הלם בצוות השופטים של אמריקן איידול
אמריקן איידול. סיימון כבר דורש אחוזים | צילום: רויטרס
לא משנה כמה אתם מתלהבים מטלוויזיה, כמה אתם בטוחים שהיא איכותית, פורצת דרך, מספקת חוויה רגשית ומעניקה לכם דקות צרופות של עונג – בסופו של דבר, מדובר בעסק כלכלי לכל דבר. מאחורי כל הפקה מדוברת וכל יצירה מגניבה מסתתרות מחלקות עסקיות שלמות שתפקידן לתרגם את האהבה הגדולה שלכם למספרים – כמה, בתכל'ס, הדבר הזה מרוויח וכמה גדול הסכום שמשלשלות לכיסן חברות ההפקה ורשתות השידור שמחזיקות אותו באוויר.

המשוואה די פשוטה ובדרך כלל אין שום טוויסטים מפתיעים בעלילה: סכומים גדולים - עוד תכניות ופרקים; סכומים קטנים - תגידו ביי ביי. המגזין Forbes.com מפרסם את רשימת עשרת התכניות הכי מרוויחות בטלוויזיה האמריקאית, ולא מפתיע שהמצעד המפואר הזה חופף ברובו לטבלאות הרייטינג. 

מנתצת הקופות הגדולה היא, כמובן, "אמריקן איידול", שמכניסה לרשת FOX סכום כמעט מפלצתי של 14 מיליון דולר על כל שעת שידור של סיקרסט, קאוול ונבחרת האיידוליסטים. כמעט מיותר לציין ש"איידול" היא התכנית הנצפית ביותר באמריקה, שמרתקת למסך 25 מיליון צופים מדי שבוע.

במקום השני, בפער די גדול, שוב רשת FOX, הפעם עם "24" - סדרה שנמצאת בעונתה השביעית ומכניסה לה 7.4 מיליון על כל פרק. "24", אגב, דווקא לא ממוקמת מאוד גבוה יחסית בטבלאות הרייטינג, המפתח פה הוא המחיר שגובה הרשת עבור פרסומת של 30 שניות – לא פחות מ-366 אלף דולר. 

אין תמונה
האנטומיה של גריי. אין צורך בשביתת אחיות
עקרות הבית הנואשות מתמקמות במקום השלישי עם 5.8 מיליון דולר לפרק, ויחסית לסדרה עם ותק של חמש עונות ואיכות מתנדנדת, זה נתון יפה ומרשים.
הבאה בתור אחריה היא "האנטומיה של גריי", עם 5.4 מיליון לכל אפיזודה. שתי הסדרות, אגב, שייכות לרשת ABC השמרנית, שנהנית בשנים האחרונות מתחייה מחודשת ורווחית. גם "אבודים" שייכת לה, אבל אזהרת ספוילר – לא תמצאו אותה ברשימה הזו. הסכומים שהיא מגלגלת, כמו גם אחוזי הצפייה, הלכו קצת לאיבוד בשנים האחרונות.

"שני גברים וחצי", הסדרה ה"קומית" היחידה ברשימה, מתמקמת במקום החמישי ומצ'פרת את CBS ב-2.6 מיליון מרשרשים. למה, בדיוק? כן, גם אנחנו תוהים לגבי זה.
אחריה מגיעה "רוקדים עם כוכבים" האמריקאית, שמפוצלת שם לשתי תכניות נפרדות (הריקודים והתוצאות) שמרוויחות כ-2.5 מיליון דולר כל אחת. מדובר בלהיט ענק שרק מכפיל את הנוכחות של רשת ABC ברשימה.

אין תמונה
אחד ה"גיבורים". אהוב במיוחד על ידי גברים
"גיבורים" – מקום שמיני, 2.1 מיליון דולר. קצת מפתיע, כי בכל זאת מדובר בסדרת מד"ב שפעם הייתה להיט גדול והיום קצת פחות. מה שכן פועל לטובתה הוא קהל גברי משכיל ונאמן שעדיין נגנב מהאפקטים ומקפיד לעקוב אחריה מדי שבוע. זה הזמן להגיד היי וביי לרשת  NBC הכושלת, שזו הנציגה הבודדת שלה פה.

האמת שגם במקום התשיעי נמצאת הפתעה לא קטנה – "אחים ואחיות", הדרמה המשפחתית של ABC, שככל הנראה משלשלת לתקציב 2.1 מילין דולר בגלל הקאסט הזוהר והשמות הגדולים שמככבים בה כמו סאלי פילד, קליסטה פלוקהארט, רוב לאו, רייצ'ל גריפית' וכו'.

אין תמונה
הישרדות האמריקאית. עוד לא אמרה את דברה
ובמקום העשירי והאחרון, אפילו אחרי תשע שנים ו-18 עונות, ניצבת לה "הישרדות", עם 2.1 מיליון דולר לכל שעה של משימות, תככים, אתגרים וחסינויות. ואם לסכם את הרשימה המעשירה הזו – 3 פורמטים של ריאליטי, 3 דרמות, 2 סדרות פעולה, סיטקום אחד ו-0 נגזרות של "זירת הפשע" או "חוק וסדר". יותר טוב ממה שדמיינתם, הא?