אין תמונה
דיוה. איך שגלגל מסתובב לו

ביום חמישי עלתה לאוויר העונה ה-18 של "הישרדות" בארה"ב, מה שהופך אותה לאחת התוכניות בעלת מספר העונות הרב ביותר בטלוויזיה האמריקאית. אם בישראל רוצים לשחזר אפילו רבע מההישג המדהים הזה, אולי כדאי לנו ללמוד מבני בריתנו האמריקנים שיודעים היטב שלא מדובר רק בנוף אקזוטי, סכינים בגב וחבורה של אנשים רעבים. תמיד ניתן, כדאי ומומלץ לחדש.

למה אני אומר את זה? כי למרבה הצער, סיום הפרק אתמול בו נחשף אי המודחים הוכיח לי שתחזיותיי אכן התממשו: במקום אי מתים אנחנו צפויים, ככל הנראה, לקבל בקרוב שבט מודחים. כך שסיום הפרק של אתמול ממחיש שהבעיה המרכזית בעונה השנייה היא שקיימים בה אלמנטים רבים מהעונה החלוצית - קפיצה עם הבגדים למים בפרק הפתיחה, מספר מתמודדים זהה, אכילת נחש, ערבוב שבטים בדיוק ביום ה-19, מודחים שחוזרים למשחק ואפילו תרנגולת שסופרת את ימיה. רק שהראשונה הייתה שמנה בשם קוריצה והשנייה הפכה לצ'יקיטה (קטנה). קצת כמו העונה הנוכחית.

היתה אישה, גדולה מהחיים


במרבית העונות של "הישרדות", המתמודדים המבוגרים ביותר נמצאים בסכנה גדולה בשלב הראשון של המשחק, הרבה לפני האיחוד, בשל החולשה הפיזית שלהם. לזכותה של דיוה ייאמר שכשמה כן היא.
הדיוה הצליחה להפגין רוח לחימה שלא הייתה מביישת אף אחד מהצעירים על האי, וגם כריזמה חברתית שסייעה לה לקבץ סביבה שני צעירים נאמנים ביותר. אלמלא ערבוב השבטים היא הייתה מגיעה רחוק במשחק הזה, ולא היה ביטוי יותר נכון מדבריה שלה כדי לבטא את עסק הביש אליו נקלעה בעקבות הערבוב - "אוי א ברוך".

אבל בכל זאת, ההדחה של דיוה אינה רק תוצאה של ביש מזל. זו השלכת האסטרטגיה הלקויה שלה ושל מרבית בני שבטה, שמנעה מבנות 'בארו' להתייצב כאגרוף אחד אל מול גיא, אריק ואיתי וליצור תוצאה של תיקו. שימו לב שלמרות משימות החסינות הרבות בהם זוכה שבט 'בארו', הם מאבדים את יתרונם בשל כנות יתר בפני מתמודדים דוגמת מאיר, מעיין ומיכל שהם לא ממש מסמפטים. ועל זה שוב נאמר - אוי א ברוך.

דיוה הייתה מסוג המשתתפים שיוצאים טוב מאוד על האי אבל רע מאוד בעריכה. מהיכרות אישית עם המשחק, לא ייתכן שאנשים יהיו נאמנים בצורה כל כך חזקה למתמודדת מבלי שיהיה בה קסם אישי. אבל לצופים הנאורים שיושבים בנוחות בבית לא נוח לצפות באנשים שמבטאים את הרגשות שלהם יתר על המידה, ובפרט לא כשמדובר באשה מבוגרת שמדברת בחיבה על אנשים צעירים. כאמור - אוי א ברוך.

היום אולי ניצחתן, בנות, אבל מחר תפסידו


האם גם אתם שמתם לב שהבחירה החופשית שגיא זוארץ העניק למתמודדים הייתה מזויפת לגמרי? אם לבנים של 'קניבה' מותר לבחור אך ורק מקרב בנות 'בארו' ולבנים של 'בארו' מותר לבחור אך ורק מבנות 'קניבה', הרי, אז התוצאה האפשרית היחידה היא שהבנות פשוט יחליפו שבט. אז למה היינו צריכים את כל ההצגה המיותרת הזו? אה כן. כדי שנאמין שהכל אקראי.

אין לי מושג אם המתמודדים באמת לא חשבו על האפשרות שיתרחש ערבוב או שפשוט חתכו את כל הדיבורים על כך בעריכה, אבל לפי צורת ההתנהלות שלהם, שני השבטים כלל לא התכוננו כמו שצריך לאפשרות של ערבוב שבטים.

אין תמונה
גיא. החיוך שאולי יביא את המיליון

כמה אירוני שדווקא שבט 'בארו', השבט שהחזיר את המילה "ראוי" ללקסיקון המשחק ושהטיף על אחווה, הוא השבט שמשלם ראשון את המחיר על הפילוג שבין החברים. שתי המרוויחות הגדולות מכך בשבט 'בארו' החדש הן כמובן מירית ומיכל. מירית, כפי שחזיתי בטור האחרון, הבינה שאין לה עתיד בשבט 'בארו' לאחר ההשתלחות החמורה של אופיר במעיין ("את אדם נבזי") יחד עם כנותו המיותרת של עידן ("אני, דיוה איגור, אופיר ויואב בברית"), מה שבסופו של דבר גרם לה להצביע נגד דיוה.

מיכל הייתה ככל הנראה מעדיפה לשמור את נסראללה במשחק במקום רוב חברי שבט 'בארו', שמיררו את חייה במשך 20 יום, ועל כן העדיפה לערוק למחנה הנגדי. ותודה ליואב כספי הסופר נאיבי שהבהיר לה, באחד הנאומים הכי מטופשים ששמעתי אי פעם, שהנאמנות שלה מאד מדאיגה אותו. כן, עכשיו באמת שכנעת אותה להישאר נאמנה.

וכך, למרות ששבט 'בארו' זכה פעם אחר פעם בחסינות (אפילו בהרכב החדש), הוא שמט במו ידיו את המתנה הענקית שזכה בה בגלל חוסר רגישות אנושית והעדר כל ראיה לטווח ארוך. זה התחיל עם מאיר, נמשך עם מיכל ועכשיו גם מירית, ששקולים להפסד בשלוש משימות חסינות. אז גם מיכל וגם מירית אולי הרוויחו אוויר לנשימה בטווח הקצר, אבל השליכו למעשה את השנורקל שלהן לפח. כרגע הן ב'קניבה', אבל מה יקרה אם 'קניבה' שוב יפסידו? שתיהן הרי תמיד יבואו בעדיפות רביעית אחרי גיא, איתי או אריק ולכן בכל מקרה, להערכתי, במשחק הזה כבר לא נותר להן סיכוי.

הנה הם באים, האסטרטגים החדשים


למזלה של העונה הנוכחית, יש שני דברים קטנים ויחידים שעושים את כל ההבדל, ולשני הפרטים האלה קוראים אופיר ואריק. אופיר מפלס את דרכו במשחק אך ורק באמצעות פילוג בין אנשים. הוא ממשיך להפגין את גאוניותו התככנית כשהוא מסכסך בעצמו ובאמצעות מיכל בין בנות 'קניבה' לבנים ומתאמץ לפרק את הקשר בין הקבוצות ("הם אמרו שאת חזירה ושאת עצלנית", "הן אמרו שאתם לא עושים כלום").

אריק הוא לטעמי השחקן המבריק במשחק, והיחידי שיודע גם להקסים וגם לסכסך. הוא משמש כחוליה המקשרת היחידה שבין הבנים לבנות לשעבר של 'קניבה' (אפרת, נטע-לי ואנסטסיה) ואלמלא קיומו המבורך,  כל חברי 'קניבה' החדשים והישנים כאחד היו יכולים לחתום על טופס טיולים. רק על הקטע בו הסתובבה דיוה  והישירה את מבטה לגיא גיאור במועצת השבט תוך שהיא מטיחה בו "אתה מנהל פה מהלכים", מגיע לאריק אוסקר.

אבל אם חשבתם שיש רק שני אסטרטגים במשחק הזה, תחשבו שוב. השבוע האחרון באיי הפנינה מוכיח שיש עוד שנים גדולים כאלה במשחק, שאפילו לא מודעים לכך מהסיבה הפשוטה שהאסטרטגיה שלהם היא רגשית. לשניים האלה קוראים עידן חביב וגיא גיאור.

עידן מתקדם במשחק בזכות קירוב אנשים אליו. כמו את דיוה, גם לאפרת הוא נצמד בשניות, בלי שקרים ובלי תככים אלא רק באמצעות קסם אישי וקצת שירים. גיא, בדיוק כמו עידן, מתקדם בעיקר בזכות החיוך היפה שלו, שהצליח לעשות מה ש'בארו' לא עשו בשלושה שבועות. הדוגמא לכך היא כמובן מירית שהעידה ש"השמש זרחה איך שהגעתי לכאן", ולא תצביע נגד גיא גם אם אופיר ימציא לה אלף ואחד סיפורים.