קרן חסיס בוכה (וידאו WMV: האח הגדול)
קרן. כבר מתגעגעים | וידאו WMV: האח הגדול

האח הגדול אומנם משודר ב- 40 מדינות בעולם, אבל עם כל הכבוד ללידה באיטליה, לניסיון האונס בארה"ב, להפסקת התוכנית בסרביה, לקוקסינלית בגרמניה ולהצעות הנישואין בכל מקום אפשרי, יש דברים שאפשר לחזות בהם אך ורק בישראל: עינב בובליל מתאהבת בחזן שהוזמן לבית הכנסת המאולתר; האח הגדול מעניש את אשר ועינב בהדחה פוטנציאלית אחרי שעברו על חוקי המשחק וזממו להדיח את צבר ושפרה; עינב המסורתית מנבלת את הפה עד עלות השחר וקוראת תהילים לפני השינה - והכל בשבוע אחד.

ביי ביי קרן

התפילה של המתמודדים בתקופת החג הייתה כל כך מרגשת, עד כדי כך שאפילו ערן, מיקי ונעמה שכבר הודחו מהמשחק הרגישו צורך להצטרף. רק שבזמן שאשר התפלל לבריאות אשתו, עינב ייחלה לחתונה באותו היום ממש וצבר פינטז על הרגע שבו יוכל לאכול חזיר בלי שיצביעו נגדו, למיקי ערן ונעמה הייתה בקשה אחת פשוטה: שקרן תצטרף לשורותיהם כי אחרי שהם הודחו הם גילו עליה מספר פרטים שמאוד הביכו אותם.

מיקי ניסתה להתפייס איתה ושידכה בינה לבין ערן, אך קרן הצביעה נגדה כל פעם מחדש; ערן בנה עבורה עסק למסאז'ים (שנמכר עם הדחתו לאיתי), נשק לה צרפתית ובילה איתה בליל שישי, אך קרן הפנתה לו עורף והצביעה נגדו; נעמה נותרה חברתה היחידה ולהפך, אבל קרן הצביעה נגדה ויומיים לאחר מכן בחרה בה לבלות איתה לילה בסוויטה (שאם שמתם לב, כבר לא נפתחה שבועיים).

אז אולי קרן הצליחה לשטות בהם ולהצביע נגדם בזמן שאף אחד מהם לא הצביע נגדה, אבל בסופו של דבר ההתנהגות של הריץ'-ביץ' מכיכר המדינה רק הרחיקה אותה מכל השאר, שזה בערך הדבר האחרון שאתה צריך לשאוף אליו במשחק הזה.

יגאל אלון מתהפך בקברו?

אל תטעו, האח הגדול אינו המנחה. הוא שחקן לכל דבר בווילה, רשאי ללטף (להעניק לרנין מתנה) לשחק עם המתמודדים (להגביל את כמות המים החמים) ולהעניש את מי שחרג מהכללים. כשבנו לאשר בית כנסת במיוחד בשבילו, אף אחד לא פצה פה אבל כשהענישו אותו ואת עינב על חריגה ברורה ומתועדת מהכללים מיד קם קול זעקה.

הטעות הגדולה של אשר ועינב היא לא שחרגו מהכללים, אלא שנתפסו. אני אגדיר זאת כך: לו לוחמי הפלמ"ח וההגנה היו נעזרים בשפת קוד המופלאה של אשר ועינב, רנין לא הייתה נמצאת במיעוט היום בתוך הווילה. דבר אחד בטוח: אם עד עכשיו כפי שאשר אמר - "חשבנו שאנשים שם סתומים", אז מעכשיו הדיירים יודעים שלא כדאי לעצבן את האח הגדול כי כשמעצבנים אותו הוא מנער את הווילה כמו שילד מנער כדור שלג.

האח הגדול הוריד שלושה צרצרים במכה אחת:

1. הרתיע את הדיירים באופן קיצוני למען יראו וייראו. קשה להאמין שכעת מישהו יעז להסתכן בתיאום הדחות וגם אם כן, הוא יצטרך להמציא קודים קצת יותר מתוחכמים.
2. המטרה הושגה בעיתוי מושלם. גם אם צבר ושפרה לא היו מוחלפים, ברור לכולם שקרן היא זו שהייתה מודחת.
3. אף אחד מהדיירים לא פרש. עינב אמנם צעקה, איימה ובכתה, אבל היא מעולם לא הייתה רצינית בכוונותיה. אולי זה באמת בגלל שכפי ששי היטיב לנסח - "היא פשוט רוצה שישכנעו אותה לא לפרוש", או שאולי פשוט האיום של יוסי - "אני אהרוג אותך" באמת עבד.

עינב בובליל (וידאו WMV: האח הגדול)
עינב. עדיין מועמדת מידי שבוע | וידאו WMV: האח הגדול

נחש לנחש - נחש

האח הגדול העניק לדיירים טלטול כל כך חזק, שגרם להם לזוז כמו חיילים על לוח שחמט. לראשונה, האח הגדול היה אחראי לשינוי המפה האסטרטגית בתוך הווילה.עינב ואשר אמנם הפסידו שתיים-שלוש נקודות, אבל הרוויחו הרבה יותר.

עינב: בתוך הווילה דבר לא השתנה מבחינתה - היא עדיין הדיירת היחידה שמתחילת המשחק מועמדת בכל שבוע להדחה, ותמיד ניצלת. לא נראה כי צפוי שינוי באופק, אך דווקא העונש שקיבלה ובעיקר התגובות האמוציונליות שלה, סייעו לפופולאריות שלה אצל הצופים. בכלל, יש הרגשה שיוסי והבת שלו התחילו לעשות תורנות שבועית - שבוע אחד הוא מככב והיא על אש קטנה, ושבוע לאחר מכן היא הכוכבת והוא זורק לה בקטנה הערות על יד שנייה.

אשר: עד שלשום, אשר בנה לעצמו בצורה מופתית תדמית של פקיד דואר תמים ומסורתי. מהרגע הראשון הזהרתי מפני ערמומיותו ואלמלא התערבותו של האח הגדול, זמן רב היה חולף עד שהדיירים היו מבחינים בכך. אשר איבד את אמינותו מבחינת הדיירים (ולא יעזרו כל הסליחות שהוא מדקלם על אוטומט), אך זוכה לאהדה מצד הקהל בבית. בעוד שעינב זוכה לאהדה בזכות השואו המרהיב, אשר אהוב בזכות מאבקו העיקש להכניס קצת יהדות בפורמט ההולנדי.

שי: ממשיך להפגין מודעות מצוינת למה שקורה בווילה, וחוסר מודעות מוחלט למתרחש מחוצה לה. כשקרן רמזה שהיא תתקשה לשרוד מול נציגים מהפריפריה, שי מיהר להשתיק אותה ולומר לה ש"אין מצב שעינב לא הולכת הביתה". כבר היינו עדים לאבחנות השגויות שלו עוד בימיו של בוריס, וקרן אכן צדקה. בזמן שטבריה ואשקלון התגייסו למען נציגיהם בווילה, חבריה של קרן בהרצליה היו עסוקים בשכירת סרטים ליום כיפור.

אבל בתוך הווילה התמונה שונה. לא לחינם שי זוכה בכינוי החיבה "תולי חתלתולי" כי בניגוד לחבריו המודחים שנפלו על הראש, שי מתאמץ ליפול על רגליו. לאחר הדחתה של ג'ני, שי קירב אליו את רנין וכעת הוא מיהר לנצל את המצב לטובתו ולחש על אוזנו של ליאון - "לא רציתי להגיד לך את זה, חודש אתה מסתובב עם נחשים". צריך להיות נחש כדי לזהות נחש אחר, ובינתיים ההכשות של שי לא התפוצצו לו בפנים.

בשלב הזה המפה האסטרטגית בווילה נראית כך:
מחנה הרוב: צבר-שי-רנין-שפרה, שעשויים להתחזק בליאון.
הפריפריות: יוסי-עינב-אשר. הבעיה היא שאשר ירצה כעת לרצות את צבר וחבריו, ועשוי שלא להמשיך באותו קו מצויין שבו פעל עד כה.
הלא מזיקים: ונסה-איתי.

בשבוע הבא, אם לא יהיו שערוריות מיוחדות, אולי נקבל לראשונה מתחילת המשחק מועמדות להדחה של מתמודדים פופולאריים בלבד. המשחק מתחיל!