אין תמונה
איגור. אכזר

אתמול הבנתי, חד וחלק, שהעניין ש"הישרדות איי הפנינה" מייצרת על האי הוא פי מיליון יותר עוצמתי מהתפתחות המהלכים הצפויה של העונה הראשונה. כי למרות שהפרומואים התגלו כלא פחות תחמנים מאריק, ובסופו של דבר קיבלנו דווקא הדחה רגילה, או Old School fuck off bitch כפי שאיגור היה קורא לה - האש במועצת השבט הייתה כל כך עוצמתית שלא הייתי מתפלא אם המושבעים היו חוזרים לוילה ומגלים שהיא נשרפה יחד עם הגיטרה של עידן.

בארדו הפיראט

"המתאכזר לבני אדם, סופו שיתאכזר לבעלי חיים". בדרך כלל אומרים את המשפט הפוך, אבל במקרה של איגור זהו בהחלט המצב. לאורך כל המשחק איגור התעלל באכזריות במתמודדים שלא חלקו את השקפת עולמו. הוא קילל בגסות את מעיין "ילדה מטומטמת" אחרי שאכל כמו פתי את הפיתיון שאופיר שם לו בפה; הוא מירר את חייו של מאיר, שלא הסכים להצדיע לעידן בכל פעם שהוא הלך לפתוח קוקוס; הוא השתלח במיכל על זה שהבחורה, מה לעשות, לא אוהבת ללטף את הזאבים של דיוה; הוא קילל את נטע-לי "את זוהמה" על כך שבחרה לנקום את הפגיעה בכבודו של בן זוגה, וכמעט עשה לאופיר פולסא דה נורא על זה שהבחור בחר לעבור צד, כשאיגור בעצמו תכנן יחד עם עידן לחבור לבנות ולהעיף את אופיר ויואב.

לא חושב שיש עוררין על כך שאיגור היה שחקן גרוע, אבל הוא היה כל כך גרוע שהוא הסב נזק אדיר לא רק לעצמו, אלא גם לחבריו הקרובים להם הוא כל כך "דאג". כמו שבית המקדש נחרב בגלל שנאת חינם, כך גם שבט בארו כמעט שנכחד מהמשחק בגלל השנאה של איגור כלפי בני השבט שלו. איגור ודיוה הם הסיבה העיקרית לכך שבארו נמצאים כרגע בעמדת נחיתות, הרבה יותר מכל צ'יקיטה שנטע-לי ואריק שלפו מהכובע. 

חברי בארו, בימיהם הטובים, זכו במספר חסר תקדים של שש משימות חסינות, בקרו רק פעמיים במועצת השבט, אבל בכל זאת הגיעו לאיחוד במיעוט מספרי. איך זה קרה? כי דיוה ואיגור גרמו לפילוג בשבט במקום להתייצב מול היריב באגרוף אחד: מאיר העדיף לערוק לשורות היריב; מירית ומיכל העדיפו להצביע יחד עם קניבה נגד דיוה, למרות שזה הוציא אותן מהמשחק; מירית חזרה למשחק והעדיפה את קניבה, למרות שהם הדיחו אותה מהמשחק, ולבסוף אופיר בחר להפנות עורף לאיגור וחבריו, שמעולם לא ממש ספרו אותו במשחק.

אז לאיגור באמת אין להלין, אלא על עצמו, שבתרגום לשפה שלו זה: בארדו Don't complain, שתה עוד בקבוק של רום! והכי חשוב - Fuck off!

פרידה מחזה העוף

וכמו בשנה שעברה, גם הפעם בעל חיים משלם בחייו על כך שעשרים איש בוחרים להיכנס מרצונם לתוך משחק שרעב הוא חלק משגרת יומו, ובין העשרים מסתתר לו גם אידיוט אחד. המודחת ה-16 במשחק היא צ'יקיטה החמודה, שהפכה לחית המחמד של שבט קניבה אבל שילמה את מחיר הזעם שהצטבר בתוכו של בארדו השיכור. אז למה להרוג את התרנגולת? המתמודדים נמצאים ביום ה-42 למשחק, מרחק מקסימלי של 10 ימים בלבד מהגשמת חלום הגמר, והארוחה החמה הנלווית לו והתשובה היא בדיוק כמו בעונה הראשונה- שיקולי אגו של אדם מתוסכל וחסר ביטחון.

מכיוון שכושר הביטוי של איגור מתמצה בקללות, ובקללות באנגלית, הוא החליט להעשיר את יכולת הביטוי שלו גם במפגן אלימות. איגור ויואב ידעו שאחד מהם עוזב את המשחק ולכן כילו את כל זעמם בצ'יקיטה, במטרה להוכיח לכל האחרים שהם לא סופרים אף אחד מהם, חבורה של סבתות זקנות. ואל תטעו, זה לא באמת הרעב שהניע אותם, כיוון שמדובר במשחק ואף אחד לא באמת ימות שם מרעב, נכון? השחיטה נבעה משיקולי אגו בלבד, ועובדה שאריק, איתי, מירית, נטע-לי ואפילו אופיר לא נגסו מהבשר אפילו ביס אחד. מכל צילומי הפפראצי שלהם בהשקות שונות בארץ, אני מבין שאף אחד מהם לא באמת מת מרעב.

אנסטסיה מירקין, הישרדות 2
אנסטסיה. איפה המוח? | צילום: יוני המנחם

כמה אירוני שגם אני וגם איגור הפכנו למושבע החמישי. בעוד אני עשיתי ככל יכולתי על מנת להגן על התרנגולת ואף נקמתי את שחיטתה, איגור עשה ככל יכולתו על מנת לשחוט אותה ולצאת מהמשחק על בטן מלאה. מלאה על אופיר ומלאה בצ'יקיטה.

השחיטה של צ'יקיטה, השם יקום דמה, מזכירה לי שמה שיפה במשחק הזה הוא שאנחנו מקבלים מעין תמונת מראה של החברה שאנו חיים בה. למרות שרוב השורדים התנגדו לשחיטה ולא לקחו בה חלק, יום לפני כן הם העדיפו לצחוק בצביעות על הנושא ולא להצטייר חלילה כיפי נפש שאכפת להם מבעל חיים מסכן. כשהרגע הגיע הם נחרדו מהמעשה אבל במקום להתנגד לו העדיפו לעצום עין אל מול אדם שנוהג בגסות, מקלל ומכבד את הבחירות רק של עצמו, מאשר חלילה להסתכסך. אני בטוח שיש בבית הרבה אנשים שמעריצים את איגור על הישירות והאומץ לעשות ככל העולה על רוחו, וזו תמונת המראה של מדינת ישראל - תסתכלו על איגור, תסתכלו על האלימות המילולית והפיזית, על הסלידה ממעשיו, על הפחד להתייצב מולו ועל האדישות - ותראו אותנו.

הכיסא הריק

ההדחה של אתמול מבטיחה שני מקומות תפוסים בשלישיית הגמר: נטע-לי ואריק. בעקבות הדחתה של אנסטסיה, נשאלת השאלה מי ישב לצידם בכיסא השלישי והריק: האם זה יהיה איתי, מירית, אופיר ואולי - באופן מדהים - יואב? להערכתי, יהיה זה נכון מצידו של אריק, לצרף אליו את אופיר בגלל שנאת בארו כלפיו, אך כל האפשרויות עדיין פתוחות.

ולשלב השאלה המטומטמת

השאלה של אנסטסיה אתמול על הברית האמיתית של נטע-לי הייתה מוגזמת והייתה צריכה להפסל מראש על ידי ההפקה. שורדת שיצאה מהמשחק לא צריכה לפגוע באסטרטגיה של מי שממשיכה לשרוד בו ומוזר שאנסטסיה מנסה לפגוע דווקא בנטע-לי, שנותרה נאמנה לה לאורך כל המשחק. זה נובע משתי סיבות: הראשונה, שאנסטסיה לא מי יודע מה חכמה. השנייה, שאם שמתם לב, כמעט כל שאלות המושבעים מכוונות בארס כלפי נטע-לי. הסיבה לכך ברורה: אפרת מפיצה את הקנאה והמרמור שלה כלפי נטע-לי בכך שהיא מסיתה את המושבעים נגדה. זה היה יכול לעבוד לטובת אריק אם ההצבעה הייתה נערכת על האי, אבל בארץ אוהבים להצביע בשידור חי, אחרי שכל המושבעים הבינו למה מציירים נחש בסמל של חיל הרפואה.