אין תמונה
דלאל. בלי כריזמה

פתגם ערבי עתיק אומר ש"נקמה היא מאכל שמגישים אותו קר". מכיוון שאופיר "יש משהו ללקק?" דלאל התלונן כל הזמן שהוא רעב ושאין מה לאכול על האי, גם סכין קרה בגב עושה את העבודה מצוין. עוד בימים הראשונים של ההיסטוריה, כשאופיר הסתמן כאסטרטג, טענתי שלא צריך לפתח לגביו ציפיות כי אמנם יש באמתחתו שק מלא שקרים, אבל כל סוחר טוב יודע שכדי למכור שקרים צריך גם מידה של כריזמה. מי שיש לו ספקות בנושא מוזמן להרים טלפון לאלכס מהעונה הראשונה ולשאול אותו מה עם הברזנט.

איתי האפרתי אמר על עצמו אתמול משפט מאד חכם, שמאפיין דווקא את אופיר: "כדי להגיע רחוק במשחק הזה צריך להקיף את עצמך באנשים שאתה באמת סומך עליהם". אופיר עשה בדיוק את ההפך. לאורך כל הדרך הוא תקע סכינים דווקא בגבם של האנשים שהיה לו כדאי לבנות איתם ברית: במקום לחבק את בנות בארו ולביית באמצעותן את הזאבים של דיוה, הוא קרא ברשעות לזאבים לבוא ולטרוף את סיון ומעיין ואיבד בכך את ההזדמנות לשלוט על השבט; את הטעות השנייה ביצע ביום שבו הודח עידן, כשהייתה לו אפשרות אדירה לעשות תרגיל, להעביר את פסלון החסינות ליואב ולהדיח את אריק, אך הוא בחר להכנע לאגו ותקע לחביב סכין כל כך עמוקה בגב, שחדרה גם את עידן, גם את הגיטרה שלו, גם את איגור ובסופו של דבר גם את עצמו.

 בהישרדות, בניגוד למה שנהוג לחשוב, בגידות הן לרוב עסק לא משתלם. תשאלו את אופיר שבגד בזאבי בארו ובעוד חודש תשאלו את נטע-לי, שתגלה זאת בגמר הגדול. רק אל תרחמו על אופיר. אריק אולי יזכה במיליון שקלים, אבל ממה שראיתי בטקס איחוד המשפחות, אופיר זכה ברומן עם סטינג.

אריק והטעויות

אחרי 47 יום במשחק, רגע לפני הגמר הגדול, אריק מתחיל לחרוק ולבצע טעות אחר טעות. הסיבה היחידה שהוא לא ישלם על הטעויות הללו היא ששאר האנשים באי אוחזים באיי.קיו של ילדים בני שש.

טעות ראשונה: השפן והצב
אריק מבקר בפעם השביעית באי הגלות, בטוח במעמד שלו בשבט, מוותר על חיפוש הפסלון, מעדיף ללכת לישון ושוכח את הסיפור על השפן שהלך לישון בסמוך לקו הגמר ונוצח על ידי הצב האיטי שנשאר ער כל הדרך.

טעות שנייה: כששניים רבים, השלישי זוכה
רבים מכם וודאי הבחינו שבכמה קטעים אריק נראה אתמול הרבה יותר שמן והרבה יותר מגולח ממה שהוא היה על האי. בפעמים הללו הוא גם התגלה כהרבה יותר שחצן ("אני אנצח את המשחק הזה") תוך שהוא משמיץ את נטע-לי ללא הרף ("הבלונדינית המטומטת הזו") ולא הייתי מתפלא אם עוד רגע הוא גם היה מעניק אבחנה רפואית שהיא חולה בשפעת החזירים. כל זה מרמז על כך שאריק הגיע לגמר יחד עם נטע-לי והוא משמיץ אותה ללא הרף במטרה להשניא אותה על המושבעים שצופים בפרקים ויכריעו בעוד כחודש מי יזכה במשחק. הוא רק שכח שכששניים רבים השלישי עלול לזכות.

אין תמונה
אלפר. טעות אחרי טעות
טעות שלישית: נקמנות
אריק ביצע אתמול את הטעות הכי גדולה שלו במשחק הזה, שעלולה לעלות לו במחיר של מיליון שקלים ולטעות הזו קוראים יואב כספי. חוק בסיסי בהישרדות קובע שאסור לתקוע סכינים בבני בריתך בטרם חיסלת את אויביך. אריק שגה כשבחר לחוס על יואב ולהדיח את אופיר. אז נכון שאופיר הציע למירית להדיח את אריק, אבל במועצת השבט אופיר נותר נאמן וזה מבחן הנאמנות היחידי שבאמת קובע על האי בתוך ים של שקרים. כעת, מספיק שיואב יזכה בחסינות אחת כדי לטרוף את הקלפים, להגיע לגמר ולזכות במספר לא מבוטל של קולות של מושבעים שאוהדים אותו. זו טעות שאסור היה לאריק לעשות.

המאמי הלאומית

שפשפתי את עיניי כלא מאמין. הייתכן שמירית, המאמי הלאומית של לוד, נערת החן שוחרת השלום, הצדק, החריימה של סבתא והשירים של ליאור נרקיס הצליחה להוביל מהלך במשחק הזה ותקעה סכין בגב של משהו שהוא לא חלת שבת?

אז כל הכבוד למירית, שרגע לפני שריקת הסיום נזכרה שמדובר במשחק ולא בטקס קבלת סיכה בחוג לכלכלת בית. רק חבל שהיא לא מספיק מתוחכמת להבין שהסכין היחיד שהיא תקעה זה רק בגב של עצמה, כי היה לה הרבה יותר משתלם להקשיב לאופיר, להצטרף אליו ואל יואב ולהדיח את אריק. לא נורא, היא תבין את זה בעוד כמה ימים.

בפרק הבא: כחובב מהפכות, אני אישית מחזיק אצבעות שיואב יזכה בחסינות ויגרום להיסטריה בשבט. Go כספיתון!