אין תמונה
כוגן. בן 95 במותו

שחקן התיאטרון והקולנוע הוותיק נתן כוגן הלך לעולמו ביום רביעי בבוקר. בן 95 היה במותו. כוגן גילם במהלך הקריירה הארוכה שלו יותר ממאה תפקידים על הבמה, וכן הופיע בעשרות סרטים ישראלים ובינלאומיים שזכו להצלחה ולפרסים רבים באירופה ובארצות הברית. תפקידו האחרון היה בסרט הצרפתי "לה פרומנד" לפני שלוש שנים, ועל משחקו היה מועמד לפרס הסזאר היוקרתי (האוסקר של תעשיית הקולנוע בצרפת).

כוגן נולד בעיר באקו בקווקז ב-1914 ועלה עם משפחתו לישראל כשהיה בן שש. שנתיים מאוחר יותר, עקב קשיי פרנסה, עקרה המשפחה לרומניה שם סיים כוגן את בית הספר הגבוה לדרמה בבוקרשט. בשנת 35' עלה שוב לבדו לארץ, ובמשך שבע שנים גילם תפקידים מרכזיים בהפקות תיאטרון שונות, בין השאר בתיאטרון המטאטא המיתולוגי. בשנת 42' התגייס לבריגאדה היהודית הלוחמת שהקים הצבא הבריטי, השתתף בקרבות מלחמת העולם השנייה באיטליה, והיה ממקימי הלהקה הצבאית העברית הראשונה לצד המלחין מרדכי זעירא והמשורר יעקב אורלנד. עם שחרורו, בשנת 46', היה מראשוני השחקנים שהצטרפו לשורות התיאטרון הקאמרי בו הופיע במשך עשרות שנים עד פרישתו לגמלאות.

בין עשרות המחזות בהם השתתף: "משרתם של שני אדונים", "חשיבותה של רצינות", "חשמלית ושמה תשוקה", "השחף", "ענבי זעם", "עוץ לי גוץ לי" ועוד רבים. כמו כן היה קריין מבוקש לתסכיתי רדיו, ומראשוני הכוכבים של הקולנוע הישראלי ומאוחר יותר גם הטלוויזיה. בין הסרטים והסדרות בהם השתתף ניתן למנות את "חולות לוהטים", "צ'רלי וחצי", "חבורה שכזאת", "מבצע יונתן", "מישל עזרא ספרא ובניו", "מיי פירסט סוני" ועוד.

בין הסרטים הבינלאומיים בהם הופיע בולטים "מדאם ז'אק על הטיילת" משנת 97', זוכה פרס הסזאר כסרט הטוב ביותר של השנה בצרפת, ו"טנגו רשבסקי" משנת 2003, זוכה פרס הסרט המצטיין בפסטיבל הסרטים היהודיים בירושלים. נתן כוגן הותיר אחריו את רעייתו דנה, בנותיו איילת וטלי ונכדתו ענת. ארונו יוצב בכניסה לאולם תיאטרון הקאמרי בתל אביב מחר (יום ו') בעשר בבוקר. הלוויה תתקיים ב-12 בצהריים בבית העלמין ירקון.