אין תמונה
אריק אלפר. יצליח איפה שדן מנו נכשל?

בדיוק לפני שנה, ב-17 במאי 2008, עמדתי בהיכל נוקיה שביד אליהו מול אלפי צופים בקהל וכמיליון וחצי איש בבית, כשבאמתחתי הפתק שבעוד רגע יכריע את המשחק שמדינה שלמה התמכרה לו. מצד אחד סיכמתי עם מרינה, משה, גיא ומושיק שנצביע לנעמה; מצד שני סיכמתי עם יעל, ורה, שחר וליה שכולנו נצביע לנועם וכך, אחרי חודשיים של משחק, 4 חודשים של המתנה, 200 אנשי הפקה, 20 שורדים, 5 מיליון דולר השקעה, 3 פיינליסטים, 2 תרנגולות ו-25% רייטינג ממוצע, עמד לו סטודנט אחד למשפטים מחיפה עם שני שקל בכיס, פתק מנייר וכוח להכריע משחק כל כך גדול.

ושוב אנחנו נמצאים שבוע אחד בלבד לפני הגמר הגדול השני, כשסוף סוף אנחנו יודעים את זהות הפיינליסטים (לא, לא החזירו את עידן וגיא עם גלגל הצלה) ולא פחות חשוב, את זהות המושבעים שיחרצו את גורלם ויקבעות את זהות השורד האחרון. אז את הטור הלפני אחרון שלי אני מקדיש לשמונת המופלאים: אפרת, גיא, עידן, אנסטסיה, איגור, אופיר, איתי ויואב, שנתנו אחלה הופעה ויעטו השבוע מחדש את חליפות ההישרדות במטרה לקבוע את זהות המנצח או המנצחת. אז כמושבע לשעבר, בחרתי להביא את עצותיי לשלושת הפיינליסטים ולחבר המושבעים של הגמר הגדול:

פיינליסטים - אל תאחזו בקרנות היכל נוקיה

אל תיבהלו מהשוואות בין שלשת הגמר של העונה שעברה לבין זו של העונה השנייה. אז נכון שלכאורה אריק מזכיר את דן על משבצת האסטרטג, נטע-לי את נעמה על משבצת הפרזיטית ומירית את נועם על משבצת אהובת העם בציון. בפועל, הם שונים לחלוטין אלה מאלה.

אריק: דן מנו איבד את הערכת המושבעים, פחות בגלל הלכלוכים והתחמנות ויותר מפני שהועבר משבט הבנים לשבט הבנות וניצל מהדחה בטוחה. לזכותה של העונה השנייה ייאמר שאריק פילס את דרכו עד קו הגמר אך ורק בזכות עצמו ולא בחסד, אפילו שחטף בכל פעם סטירה מחודשת כתוצאה מעוד טוויסט (גל, חברו הטוב ביותר, נפצע ופונה מהמשחק; בנות הברית שלו נטע-לי, אפרת ואנסטסיה עברו לבארו; משה דן המליץ להדיח אותו; מירית, המודחת שאריק הכי פחות רצה שתחזור - חזרה למשחק). אריק תמיד הצליח לעמוד חזרה על רגליו ולארגן את הבריתות שלו מחדש ולמעשה, מעולם לא היה בסכנה ממשית של הדחה.

מירית: בעונה הראשונה זכה כל מושבע בצ'אנס קלוש לחזור למשחק (אתם זכאים לדו-קרב פיזי מול דב גריזלי אנושי). אף לא אחד ממושבעי העונה השנייה זכה באותה הזדמנות קטנה, שבלעדיה מירית לא הייתה חוזרת למשחק.

נטע-לי: בעוד נעמה זכתה ברוב קולות המושבעים, כל מה שנטע-לי תזכה לו זה להצטרף לחבר המושבעים רגע אחרי שהקהל בבית ידיח אותה מהמשחק.

עידן ואנסטסיה - היו הוגנים כלפי התחרות

עידן חביב מ
עידן חביב. תישאר נאמן לעצמך. וחביב, כמובן | צילום: גיא קרן

בהישרדות הוגנת, או אמריקאית, ההצבעה הסופית נערכת על האי ולא בארץ אחרי שכל מושבע צפה בלכלוכים עליו מאחורי הגב. נסו להשאר נאמנים למשתתף שהייתם מצביעים לו על האי. אצלנו, דן היה זוכה באפס קולות גם על האי, נועם מבחינתנו לא שיחק את המשחק, ושימו לב שלנעמה שמרנו חסד אפילו כשצפינו בה מהספה בבית עם בטן מלאה בפופקורן מלכלכת מאחורי הגב. מועצת השבט האחרונה היא מעין משפט, לדעתי, ולכן יש להתייחס לאותן התוודויות אישיות של השחקן למצלמה כבגדר ראיה פסולה שיש לייחס לה משקל מועט. אריק לא צריך לשלם מחיר על כך שהערוץ חושש מהצבעה בשטח, מתוך חשש שזהות הזוכה תדלוף.

אפרת וגיא - אל תערבבו בין חלב לבשר

אל נא תתבלבלו בין תואר "השורד האחרון" לבין תואר "חביבת הקהל". הכלל הבסיסי ב"הישרדות" הוא שמקבוצה גדולה של אנשים ייצא, בסופו של דבר, רק שורד אחד, והכלל הזה הוא שמכריח שחקנים לנקוט באסטרטגיות, לכרות בריתות ולעיתים גם לנעוץ סכין בגב. יש שחקנים, כמו אריק, שסוללים את דרכם במשחק ויש דמויות, כמו מירית, שמקוות לתפוס טרמפ עם אלת המזל. היו מספיק חזקים שלא להיכנע ללחץ החברתי של הקהל הבתולי הישראלי, שבאופן אבסורדי כן מוכן להצביע לשקרנים לראשות הממשלה, אבל מתעקש שבתוכניות ריאליטי יזכו רק אנשים ערכיים.

איתי ואופיר - Love the Game

שניכם הרי מעריצים מושבעים של הגרסה האמריקאית של "הישרדות", שניכם שיחקתם בצורה אמנם שונה אך מאד אסטרטגית ולדאבונכם, שניכם זכיתם לקבל סכין בגב מהמרטש מאיכילוב, אז מובן והגיוני שאתם כועסים. אבל בינינו, בתור מעריצי הישרדות - האם זה הגיוני שמישהי שהודחה מהמשחק, וגם אחרי שחזרה אליו, ההברקה היחידה שלה הייתה להבריק סיר בישול, תנצח מישהו ששרד בזכות אסטרטגיות 52 יום? גם אם אתם רוצים לנקום, בתוך תוככם אתם יודעים שאין בזה שום היגיון.

יואב - זכור את האות שנתת באריק ביומך האחרון
תתחדש על הג'יפ, אפילו שאני חושב שעשית טעות, כיוון שגדולים היו סיכוייך לזכות בתואר השורד האחרון. אנא זכור גם בעוד שבוע את הסימן שנתת באריק בקיץ, כשהכתרת אותו לראוי בעיניך לתואר השורד האחרון.

ואיגור - כולנו סומכים עליך שתיתן One of a hell Gangste' Shit Show


קצת סטטיסטיקה וערכים

אין תמונה
מועצת שבט. 17 כיבויי לפיד

בעונה השנייה התנהלו 17 מועצות שבט:

אריק השתתף במספר שיא של 15 מועצות שבט, כאשר ב-2 מתוכן לא נערכו הדחות (הדחת דמה של גל ופרישה מרצון של יואב). מתוך 13 הצבעות בהן אריק השתתף, הוא הצליח להדיח מספר מדהים של 12 מתמודדים. גיא הוא המתמודד היחידי שלא הודח בהצבעה בה אריק נטל חלק.

מירית השתתפה ב-13 מועצות שבט, כאשר ב-1 לא נערכה הצבעה (פרישה מרצון של יואב). מתוך 12 הצבעות בהן מירית השתתפה, היא הצליחה להדיח 7 מתמודדים בסך הכל. מעיין, מירית בעצמה, גיא, אנסטסיה ואיתי לא הודחו בהצבעות בהן מירית נטלה חלק.

אריק נו, רק אריק

לסיכום, בהרכב הגמר הנוכחי - אריק האסטרטג מצד אחד מול מירית הפסיבית מצד שני - תוך שקלול העובדות שמירית הודחה מהמשחק וחזרה אליו בעקבות טוויסט שחוק, שאריק הגיע לגמר בזכות עצמו ללא התערבות מצד ההפקה (ועוד מול הרכב מושבעים שלא זכו לצ'אנס לחזור למשחק), ותוך התעלמות מכל מה שאריק אמר למצלמה מתוך מחשבה שההצבעה תערך על האי: כשורד לשעבר, הייתי בוחר להעניק את קולי ללא כל צל של ספק, לאריק אלפר. הוא ולא אחר היה הפנינה שבאיי הפנינה ולכן זכה בכבוד בעיניי בתואר השורד האחרון. ולמי מכם שבכל זאת מחפש קצת מוסר בכל הסיפור, אציע שתיקחו בחשבון את העובדה שמירית אמנם עושה רושם של בחורה מקסימה אבל במבחן המעשה, אריק ויתר על מפגש עם אחותו כדי לשמח לבב אנוש.