אין תמונה
בובליל. השחקן היחיד במשחק

אני חצי פולני, מאד אוהב גפילטע פיש, גר במרכז, בעל בגרות מלאה ושני תארים ראשונים, אבל למרות שעל הנייר אני עונה להגדרה האוטומטית של פרידמן, אני עדיין טוען בתוקף שלמי שהגיע לנצח את המשחק הזה קוראים יוסי בובליל. בטח לא שפרה! ובניגוד לסיסמאות המוגזמות ששמעתי כמו "ניצחון לשפיות" ו"ניצחון לישראל היפה", האמת היא שהניצחון היחידי הוא של העריכה.

אני יכול לקבל את העובדה שיש אנשים שאוהבים את יוסי ויש כאלו הסולדים מפניו, אבל עם עובדה אחת איש אינו יכול להתווכח והיא שיוסי היה השחקן הכי טוב, ולמעשה השחקן היחידי, בבית האח הגדול. כי בימים בהם יתר הדיירים השוויצו בריבועים בבטן, בקיאות בחיי הלילה התל אביביים, התנסויות לסביות וטיפוח הג'ל בשיער, יוסי היה היחידי שהבין שהמשחק הזה מתנהל, קודם כל, על ידי הצופים בבית ולא על ידי שום שחצן צעיר ומזוקן. לכן, בדיוק כמו קבלן אשקלוני, הוא עמל תחילה על חיזוק היסודות (אהבת הקהל) ורק לאחר מכן פנה לבניית הבית (הדחת המתמודדים שמולו).

שפרה לעומתו, פשוט הייתה שם, מעבירה בסריגה את הזמן שבין ארוחה לארוחה. בדיוק כמו דיילת, היא דאגה לשווק את עצמה בעטיפה חיצונית מנומסת, אבל מאחורי גבם של הנוסעים היא סיננה קללות שנותרו על רצפת חדר העריכה.

עוד מימי התנ"ך העם היהודי מאוהב בטרגדיות, כמו למשל הסיפור המופתי על משה, שלמרות גילו המבוגר ודיבורו המוזר הצליח להוביל את עם ישראל אל הארץ המובטחת, אך לא זכה לטעום מענביה מפני שהכה בסלע. כמו משה, גם יוסי הוביל מחנה פריפריאלי שלם, נלחם בשבטי הברנז'ה התל-אביבית ובישמעאלית אחת כשהוא מלווה במגהפון צווחני (עינב) וחיילים אותם אסף בדרך. אבל רגע לפני שנכנס לארץ המובטחת הוא עשה טעות אחת ויחידה, כאשר התוודה שלפני שנים הכה בסלע עם מקל של סנוקר והזמין את חבריו להצטרף לחגיגה.

אז איך זה שיוסי, השחקן היחידי במשחק, הפסיד את המלוכה? להלן הסיבות המרכזיות:
צביעות:
הקהל הישראלי כל כך מפגר אחר קהל הצופים המערבי, שאנחנו עדיין נמצאים בשלב בו אנשים מייחסים לתוכניות ריאליטי משמעות מוגזמת, כאילו הזוכים בהן מייצגים מדינה שלמה. למרות הניסיון לתרץ את הבחירה בשפרה מתוך נאורות והגנה על ערכים, האמת היא שהקהל בבית צבוע אפילו יותר מרנין. לקהל היה מאד נוח לחבק את יוסי כל עוד מילא את משבצת הליצן העממי והעילג. אבל ברגע שהוא הגיע לגמר, אנשים נבהלו מהאפשרות שזו הדמות שתייצג אותם והחליטו לבעוט בו חזרה לפריפריה. הכושי הרי עשה את שלו, אז ברור שהכושי יכול ללכת. ובואו נהיה כנים: הסיגריות, הסיפור על הבחורה וקללת השרמוטה לא היו הסיבות להפסדו של יוסי, אלא התירוצים הנוחים עבור הקהל.

שפרה קורנפלד, מסיבת נצחון, האח הגדול, בר בירושלים (צילום: שוקה)
שפרה. לא הפסיקה לקלל | צילום: שוקה

סגידה לסמלים: שפרה הפכה לסמל לערכיות ולטוהר, שלא בצדק. לו איתי היה זוכה, הייתי מבין שהקהל באמת רצה לבחור במישהו שמעולם לא הזיק לאף אחד, אבל שפרה, לאורך המשחק כולו, כיסתה את הצביעות, הקנאה והרכילות שבה בעטיפה של שפה גבוהה ומראה אסתטי והצליחה להוליך כך שולל קהל רב. שפרה האמיתית היא לא השפרה של ערוץ 2, אלא השפרה של ערוץ 20, זאת שמעבר לנימוסים והשפה היפה; זאת שתומכת בהשתמטות, מקללת את איתי ואשר ומאחלת שיהיה לו בן הומו כדי שידע מה זה; זאת ששמחה שליוסי אין סיגריות כדי שיחנק בחדר שלו וירגיש לבד, שמגדירה את הבובלילים ואת מי שבוחר בהם 'יהודים יד שנייה', שמתריסה שתלך ליד האבא הדתי שלה בכוונה עם גופייה, שמקנאת בעינב כי מעודדים אותה מבחוץ ועוד ועוד נפלאות שהופכות את יוסי בובליל לאמא תרזה לעומתה.

אבל לשפרה יש את המראה המספיק נכון כדי שנדמיין שהיא נימוסית ומתורבתת וכדי שנתייחס לכל קללה שלה בסליחה ובמחילה. ליוסי, לעומת זאת, יש את המראה וסגנון הדיבור המספיק לא נכון כדי שקללה אחת וסיפור מלפני שלושים שנה יהפכו אותו לעבריין חסר תקנה.

אז תגידו לי בבקשה, כל אלה שצהלו משמחה מניצחונם של הפרידמנים על פני הבובלילים, אם אתם באמת כל כך נאורים, מתורבתים וערכיים, איך ייתכן שצרחתם בסלון שלכם משמחה ביום בו התרחשה אחת התאונות הכי גדולות בתולדות המדינה?

סוף דבר

'האח הגדול' פרץ את גבולות הז'אנר הרבה מעבר למה שהכרנו עד כה. גדולתה של התוכנית בכך שאפשרה לקהל בבית לצפות בשידור כמעט חי בכל רגע מהמתרחש במשחק ולעקוף בכך את המכשול הגדול ביותר העומד בפני הצופים - חדרי העריכה. את ההצלחה הענקית של התוכנית צריך לזקוף לזכותו של צוות אדיר של אנשים, שהצליחו לשמור על הדינמיקה המרתקת של הדיירים ולשלוט בהם כבבובות. הכניסה של שי במשימת ההתעלמות, 23 השקלים העודפים, רשימת הסרטים, הקוד לכספת, המפעל של יוסי, העמדת עינב ואשר להדחה - כל אלה, וכמובן ליהוק מצוין, הם פרי תכנון מדויק של אנשים מוכשרים ביותר שתכננו בקפידה את השפעתו של כל מהלך על המשחק.

ולסיום אני רוצה להודות כמובן גם לכם, המטקבקים, שמצאתם לנכון להגיב ומתוודה שקראתי כמעט כל טוקבק שנכתב כאן ואף למדתי מרבים מכם לא מעט. לאלו מביניכם שאוהבים להתחבא מאחורי המקלדת כדי לקלל ולהשמיץ אחרים אני רוצה להזכיר שבית המקדש נחרב בגלל שנאת חינם ואף אחד ממשתתפי הריאליטי אינו ראוי לקללות ולשנאה. בסופו של דבר, תתפלאו, אבל גם אנחנו בסך הכל בני אדם. וזה גם הזמן לאחל המון מזל טוב לשפרה. בזכותך, כל אחד עכשיו יכול להאמין שהוא יכול לזכות במשחק.