אין תמונה
מורנו. לא יכולה לבקש היום להופיע בפסטיגל

"כבר במהלך הבחינות ללימודי המשחק שאלו אותי אילו תפקידים הכי יעניין אותי לגלם ועניתי: 'דרמטיים'. יצא שבהפקה הראשונה שלי כתלמידת שנה ג' אני מגלמת בחורה שכמעט אונסים אותה", אומרת הדס מורנו על תפקיד מארה במחזה "הטרילוגיה הבלגרדית", המוצג בימים אלה בסטודיו לאמנויות התיאטרון של יורם לוינשטיין.

המחזה, פרי עטה של הסרבית ביליאנה סרביליאנוביץ' ובבימויו של רוני מנדלסון, מחולק לשלוש אפיזודות נפרדות המתרחשות כולן בערב הסילבסטר. רק האזנה מוקפדת לדיאלוגים מגלה שכל הדמויות כבר הכירו בעבר, כשחיו יחד בבלגרד, ובעקבות מלחמת האזרחים בין קרואטים וסרבים הפכו פליטים נטולי זהות ובית המנסים לאחות את השברים ולבנות חיים בארצות חדשות, אך לא משתחררים מטראומות העבר.

האפיזודה הראשונה מתרחשת בפראג, השנייה בסידני אוסטרליה והשלישית בלוס אנג'לס. הדס מורנו היא כאמור מארה, מלצרית צעירה הפוגשת במסיבה מהגר בן ארצה בשם ג'ובן (יוגב יפת), שחקן שהפך מוביל רהיטים. בין שתי הנשמות האבודות נוצר מיד חיבור, המעניק לשניהם תחושת תקווה מחודשת. זו נקטעת בעקבות מפגש אלים עם דאצ'ה (אבי איתן), בן מהגרים שנולד בארצות הברית אך עדיין מביא את זוועות המלחמה לפתחו של הזוג הטרי.

"אני והבמאי רוני מנדלסון התלבטנו מהו המפתח לדמות", אומרת מורנו, "לא רציתי שתהיה נשמה חופשייה ומאושרת המאמינה שהכול ורוד בעולם. יש במארה הרבה עצב, ואני מזדהה לחלוטין עם התכונה שלה ללכת קודם כל עם הרגש. אבל לא ידעתי איך יוצרים דמות שלקהל יהיה ברור מיד למה ג'ובן מתאהב בה במהירות כזו. זה היה, אולי, החלק הכי קשה לפיצוח במהלך החזרות".

הדס מורנו (25) היא עוד חוליה בשרשרת מתארכת של סלבריטאים הנוטשים את הטלנובלות, הפקות החנוכה ומדורי הרכילות, לטובת לימודי משחק מלאים. לרוב במחיר הקפאת הקריירה בשיאה. היא התגלתה לראשונה כשנבחרה לגלם את יסמין במחזמר "אלאדין" (לצד תום אבני, צביקה הדר ואלי יצפאן), וכבר אחרי ירידת ההפקה הוכיחה שקורצה מחומר עמיד במיוחד. במקום להיעלם לתהומות השכחה החלה לצבור רזומה כמנחת טלוויזיה ("קליפס", "אקזיט"), גלמה את עלמה אונגר בסדרה "טלנובלה בע"מ", דגמנה לכמה קמפיינים והשתתפה בהפקות החנוכה "שיר נולד" ו"מסביב לעולם ב 80 יום". אז, כשנדמה היה שמניותיה בתעשייה במגמת עלייה מובטחת, מורנו עצרה הכול לטובת לימודי משחק. עכשיו, כתלמידת שנה ג', הקהל הרחב מקבל לראשונה הזדמנות לגלות מה נשתנה בגזרת איכויותיה הדרמטיות. אגב, צוות משתתפי "הטרילוגיה הבלגרדית" כולל עוד כמה פנים מוכרות, בהם הדוגמנים לשעבר חן יאני וגיא אדלר (שבקרוב יצטלם לסרטו החדש של הבמאי דובר קוזשווילי "התגנבות יחידים"), וכן בן זוגה של מורנו יואב בנאי, נצר נוסף לשבט האמנים הבלתי נגמר.

"יצא שיואב מופיע מול חן יאני", אומרת מורנו, "אבל אין לי בעיה לראות אותם מתנשקים על הבמה, למרות שחן יפהפייה מהממת. כולנו לומדים יחד שנתיים, והקשר החברי בינינו כל כך הדוק שכל פעולה על הבמה היא אקט טכני לחלוטין. במהלך שתי הסצנות הראשונות במחזה אני מרוכזת בעיקר בהכנות לעלייה שלי לבמה, ואין לי מקום בראש לשום דבר אחר".

איך התמודדת עם סצנת האונס של מארה?
"התפקיד שלי הוא בעצם סצנה אחת ארוכה, כך שאין לי זמן להתכונן. אני פשוט קופצת ראש לתוך הסיטואציה ולמזלי עובדת מול פרטנרים מעולים. רוני מנדלסון חשב, ואני מסכימה איתו לחלוטין, שיהיה הרבה יותר אפקטיבי לא להציג מיד את דאצ'ה כמישהו שבאמת מסוגל לאקט כזה של אלימות. להיפך. בהתחלה הוא נראה בלתי מזיק, מקסימום ערס צעצוע, לכן ההתפרצות שלו מבהילה הרבה יותר".

יש לך התנסות אישית בסוגיית החיים תחת הפגזות
"נכון, ושאבתי המון מזיכרונות הטראומה ההיא במהלך העבודה על המחזה. נבחנתי לסטודיו של יורם בדיוק בתקופה בה העיר חיפה ספגה טילים במלחמת לבנון השנייה, וחברים ובני משפחה שלי חיו אז בקו האש ותחושת חוסר האונים שלי הייתה איומה".

אין תמונה
מורנו עם יוגב יפת. שתי נשמות אבודות
קהל המגיע להצגה מזהה אותך מימי "טלנובלה בע"מ"?
"יכול להיות שכמה מהם, אבל בכנות? זה כל כך לא חשוב מבחינתי. חשוב לי מה יגידו על ההופעה שלי כאן ועכשיו. בגלל זה עצרתי הכול והלכתי ללמוד משחק. זה משהו שתמיד ידעתי שאעשה, אבל רצה הגורל וקבלתי הזדמנויות מדהימות להופיע על במות ענקיות מול אנשי מקצוע מעולים. למדתי המון, אבל לא חשבתי על זה לרגע כתחליף לדבר האמיתי. להיפך. פעם אחת לפני תחילת הלימודים הלכתי לאודישן בתיאטרון, הייתי צריכה לעבוד על מונולוג, ואז גיליתי כמה חורים בהשכלה יש לי".

פחדת שישכחו אותך? שעד שיבוא זמנך לחזור לשוק כוכבות חדשות יתפסו את מקומך?
"לא פחדתי לרגע, וברור לי ששכחו אותי. אני לא יכולה לבקש היום שיתנו לי להופיע בפסטיגל. מי אני מבחינתם? אבל זו סיבה לא ללכת ללמוד? אם אעשה את העבודה על הצד הטוב ביותר, מי שצריך ייזכר בי או יגלה אותי מחדש. אני מלאת הערכה, למשל, ליובל שרף. גם היא התחילה מסלול של דוגמנות, טלנובלות ומדורי רכילות. אז היא עצרה הכול לטובת לימודי משחק אצל ניסן נתיב, ותראו איך הקריירה שלה פורחת עכשיו. זו התנהלות שהיא סוג של מודל עבורי".

"הטרילוגיה הבלגרדית" מוצגת מדי ערב בשמונה וחצי (בימי שישי ב-2 וחצי בצהריים) באולם המופעים של הסטודיו של יורם לוינשטיין, בפינת הרחובות עבאס וחנוך בשכונת התקווה בתל אביב, עד ה-27 בחודש.