אין תמונה
אקס פקטור. הנה זה בא

היום עולה ב-HOT "ה - X פקטור" תכנית הכישרונות המוזיקלית החדשה של סיימון קאוול, שבגללה פרש מהשיפוט ב"אמריקן איידול" (שמשודרת בyes) ושבמסגרתה ימשיך בעיסוק החביב עליו – ריסוק חלומותיהם של אין ספור זמרים צעירים.

התכנית, שעלתה שלשום בארה"ב וזכתה לביקורות לא רעות, היא עוד מוצר מהוקצע מז'אנר ה -"אמריקן איידול", "דה ווייס" ו"כוכב נולד", אבל בגדול יותר, עם פרס חסר תקדים של חמישה מיליון דולר למנצח ועם סיכוי להיות תכנית הכישרונות הגדולה הבאה. כן, כשקאוול פרש מ"איידול" הוא לא רק נטש את הספינה, יכול להיות שהוא גם ייבא מבריטניה את הקרחון שיטביע אותה.

"X פקטור" משודרת בבריטניה בהצלחה כבר שמונה עונות, ומדובר בפורמט שסיימון קאוול יצר בעצמו. מה חשבתם, שהוא הפך למולטי מליונר רק בגלל האביוזריות המילולית המפותחת שלו? הו לא, קאוול יצר בין היתר גם את ה - Britain's Got Talent, שהביאה לנו את סוזן בויל לפני מספר שנים, ואת "גריז" שאולי תשמע לכם מוכרת - ריאליטי כישרונות שאיתר את כוכבי המחזמר "גריז" החדשים.

אגב, אם כבר נכנסו לכיס של קאוול, שהרוויח רק השנה 90 מליון דולר, אז בטח תשמחו לשמוע שמתמודדים שהוא אוהב במיוחד (מתוך אינספור תכניות הכישרונות שלו) הוא מקפיד להחתים בלייבל שלו העונה לשם syco"". ויותר מזה - הוא מקפיד לקחת חלק בכל שיר שמוקלט, גם אם מדובר רק בהקשת מצילתיים, וזאת בשביל לקבל נתח מהתמלוגים. כן, אולי מבחוץ הוא נראה קצת חמדן, אבל מבפנים הוא ממש גרידי. בינתיים הוא שובר שיאים עם זמרות כמו סוזן בויל וליאונה לואיס, שזכתה בעונה השלישית של ה"אקס פקטור" בבריטניה.

אז מה זה בעצם האקס הזה? מילולית, מדובר באלמנט הנסתר שהופך מישהו לכוכב. הנעלם שהוא שילוב של כישרון, קול, אמביציה, מראה וכריזמה. לטענתו, זה המרכיב שעלינו לחפש בכישרונות צעירים. קאוול כבר הספיק לעקוץ את המתחרה "דה ווייס" כשאמר – "אצלנו מחפשים הרבה יותר מסתם קול".

אין תמונה
גולד דיגר

או במילים אחרות – מצאו דרך יפה לשכפל את "פופ איידול". הרי מדובר באותו מוצר רק עם שינויים קלים. אודישנים, פדיחות, מחנה אימונים, נבחרת סופית, הכל שם. השינוי – הנבחרת מחולקת לכמה קטגוריות, ולכל קטגוריה מוצמד שופט שמלווה אותה. בניגוד לאיידול, "באקס פקטור" השופטים מחליטים מי יודח. הקהל בבית בוחר שני מתמודדים, והשופטים מדיחים אחד מהם.

בגרסה האמריקאית ללהיט שופטים קאוול, הקולגה השיכורה והמשוגעת שלו פאולה עבדול (שתשחזר עם קאוול את דינמיקת האהבה שנאה שלהם מ"איידול"), המפיק אל.איי ריד והזמרת ניקול שרזינגר. המנחה יהיה סטיב ג'ונס, למרות שמועות בתחילת הדרך שקאוול הולך לגנוב את ראיין סיקרסט מ"איידול". את חסות הקוקה קולה הנצחית של "איידול" יחליף הלוגו של פפסי, ששילמה 60 מליון דולר כדי להיות מזוהה עם התוכנית (כשחושבים על זה, בכך האקס פקטור מזהה את עצמה עם תחליף פחות מוצלח, אבל מילא). כמו כן, יש חשד עמוק למעורבות של מריה קארי בתכנית, אבל כרגע סיימון אמר שהיא נשארת בגדר הפתעה. מי שבטוח יפציעו הם ריהאנה וג'סטין ביבר. קול.

הנה בינתיים אחד האודישנים הראשונים:

ואיך היו הפרקים הראשונים? נחמד, בהנחה שעוד יש לכם כח לז'אנר, שסובל מאינפלציה די חמודה. כצפוי, התכנית עשויה מעולה, במיוחד ביחס לעייפות הכללית האופפת את העונות האחרונות של "אמריקן איידול", ואי אפשר שלא להיזכר עד כמה התגעגענו לקאוול. ההבדל העיקרי בא לידי ביטוי במגוון הגילאים הרחב יותר מ"איידול" (ב"איידול" חייבים להיות בין 16-28), ככה שעומר אדם מוזמן להצטרף, אבל מעבר לשינויים מינוריים והרעננות הכללית, השינוי לא כ-זה גדול.

ולא רק לנו הכל נראה קצת מוכר ושחוק מדי. סיימון פולר, מפיק על בריטי, הוא זה שייסד לראשונה את "פופ איידול" ב – 2001, וגייס את קאוול להיות שופט. קאוול החליט שאם פולר יכול להתעשר מחלומות של אחרים אין סיבה שהוא לא ינסה בעצמו, ומיד יצר את ה"X פקטור" שבגללה "פופ איידול" ירדה מהאוויר. פולר תבע אותו על זכויות יוצרים אבל הם התפשרו על הענקת עשרה אחוז מהרווחים לפולר, ועל כך שלא תהיה גרסה אמריקאית ל"אקס" עד 2010. אז עכשיו, ב2011, הסיפור חוזר על עצמו בארה"ב - פולר יצר את "אמריקן איידול" והעניק לקאוול את משרת השיפוט הנחשקת, תשע עונות לאחר מכן סיימון פורש לטובת ה"האקס פקטור".

כל העסק נראה כמו שידור חוזר, יכול להיות ש"האקס" תחליף את "איידול"? מצד אחד, מאחורי "איידול" כבר 10 עונות סופר מצליחות, מדובר באחת התכניות החזקות אם לא החזקה מכולן בטלוויזיה האמריקאית. מצד שני, יש מקום לשתי תכניות כל כך דומות ברשת FOX? ובתוספת ההצלחה הטרייה של "דה ווייס", יש מקום לשלוש תכניות של כישרונות צעירים? ארצות הברית גדולה, אבל לא עד כדי כך, ולא בטוח שיש לנו כח להתחייב עכשיו לתכנית כישרונות שלא ממש מחדשת הרבה. סביר להניח שאחת מהן תצטרך ללכת, אבל האם זאת תהיה האחות החדשה או הותיקה? כנראה שנגלה בהמשך.