צוות ההצגה הקוסם מארץ עוץ
גרבר וכוכבי הקוסם מארץ עוץ. | צילום: mako

35 שנים אחרי שאיחדו כוחות לראשונה ליצירת "הצריף של תמרי", מסדרות הטלוויזיה לילדים האהובות והמצליחות ביותר שהפיק הערוץ הראשון, חוזרים השחקן-במאי יוסי גרבר והבובנאי אריק סמית לשתף פעולה בהפקה חדשה ל"הקוסם מארץ עוץ". גרבר וסמית כתבו את העיבוד, ומשתפים פעולה בבימוי לצד השחקן-זמר רפי ויינשטוק, שכתב והלחין את השירים להצגה והגיע ארצה במיוחד עבור הפרויקט ממקום מושבו הנוכחי בגרמניה.

בניגוד ל"צריף של תמרי", בה גילם גרבר את הנגר חובב הסיפורים לצד הבובות שעיצב סמית, ב"הקוסם מארץ עוץ" יוצג הסיפור באמצעות הבובות בלבד אותם יפעילו השחקנים מאחורי הקלעים.

"זוהי מסורת תיאטרון הבובות הקלאסית בה התאהבתי לראשונה כילד בן שמונה בתקופת המנדט", אומר גרבר, "היו כמה ניסיונות להפעיל בארץ לאורך השנים תיאטרוני בובות מקצועיים, אבל רק התיאטרון של אריק סמית ממשיך בפעילותו השוטפת כל השנים. עבורי, זו שיבה לז'אנר אחרי פסק זמן ארוך. למרות שאני ואריק בקשר תמידי עברו שבע שנים מאז עבדנו יחד על הצגה חדשה".

- אתה מאמין, במבט לאחור, ש"הצריף של תמרי" אחראית למהפכה ביחס לתיאטרון הבובות בארץ?
"מהפכה זו מילה גדולה, אבל אין ספק שזו הייתה הצלחה בסדר גודל שחווים פעם בחיים. צלמנו את הסדרה לפני 30 שנה, ועדיין כשאני נכנס למוניות הנהגים מזהים אותי כתמרי. אני לא יודע עד כמה הז'אנר כולו הרוויח מהתוכנית, אבל במחסני התיאטרון של אריק עדיין שמורים כוכבי הסדרה ומדי פעם אף משתמשים בהם להפקות שונות. כאשר הורים בקהל רואים את אסמרלדה החתולה, האנרגיה באולם משתנה מיד. הם מגיבים כלפיה כאילו היא כוכבת בשר ודם. כיום היא בסוג של פנסיה וכמעט לא יוצאת מהארגז, אבל אם היינו בונים הצגה חדשה סביבה היא הייתה מחלקת חתימות אחרי ההופעות. אני בטוח בזה".

- מה סוד הקשר המקצועי רב השנים בינך ובין אריק סמית?
"לא תמיד קל לנו לעבוד יחד, כי שנינו מאד תובעניים ורודפי שלמות. מצד שני, יש לנו אהבה משותפת גדולה לילדים ולקסם שתיאטרון הבובות מהלך עליהם, ושנינו מכורים לתחושת הסיפוק כאשר פנטזיה המתחילה בראשינו קורמת עור וגידים על הבמה".

"הקוסם מארץ עוץ" יועלה לראשונה ב-4 בדצמבר, בחמש אחר הצהריים, באולם תיאטרון היהלום (רחוב היצירה 3) ברמת גן.