אין תמונה
מיכל. זאת שאינה ידעה להתחנף

בתחילת העונה טען גיא זו-ארץ שאפשר לקרוא לעונה השניה של "הישרדות" - "העונה האסטרטגית". אחרי מועצת השבט של אתמול הבנתי שיהיה זה עלבון למילה "אסטרטגיה" אם יזכירו אותה ואת מישהו משורדי העונה (פרט לאופיר) באותה נשימה.

"קניבה" ביקרו כבר 6 פעמים במועצת השבט, ולמרות זאת הם עדיין לא למדו שגם שם, ובמיוחד שם, צריך לשקר. אריק, כביכול אסטרטג, שגה בענק במועצת השבט האחרונה כשהודה בפניהן של דיוה, מיכל ואפרת שהוא מרוויח מכך שהן מפוצלות ביניהן. אם היה להן עוד כרומוזום אחד במוח הן היו מבינות את הטעות שלו והיו מתאחדות כדי ליצור תיקו בינן לבין הבנים. אפילו אתמול, כשמיכל ומירית כבר גילו שהן עלולות למצוא עצמן במיעוט ואחת מהן תלך הביתה, כפי שחזיתי בטור הקודם, כל אחת פתחה בנאום פתטי של "אני לא מתחרטת שהצבעתי נגד דיוה, גם אם זה אומר שאני הולכת הביתה". היה כבר עדיף להביא את צ'יקיטה, שיש לה יותר שכל מלשתיהן ביחד.

בשלה את הדייסה של עצמה

מבין כל השחקניות הפיזיות שהשתתפו עד כה בשתי העונות של "הישרדות", אין ספק שמיכל סיאני הייתה הטובה מכולן. במו רגליה היא ניצחה כמעט לבדה משימת חסינות שבטית עבור שבט "בארו" ושלחה את "קניבה" להדחה (שלא התרחשה בסופו של דבר עקב פציעתו של גל), היא הפגינה על הקורה שיווי משקל שלא היה מבייש אפילו את נדיה קומנצ'י המהוללת, ואפילו זכתה בחסינות אישית מול איתי וגיא, שהם כידוע גברים חסונים וחזקים. למרבה הצער, בכל הקשור להישרדות חברתית, התמונה הפוכה לחלוטין, ומיכל הייתה מהשחקניות הגרועות ביותר שידעה "הישרדות". מה שמוזר הוא שמיכל לא הייתה גרועה בגלל עודף דומיננטיות (כמו אפרת), פרזיטיות (כמו נטע-לי), גסות (איגור), או כי היא דומה לצ'אקי (אנסטסיה). אז איך היא הצליחה להמאיס את עצמה על כל כך הרבה אנשים?

הטעות הכי גדולה של מיכל, באופן אבסורדי, היא שהיא הייתה הכי אמיתית מכולם ולא ניסתה ליישר קו עם האלכסונים שמולה. אנשי שבט "בארו" יודעים היטב להרצות ולהטיף לערכים אבל לא מקיימים אותם בעצמם, כמו למשל איגור המאד ערכי ("היא ילדה סתומה ומפגרת", אמר על מעיין) או דיוה הראויה, שבינינו, היחידים שבאמת ראויים בעיניה הם שני בחורים צעירים ששוכבים איתה כפיות. מיכל לא אשמה, היא פשוט לא התחנפה לדיוה כמו כולן וכמו באגדה על רומא, זה הרגיז את שני הזאבים שינקו ממנה.

על ראש השורד בוער הכובע

אין תמונה
משה. שיקר במצח נחושה - וטוב שכך

בדיוק כשם שביום אחד נועם העלה בחכתו יותר דגים ממה ש"בארו" תפסו במשך עונה שלמה, כך גם משה הפגין יותר שכל ואסטרטגיה ביום אחד מאשר כל בני שבט "קניבה" גם יחד. לעגתם לו שהוא נכנס עם הלפיד למים ועשה עוד כמה שטויות, אבל המשה של איי הפנינה היה היחיד שעלה על נכלוליותו של אריק במהירות יותר גדולה משל הסטינגריי שנמלט מהזירה - "משהו שם לא מסתדר לי... יש לי הרגשה שמאחורי הגב הוא מדבר אחרת על אנשים" - והמליץ לאנשים לשקול את הדחתו ולשלוח אותו לשיעורי פסנתר כדי שיפול לו על הראש. הבעיה היא שהמשתתפים העונה כל כך נאיבים וכל כך "ראויים", שגם אם היו מראים להם איך אופיר ואריק מדברים מאחורי גבם, סביר להניח שהיו מסרבים לשנות את דעתם.

משה אף הפגין עליונות במשימה מחשבתית, שדרשה התמצאות במפת דרום אמריקה, ואלמלא העזרה שאיתי זוכה לה כל פעם מחדש, סביר להניח שהוא היה גם זוכה בחסינות האישית הכה נכספת מבחינתו. אבל את שיא האסטרטגיה הוא הפגין במועצת השבט, מבלי שאפילו שמתם לכך לב. בניגוד ל"קניבה", שעדיין לא הבינו שגם במועצת השבט צריך לשקר, משה היה השחקן הגדול היחידי ששיקר במצח נחושה. הוא בחר להחמיא למירית ("מירית בנויה להיות השורדת האחרונה"), לא כי הוא באמת מאמין ביכולות הכושלות שלה, אלא מתוך אסטרטגיה אמיתית לכבוש יום אחד אותה ואת הביקיני הכחול שלה. כבר ציינתי שמדובר בכוכב?

והתחזית: טוויסט

אין תמונה
אנסטסיה. צ'אקי מחכה לך בבית?

11 איש נותרו במשחק ואני צופה שברביעי הבא, רגע לפני האיחוד, זו-ארץ יחשוף בפני המתמודדים את שבט המודחים שיחזיר מתמודד אחד למשחק (ויפצה על ההדחה של מאיר). מבחינה אסטרטגית, "קניבה" בנויים משלושה בנים מאד מגובשים ומירית שנאמנה לגיא; בארו בנויים מארבעה בנים מגובשים ושלוש בנות נצלניות ואינטרסנטיות. המסקנה האסטרטגית המתבקשת - נטע-לי, אנסטסיה ואפרת הן הליברמן של המשחק, ומי שיצליח לקנות את קולן יבטיח את מקומו בגמר. אופיר, אריק - צאו לדרך.

והציטוט של הפרק הולך ל...

משה, כוכב, חולון זוכה שוב במקום הראשון, כשהוא מסכם את אנסטסיה בשלוש מילים: "היא דומה לצ'אקי". אלא שלאור דבריה - "היום זה היום שהייתי אמורה להתחתן. דחיתי את הכל כדי לנסוע להרפתקה של החיים שלי" – נותר לשכלל את האנלוגיה ולהסיק שלא מדובר בצ'אקי עצמו, אלא בכוכבת של הסרט השלישי בסדרה, הכלה של צ'אקי.