קלוז אפ של רפאל מירילא (צילום: mako)
מירילא. היום שר בבר מצוות | צילום: mako

גמר העונה שמינית של "כוכב נולד" עוד רגע כאן ובקרוב נזכה לדעת מי יהיה הכוכבל הנולד השמיני. את רפאל מירילא, שהגיע למקום השלישי בגמר "כוכב נולד 4", זה ממש לא מעניין.

הכישרון הגדול מאשדוד שכבש את לב הקהל באותה עונה מתגורר עכשיו באמסטרדם וכל מה שמריח מקאברים והומור של צביקה הדר נשמע לו כמו זיכרון מאוד מרוחק. "לפני שנה עזבתי לאמסטרדם בשביל ללמוד פה בקונסרבטוריון במגמת ג'אז", מגלה מירילא ממקום מושבו, "מבין כל האפשרויות שהיו לי בארץ לגבי לימודים העדפתי דווקא את האופציה של חו"ל. התחשק לי להיות קצת חלק מאירופה, הלימודים הם לארבע שנים ואני בדיוק מסיים את השנה הראשונה שלי ונורא מאושר".

רפאל מירילא? "כוכב נולד 4"? הולנד? נשמע קצת מוכר. בשבוע שעבר פורסם כי הזוכה של אותה עונה, ג'קו אייזנברג, החליט לעזוב את ישראל לטובת אמסטרדם וכעת אפשר לחשוף היכן בדיוק מעביר אייזנברג את לילותיו.

"ג'קו בדיוק נחת פה בעיר לפני כמה שעות, הוא בא לגור באמסטרדם ויתארח אצלי בבית כמה זמן עד שימצא דירה משלו", אומר מירילא, "זה כיף שיש לך אנשים שאתה מכיר שתוכל לגור אצלם בהתחלה. אני גרתי אצל משפחה במשך חודש וחצי כאשר נחתי פה וזה נורא עזר לי".

האמנתם שארבע שנים אחרי ההופעה ההיא בגמר שניכם תגורו באמסטרדם במקום לנהל קריירה מצליחה בארץ?
"ברור שלא, אבל החיים לא צפויים והנה שנינו עכשיו פה באמסטרדם. אני לא מתחרט על שום דבר שקרה, להפך, אני במקום מאוד טוב בחיים שלי עכשיו".

מה אתה זוכר מהתקופה ההיא ב"כוכב נולד"?
"האמת שאני לא זוכר הרבה וממש אין לי כוח לאמץ את הזיכרון ולהיכנס שוב לתדמית הזו של ההוא מ'כוכב נולד'. די, עברתי את זה וזה רחוק ממני שנות אור היום".

ג'קו אייזנברג והפיינליסטים בגמר כוכב נולד (צילום: 1אור קפלן)
מירילא עם אייזנברג ורוטמן. גורל משותף | צילום: 1אור קפלן
חוץ מג'קו אתה בקשר עם עוד מתמודדים מהעונה שלך?
"לא ממש, קצת עם מאיה רוטמן. היה דיבור שנביא אותה גם לאמסטרדם ואז כל שלישית הגמר תתאחד לה כאן אבל נראה לי שזה קצת לא מסתדר לה עם הלו"ז".

הנפילה שאחרי: מלצרות זו לא מילה גסה

כמו הרבה בוגרי התוכנית גם מירילא משתדל להתרחק כמו כוויה מהסטיגמה של "ההוא מכוכב נולד" אבל את ההתמודדות הלא פשוטה עם ההשפעות של החיים שלאחר התוכנית אפשר לזהות עד הטיילת של אמסטרדם.

החזון הנאיבי של השתלבות מהירה בתעשייה אחרי ההשתתפות בגמר התנפצה לבחור הצעיר מהר מאוד. "אין ספק שלהשתתפות בתוכנית כזו יש את ההשפעות המנטאליות שלה על כל מתמודד, גם כאלו שזכו עברו את אותם דברים וזה בהחלט חוויה שיכולה להיות מטלטלת".

מה בדיוק קרה איתך אחרי שנגמרה התוכנית?
"בשנה הראשונה היו לנו מלא הופעות בארץ עם שירים שביצענו בתוכנית, הייתה לי גם הצעה להשתתף בפסטיגל שסירבתי לה. לאחר מכן הייתי חתום בחברת הליקון וחשבתי שאני עומד להקליט אלבום אבל בפועל הדברים התעכבו ושום דבר לא קרה. בסופו של דבר חזרתי למלצר לפני הלימודים כי הייתי חייב להתפרנס ממשהו. מבלי ששמתי לב עברו להם שלוש שנים. למרות הכל אני לא מצטער על שום דבר וכמובן שכל מה שצריך לקרות קורה בדרך מסוימת".

מי אשם במצב הזה?
"אין לי טענות כלפי אף אחד. צריך להבין ש'כוכב נולד' זו תוכנית בידור ולא תוכנית שהיא נטו מוזיקה וקידום זמרים ולכן צריך להתייחס לכך בהתאם ולא לחפש אשמים. הדבר היחיד שהם כן צריכים לעשות זה להביא פסיכולוג שיעזור למתמודדים בתהליך שקורה אחרי שהעונה מסתיימת. ישנה נפילה רצינית ומבחינה נפשית זה נורא קשה ומורכב. הפורמט נורא עוצמתי בארץ, מהר מאוד אתה מאבד את הפרטיות שלך, אנשים נועצים מבטים בכל מקום ושואלים שאלות. זה נורא לא פשוט בטח שלא לאנשים כל כך צעירים כמו מי שיוצא משם. עדיין, אני לא מצטער שהלכתי לזה, אבל לא הייתי חוזר על זה שוב".

רפאל מירילא- הצדעה ליפה ירקוני (צילום: הילה רוטברג )
מתגעגע לישראל | צילום: הילה רוטברג

אתה עוקב אחרי העונה הנוכחית?
"ממש לא. אין לי איפה ואין לי זמן כל כך. יש לי חברה הולנדית וחוץ מהלימודים אני גם מופיע עם להקה שעושה קאברים לכל מיני אירועים בקהילה היהודית פה באמסטרדם. לצערי עכשיו זאת תקופה קצת חלשה אז יכול להיות שאתחיל למלצר פה בקרוב".

אני מבין שזנחת את החלום לכבוש את תעשיית המוזיקה בארץ?
"לא זנחתי שום דבר. אני כותב ועובד על מוזיקה כל הזמן ויש מצב טוב שאנסה להוציא אלבום בהולנד. לא חייבים לחיות בארץ בשביל לעבוד על מוזיקה ואני גם שוקל אופציה לקריירה בינלאומית. זה יכול להיות נחמד מאוד לשיר באנגלית ושהמוזיקה שלי תושמע בחו"ל".

מתגעגע לישראל?
"יש געגועים למשפחה ולחברים, אבל בסך הכול אני מאוד מאושר מאיפה שאני נמצא. אני בתקופה מאוד טובה בחיים שלי עכשיו ואין לי טענות על שום דבר".

_OBJ

>> כמה רחוק אפשר להגיע בגלגל הצלה?