה".

 הרגשת צורך לדבר עם משפחת שליט?
"משפחת שליט הפכה לסמל כנגד רצונה, ולכן אין צורך אמיתי להתייעץ עם הסמל הזה בשום דבר. יש לנו את צו מצפוננו כיוצרים. אני יודע שאני משתדל ליצור מהמקום הכי כן ומוסרי שאני יכול. יותר נזק ממה שעשו עד היום אי אפשר לעשות. אנחנו לא חושפים סודות מדינה, אנחנו בסך הכל מעלים לדיון שיח ציבורי לגיטימי וחשוב. הדבר היחיד שזה עלול לעשות זה לייצר עוד פעם לחץ ציבורי, כזה שיגרום למישהו בשלטון לעשות משהו. אני לא נפגש עם פוליטיקאים או עם החמאס, אני לא מנהל משא ומתן, אבל אני יכול לעשות את המקסימום כאמן וזה לזעזע כדי לשקף את האמת".

ומהי האמת שלך בנושא?
"אני חושב שישראל לא יכולה לאחוז במקל בשתי קצותיו. מצד אחד לא משאירים פצועים בשטח ונעשה הכל כדי להחזיר אותם הביתה, ומצד שני לא מוכנים לשלם את המחיר. ברור שיש מחיר וברור שהוא כואב, אבל צריך לשלם אותו. אז הם לא מוכנים לצאת פראיירים, ולשום פוליטיקאי אין אומץ להחזיר אותו. יש לנו עכשיו את אחד השלטונות האיומים שהיו לנו אי פעם. אנחנו חיים בתקופה של השתקה, של צנזורה צבאית אכזרית, של הסתגרות, של לאומנות מסוכנת ואלימה, וחיים עם תופעות שמזכירות פשיזם. אין שום קשר בין דמוקרטיה למה שקורה היום. וגם אופוזיציה אין. חייבים לייצר אלטרנטיבה חדשה ולהפסיק לתת את הכוח לאנשים שטובת הציבור מעניינת להם את התחת".

 "חבויה בתוכי אנורקסית מתוסכלת"

לצורך התפקיד ב"חטופים" נדרש גולן להשיל 11 ק"ג ממשקלו. איך עושים את זה? "בעונג רב", לדבריו. "קפצתי על ההזדמנות לעשות דיאטה וזה מאוד תרם לי לעבודה. השינוי הפיזי עזר לי במידה מסויימת להתנתק מעצמי ולהתחבר יותר לאורי. הגעתי למשקל של 63 קילוגרמים".

אורי זך ואיריס חטופים (תמונת AVI: mako)
גולן וסנדי בר ב"חטופים". לא יתנגד להצעה מהוליווד | תמונת AVI: mako

וכבר חזרת לעצמך?
"לא חזרתי ואני מקווה לא לחזור. אני אשמח מאד להישאר ככה. אבל עזוב, זה קשור להפרעות האכילה שלי".

הפרעות אכילה?
"יכול להיות שחבויה בתוכי אנורקסית מתוסכלת. פעם הייתי גרגרן רציני מאוד, אני מאוד אוהב לאכול. אבל בתקופה של הצילומים, בגלל שהייתי חייב לרדת משמעותית, הצלחתי להשתחרר מכל מיני הרגלים איומים שהיו לי. הורדתי מתוקים לגמרי, הורדתי לחם, קוראסונים ופחמימות כמעט לחלוטין. זה היה כיף אדיר".

 איך מגיבים אליך ברחוב?
"באהבה ובהזדהות עצומה עם אורי. הייתי בסופר ואישה אחת הסתכלה עלי ואמרה לי 'זה אתה?', הנהנתי והיא התחילה פשוט לבכות. יש קונצנזוס אדיר, לא שמעתי מילה רעה אחת על אורי וזה מאוד מרגש. יש פה נס טלוויזיוני, כי עם כל האהבה שאני מקבל, אין בן אדם שלא אומר לי שקשה לצפות בסדרה. ויחד עם זאת אנשים צופים ויש לזה רייטינג. זה מטורף כי זה לא בידור, זה לא ריאליטי, זה לא אסקפיזם בטלוויזיה, זה בדיוק הפוך".

אתה צופה בסדרה?
"כן. בעבר לא צפיתי בדברים שעשיתי, היה לי קשה לראות את עצמי, אבל ב'חטופים' אני מחכה לכל פרק. זה עשוי כל כך טוב שאני מצליח לשכוח שהייתי בצילומים. יש פה סיפוק מקצועי אדיר כי זה התפקיד שהכי נהניתי לעשות מכל תפקיד אחר בחיים, במיוחד את סצנות השבי".

טוב, עכשיו אתה נשמע ממש מוזר.
"צילמנו את הסצנות האלה בכמה ימים מרוכזים, עבדנו עם מאמן שמתמחה במכות לסרטים, ואלה היו הימים הכי מדהימים שהיו לי על הסט וגם הכי מצחיקים. מצאנו את עצמנו בסיטואציה מאוד קיצונית - הכניסו אותנו לתא שנראה כמו שבי, מלוכלכים, מכים אותנו, מקללים אותנו וזה היה מאד מצחיק. לא מתוך זלזול בחומר, להיפך, זאת דרך ההתמודדות. הצלקת שיש לאורי לאורך העין - בסוף היום היו מורידים לי והיה לי איזה אבל קטן על זה שאני נפרד מהצלקת שאני מרגיש שהיא בכלל עשתה את העבודה ולא אני".

 עובדים עכשיו על גרסה אמריקאית ל'חטופים'. יש שחקן שהיית רוצה שיגלם את אורי?
"כן. אני. כבר הייתי חתום בסוכנות שחקנים מאוד גדולה בלונדון, אחרי שלמדתי שם משחק, אבל אז אורי ברבש טלפן אלי בשביל 'טירונות' וחזרתי לארץ. אני מכוון לשם בליבי, אבל לא אעבור לשם בשביל לחפש משהו. אם תבוא הצעה יום אחד, ברור שאלך".

 >> כל העדכונים הכי חמים מהארץ ומהעולם ישירות לנייד
שלחו את המילה מבזק למספר 5000 ותתחילו להתעדכן