עברי לידר פפראצי (צילום: אלעד דיין)
עברי לידר. "דרך טוויטר פגשתי כל מיני אנשים מעניינים" | צילום: אלעד דיין

אחרי שטוויטר כבש את כולם ולא מעט סלבס מרחבי העולם פתחו לעצמם עמוד טוויטר מעודכן ומרשים (ע"ע: בריטני ספירס, דמי מור, פרז הילטון, אופרה ווינפרי ועוד), וגם אשטון קוצ'ר צייץ והפיץ את תמונת התחת של אשתו לכל העולם, מתברר שסלבס ארצנו רוצים גם. לא מעט מפורסמים יותר או פחות מצייצים עצמם לדעת בעמודים הפרטיים שלהם.

כשנענע 10 השיק את טוקר, הטוויטר הישראלי, הוא חשב על יח"צ נאות שיביא לאתר מספיק הרשמות חדשות ואימץ את חבורת "הישרדות" לציוצים שנשמעים כאילו באו מהאי הרחוק. מה זה אומר? שנטע-לי זלצרמן מעדכנת כמה שעות לפני הגמר הגדול: "דופק לי הלב!!! בחיים שלי לא התרגשתי ככה." שמירית וקנין מצייצת בנימוס: "אוף, שתצא כבר השבת, אני חייבת חיזוקים מאמא ואבא". וגם - " זה היום הכי ארוך בחיים שלי, שייגמר כבר, לא יכולה עם הלחץ הזה".
ההודעות של אריק, הזוכה שהצהיר שהוא זכה בזכות שקרים, עידכן: "כולי דרוך, כל הזמן רצות לי בראש מחשבות ותשובות לקראת המועצה הערב", וגם "משחיז סכינים לשאלות המושבעים במועצת השבט היום בערב :)". אחרי הגמר, אגב, העדכונים נגמרו.

הזיוף של יאיר לפיד

אסי עזר, מסיבת סיום האח הגדול, האומן 17 (צילום: עודד קרני)
אסי עזר. רוצה לפחות 400 מעריצים | צילום: עודד קרני

חיטוט נוסף בעמודי הטוויטר מגלה סלבס מן העבר שמצאו בטוויטר הזדמנות להראות לעולם - הנני כאן. אריק סיני ורוני דואני למשל, שמפיצה בעיקר הודעות לחבריה, מעורה מאוד ב"אמריקן איידול" והתחננה רבות - "בבקשה, בלי ספויילרים על איידול".
נועה תשבי, מצייצת באנגלית בלבד, וגם זה רק לחבריה הטובים. עברי לידר, משתמש חדש יחסית, הספיק לצבור 826 עוקבים משלו, והוא, אם תהיתם, מתעניין ב- 68 בלבד.
גיא פינס מעדכן בתדירות גבוהה, עדכוני תוכנית מן הסתם וגם הודעות בנימה יותר אישית: "שעתיים שבועיות התפנו. איידול ו- 24 נגמרו, זה הזמן לחזור לקרוא".
טל ברמן, מנחה את "תרבות רעה", תוכנית התרבות החדשה ב-yes, ומעדכן רבות גם בעניינים אישיים: "ותודה למכבי נתניה על סיום עונה מבזה במיוחד", צייץ בבכי לאחר שמכבי חיפה לקחה אליפות במגרש הביתי של נתניה.

בגזרה הפוליטית, נראה כי ציפי לבני שכחה שתמו הבחירות ויש ראש ממשלה (וזו לא היא) במדינת ישראל,  ומפעילי החשבון שלה מעדכנים את הטוויטר ברמה אינטנסיבית שלא לומר, בחייאת ציפי, הבנו! אתם יכולים לשער לבד שמרבית העדכונים כוללים ציוצים על התנהלותו של ביבי: "אנחנו עדים להתנהלותו הגרועה של בנימין נתניהו, חוסר היכולת לקבל החלטות, רה"מ הוא סוג של זיקית", כתבה הגברת הראשונה של קדימה כשראש הממשלה נפגש עם אובמה.

ואם כבר בנתניהו עסקינן, למרות פעילות ענפה בזמן הבחירות, נשארנו כרגע עם העמוד המזויף של נתניהו, שנראה גם הוא כמו עבודה של מתחרה (מישהו אמר ציפי לבני?): "אני מזכיר לכולכם, יוטל מע"מ על הפירות והירקות, איכלו יותר המבורגר", נכתב שם.

האב המאושר (צילום: רועי ברקוביץ')
בובליל. למי יש עצבים לזה? | צילום: רועי ברקוביץ'
יכול להיות שהישראלים מצליחים יותר בזיופים ובהומור ציני. כך העמוד המזויף של יאיר לפיד זכה ללא מעט שיחות וצפיות בזכות ההומור של כותב העדכונים: " החלטתי שאני לא מצייץ בשבת. זו היהדות שלי. שבת שלום" וגם - "מתכונן להיום. אתה חזק. כולם צופים בך".
גם לעיתונאי רון מיברג נפתח חשבון טוויטר פעיל ומזויף במיוחד: "ראיתי את סטיבן קינג יוצא ממסעדה בבנגור. מביך לראות את העיירה מרכינה ראש בפני הגביר הדמנטי הזה. מה גם שמדובר בשרלטן שמוציא שם רע לגרפומניה".
בזמן השיא של "האח הגדול" גם עינב ויוסי בובליל זכו לעמוד משלהם. מן הסתם, לא מצאתם שם עדכוני חתונה משום שלא הבולילים פתחו אותו.
אסי עזר נכנס למרתון צירוף עוקבים והגיע ל- 366 עוקבים. רק שנראה כי הוא ציפה ליותר: "יש סיכוי שאגיע ל 400 עד היום בחצות?" שאל לפני מספר ימים. ובכן, התשובה היא לא. אבל אם תעקוב אחרי קצת יותר מ-54 עוקבים, יש סיכוי שמצבך ישתפר. אתה מבין, אסי, ברשת היחסים הדדיים. ואם מכסת הסלבס לא עונה על הציפיות, ורגע לפני שאתם מוחקים את החשבון ונשבעים אמונים רק לפייסבוק שלכם, זכרו: אנשי הברנז'ה דווקא כן נמצאים שם, תשאלו את דב אלפון, עורך עיתון "הארץ". 

תגובות: טוויטר יותר אינטליגנטי מפייסבוק

אלפון מכיר ומשתמש בשירות הטכנולוגי החדש: "ברור שכמו כל עיתונאי, אני שואף לתקשורת ולדיאלוג. האינטרנט מאפשר לי, מזה שנים רבות, להישאר בקשר עם אנשים אחרים. בגלל מעמדי כאחד האנשים הקשישים ביותר בבראנז'ה המקוונת הישראלית, אני מקבל הזמנות וזימונים לכל אופנה חדשה, ואני אכן מנסה את כולן. אבל יש דברים שאינטואיטיבית אני לא מתחבר אליהם, כמו פייסבוק, ויש דברים שאני מרגיש בהם מאוד נוח מהרגע הראשון, כמו טוויטר. טוויטר כרגע הרבה יותר אינטליגנטי וממוקד מהאינטרנט שהורגלנו לו בשנים האחרונות. יש לי כרגע 135 מנויים ("עוקבים"), שזה מכובד למדי בשביל טוויטר נעול. אני משתדל להיענות לרוב הבקשות, אבל אינני מקבל אנשים שאינם אמיתיים, או כאלה שהם פאסיביים לגמרי. אחרי היסוסים, החלטתי גם לא לקבל עיתונאים מעיתונים מתחרים, או מאתרים המתמחים בתקשורת. כך אני מרגיש יותר ביטחון לשתף את המקושרים לי במחשבותי. טוויטר הוא כרגע מדיום אינטימי למדי, הקהל הרחב עדיין לא התפתה, ורוב המצטרפים עוזבים בתוך יום-יומיים. אבל לי הוא מרגיש מצוין ככה.

גם הזמר עברי לידר מתפעל מהטוויטר משלו: "אני משתמש בטוויטר, זאת דרך טובה להעביר אינפורמציה. אני מדווח גם על מוזיקה והופעות, זה מאפשר לאנשים הצצה אינטימית לתהליך של יצירת מוזיקה, נותן לאנשים תחושה מה קורה איתנו לפני הופעה לא רק בהופעה עצמה. דרך טוויטר פגשתי כל מיני אנשים מעניינים מהארץ ומהעולם, שזה ממש נחמד. אני משתמש בטוויטר לא מעט לעשות פוסטינד על כתבה מעניינת שקראתי באינטרנט או על שירים שאני אוהב, מיוטיוב וכאלה".
אתה חוזר שיכור ממסיבה - תכתוב על זה בטוויטר? 
"אם אני ארגיש שיש לי צורך קיומי לא להיות לבד ברגעים האלה, אני אכתוב. הרי הטוויטר נותן לנו את ההרגשה שאנחנו לא לבד, ובניגוד לפפראצי, בטוויטר אתה מחליט מתי אתה רוצה להיחשף ומתי לא. זו גם פלטפורמה שיש לה עדיין צד יותר בוגר ויותר ענייני. אין שם גילויי הערצה וכאלה".

_OBJ

טל ברמן אומר שבתור מי שמשדר כל יום שעתיים וחצי ברדיו, הוא שמח להביע דעות גם מעבר להן; "יש לי מה להגיד, ואני אומר את זה בטוויטר", הוא מסביר. המיידיות והמסרים הקצרים - זה מאוד 2009. אם אני רואה כדורגל ויש לי דעות על מה שקורה, אני עושה טוויטים. אם אני הולך למקומות מיוחדים אני מדווח מהשטח אבל אני לא כזה פריק. את החיים הבאמת פרטיים אני לא חושף.
"אני חושב שכל הפלאפונים, האסמסים, המסנג'ר, פייסבוק ועכשיו הטוויטר - הם דווקא תגובת נגד לכך שנהגו לחשוב שהטכנולוגיה תגרום לניכור בין בני אדם וזה ימוטט את הקשרים החברתיים. להפך, זה דווקא מקרב בין אנשים שקודם היו רחוקים אחד מהשני". 

ויש גם סלבס שמתחזקים עבורם עמודי טוויטר מזוייפים. יוסי בובליל, למשל. "אני, יש לי עצבים לשבת על מחשבים?", תוהה בובליל. "אני בקושי נוגע במחשב, אין לי עצבים לדברים האלו. לא ראיתי את העמוד שלי אף פעם. לא הייתי מעוניין לספר לאנשים מה אני עושה כל היום. גם ככה כל מה שאני עושה - צ'יק צ'ק זה בעיתון".

בלעדי ב-mako: מכורים ל"כמעט מלאכים"? צפו בלמעלה מ-8 שעות של כוכבי "כמעט מלאכים" מפספסים, מתראיינים, בחזרות מאחורי הקלעים ועוד.

וממש עכשיו בmako בידור: איגור מ"הישרדות" פותח פה על מירית, בר רפאלי ונועם טור נראים קרובים מתמיד, נינט טייב משיקה אלבום חדש ומה שפרה עשתה עם האופניים שלה?