אין תמונה
רומן מקורי שלא פוגשים כל יום. הסיפור של מיכאל
הסיפור של מיכאל \ עידו אנג'ל

למי שאוהב לעקוב אחרי הקולות החדשים והמעניינים בספרות המקור, כדי לו שיתחיל להכיר את עידו אנג'ל, סופר צעיר ומוכשר, שהוציא השנה את ספרו הראשון, "הסיפור של מיכאל".

מיכאל של אנג'ל הוא בן 37. לא גבוה במיוחד או נמוך במיוחד, עיניו חומות והוא אדם רגיל. אך ברגע שאסון נורא מזעזע את עולמו וגורם לו לאבד את זכרונו ואת זהותו, הוא יוצא למסע ארוך במרחב ובזמן כדי להשיב לעצמו שליטה מחודשת בחייו.

הסיפור של מיכאל מציב שתי עלילות אחת מול השנייה: זו של מיכאל, וזו של עידו הסופר. נוכחותו המתמדת של הסופר ביצירה מתגרה בהגדרות של הבדיון הספרותי ובוחנת מחדש את גבולותיו. הספר גדוש בהומור ואירוניה עצמית לצד עומק רגשי ורעיונות פילוסופיים. הסיפור של מיכאל הוא רומן מקורי שלא פוגשים כל יום וכדאי שיהיה על המדף. עידו אנג'ל. סימנו אותך.

הוצאת אחוזת בית, 180 עמ'.

אין תמונה
קובץ סיפורים קצרים ומרגשים. בין הרציחות
בין הרציחות \ ארווינד אדיגה

למי שאוהב לראות קצת דם נשפך בין המילים, ולמי שאהב את ספרו הראשון והמדובר, "הטיגריס הלבן", ארווינד אדיגה עושה זאת שוב. הסופר ההודי, שמתמודד בספריו עם נושאי המעמדות הנוקשים וחיי הרחוב בהודו, חוזר למדפים, והפעם הוא עושה את זה בקובץ סיפורים קצרים ומרגשים.

"בין הרציחות" מורכב ממספר עלילות המתרחשות כולן בקיטור, עיר דמיונית השוכנת לחופי ימה של הודו מדרום לגואה. במסע בין הרחובות וחצרות בית הספר, בין תהליכיה הפנימיים לבין גבולותיה החיצוניים, מתגלה הודו של שנות השמונים מחדש. באמצעות דמויות צבעוניות וחדות כמו קומוניסט בגיל העמידה או עוזרת בית ברהמינית, עולם הודי שלם מתעורר לחיים בתקופה המתוחה שבין רצח אינדירה גנדי לבין רצח בנה רג'יב. הספר מתאים גם לבנות שאוהבות אקשן, וכמובן לכל מי שאוהב סיפורים על הודו והמזרח.

הוצאת ידיעות אחרונות, 350 עמ'.

אין תמונה
שילוב בין תובנות לחוויות אישיות. להתחתן
להתחתן \ אליזבת גילברט

אחרי שכבשה את העולם עם הסקס והעיר הגדולה של עולם הספרות, הלא הוא "לאכול, להתפלל, לאהוב", המשיכה הסופרת אליזבת גילברט לכתוב על השלב הבא בחייה, שבו היא החתונה עם האביר על הסוס הלבן.

הרומן החדש, "להתחתן", מתחיל בנקודה בה היא כבר מצאה את אהבת חייה. בר המזל הוא בחור בשם פֵליפּה, יבואן אבני חן ברזילאי שפגשה באי באלי. השניים התמקמו בארצות הברית ונשבעו אמונים זה לזה, אך כניצולי גירושים כואבים גם נדרו נדר לא להינשא שוב לעולם.

אבל אז, ביום בהיר אחד, מחלקת ההגירה האמריקאית מגרשת את פליפה ומציבה בפני הזוג אולטימטום: להתחתן, או שפליפה לא יורשה לשוב עוד למדינה. בעשרה חודשי גלות שנכפו עליהם, שבמהלכם הם מטיילים ברחבי דרום-מזרח אסיה, אליזבת מתמודדת עם חרדת הנישואים שלה ועם יחסה הספקני כלפי המוסד עתיק היומן. היא קוראת כל מה שהיא יכולה בנושא, מראיינת בני משפחה וחברים, משוחחת עם אנשים שהיא פוגשת בדרך ומשלבת בין תובנותיה לחוויותיה האישיות.

הוצאת כנרת זמורה ביתן, 302 עמ'.

אין תמונה
אתם כבר מרגישים את הבאזז? אנשים טובים
אנשים טובים \ ניר ברעם

לא בטוחים אם אתם כבר מרגישים את הבאזז שנוצר סביב "אנשים טובים", אבל אין לנו ספק שבקרוב גם אתם תכירו את השם ניר ברעם (אם, כאילו, הצלחתם לפספס אותו בבאזז הקודם שיצר "מחזיר החלומות"). הספר מיועד לכולם, כמובן, אבל לחובבי ההיסטוריה אסור לפספס את הספר הזה.

"אנשים טובים" הוא רומן רחב יריעה המתרחש באחת מהתקופות האפלות של האנושות, ימי מלחמת העולם השנייה. גיבוריו של הספר הם בני המעמד הבורגני-משכיל היושבים מאחורי שולחן במשרד, כשמסביבם העולם משתנה ללא הכר.

בהסתמכות על תחקיר היסטורי מעמיק, כתב ברעם ספר שמשתרע על פני מלחמה שלמה, ובמרכזו שני גיבורים: תומס הייזלברג, פרסומאי ברלינאי שמעמיד את כשרון המכירות שלו לטובת המשטר הנאצי, ואלכסנדרה וייסברג, צעירה מלנינגרד, בתו של אינטלקטואל יהודי, שעומדת בפני בחירה בלתי אפשרית. את הספר העבה הזה כדאי לקרוא לאט כדי לשים לב לכל פרט ופרט בו שלוקח את הקורא בתנופה מרתקת אל חיים בשנת 1938.

הוצאת עם עובד, 510 עמ'.

אין תמונה
הקוראים דרשו וקיבלו מהדורה מחודשת. נבלות
נבלות \ יורם קניוק

לא בלי סיבה מוצדקת הגדירה עורכת המקור של ידיעות ספרים, רנה ורבין, את שנת 2010 כשנת קניוק. נדמה שהסופר הוותיק והאיכותי נמצא איתנו כל הזמן ובכל מקום. ברדיו, בטלוויזיה, ברשימת רבי המכר ואפילו כהשראה לסדרת הדרמה המצליחה של הוט. בעקבות הצלחת "נבלות" הטלוויזיונית ובעקבות הביקוש בחנויות הספרים יוצאות מחדש שתי היצירות שבמקורן נכתבו מופרד זו מזו, "עיטים" מול "נבלות".

"נבלות יצא לאור לראשונה לפני חמש עשרה שנים ואני קשור מאוד לספר הזה ושמח שיוצא עתה במהדורה חדשה," סיפר קניוק בן השמונים ושבועיים לקראת שבוע הספר.

הנובלה "נבלות" היא קומדיה שחורה בה מתואר סיפורם המטורף-הזוי של שלושה פלמ"חניקים קשישים המנצלים את כישוריהם כלוחמים בדימוס ורוצחים עשרות צעירים וצעירות ברחובות תל אביב הבורגנית. מיהם הנבלות? אותם פלמ"חניקים צעירים לשעבר, ניצולי העיטים מהסיבוב הקודם? ואולי הם דווקא צעירי העכשיו, שרצחו כבר מזמן את האידיאולוגיה? התשובה לא ברורה, אבל מה שבטוח, עותקים חתומים על ידי הסופר ימכרו בסניפי ההוצאה בשבוע הספר, ובינינו, רק זו סיבה מספיק טובה כדי לרכוש את הספר.

הוצאת ידיעות ספרים, 206 עמ'.

אין תמונה
ראוי להכניס לרשימת ה"נעים מאוד להכיר". רחוב אחר
רחוב אחר \ זאב זילבר

מי שאוהב לקרוא במקטעים, תוך כדי החיים, טקסטים עם אורך נשימה איכותי וקצר, מומלץ לו שלא יוותר על הספר החדש של הסופר הטרי זאב זילבר. הסיפורים של זילבר מספרים על דרמות בין אישיות שמתרחשות בחנות צילום באמצע רמת גן, או בארוחה לאור נרות על חוף בתאילנד, או במשרדי הרבנות, או בתוככי ביתו של גָרוּש מתבגר. וגם אם לאורך הקריאה נדמה לרגעים שהסכנה חלפה ושאפשר להרפות, עד מהרה מתברר שזאת רק אשליה. כי בסופו של דבר האִיוּם הוא מבפנים, מובנה לתוך העלילה מעצם אופיו של הגיבור; גיבור שגם אם מסיפור לסיפור הוא מחליף כמה פרטים ביוגרפיים ומיקומים גיאוגרפיים, בבסיסו הוא נותר אותה דמות גלוית לב וחידתית גם יחד. בסיפורים של זאב זילבר, שהוא בהחלט סופר חדש שראוי להכניס לרשימת ה"נעים מאוד להכיר", הקורא יכול לכל היותר להחזיק חזק ולקוות לטוב.ובימינו, זה לא מעט בכלל.

הוצאת כנרת זמורה ביתן, 237 עמ'.

אין תמונה
מדע בדיוני כחול-לבן. מסופוטמיה שתיקת הכוכבים
מסופוטמיה, שתיקת הכוכבים \ יהודה ישראלי ודור רווה

למי שאוהב לחיות מחוץ למציאות, או לפחות לצידה, כדאי לצלול לעולם המקביל של הספר החדש של ד"ר יהודה ישראלי, פסיכולוג ופסיכואנליטיקאי, ודור רווה, מנהל תוכן בספר הראשון בסדרת המקור הבדיוני של עם עובד, שזה בהחלט כבוד. השניים הם גם אבא ובן חורגים, כך שיש לנו גם קורטוב טלנובלה מעל כל המד"ב הזה.

השנה היא 2287 וחייו של המרפא המומחה תלויים מנגד כשהוא מתמודד עם גירוש שד מגופו של בן המלך בשומר הקדומה. במקביל, במימד אחר, נאבקות שלוש תרבויות שקמו לאחר מלחמות האלוהים האנושי על דרכיו של המין האנושי, אך כל אחת מהן מוכנה להקריב את האחרת. שתי העלילות, המשלבות פנטזיה היסטורית בסוגיות פסיכולוגיות ופילוסופיות וכן בדוקטרינות צבאיות עתידניות, יוצרות פסיפס מסעיר ובו גלריה של דמויות בלתי נשכחות: המרפא הקדום, אאו, אנוש, מומחה התודעה הסוקרטי, ברק ואמת, חיילים המתחבטים בין נאמנות למסגרת שהצמיחה אותם לבין האמיתות החדשות הנגלות להם, סופיה שעל כתפיה מוטלת משימה חסרת תקדים, וברמן שמיטיב לדובב את הזולת בעוד הוא נוצר את תעלומת זהותו. ספר מושלם למי שאוהב לחיות לרגע בעולמות רחוקים, ולכל מי שרוצה לקרוא קצת מדע בדיוני כחול-לבן.

הוצאת עם עובד, 416 עמ'.