אין תמונה
ככה ייראה המדף החדש שלנו? "עברית", קורא הספרים האלקטרוני העברי הראשון
אחרי שהפציע בארצות הברית וסחף איתו 10% מקהל קוראי הספרים באמריקה, ה-EBOOK, המכשיר המהפכני שמתעתד לשנות את הרגלי הקריאה של כולנו, עושה עלייה ומגיע לישראל. וכן, למקרה שתהיתם, הוא בעברית.

סופרים, כתבים וגם אנשי אלקטרוניקה הגיעו כדי לחזות בפלא בהשקה חגיגית שנערכה היום (חמישי) למכשיר, שנוצר בשיתוף פעולה בין ניופאן, ידיעות טכנולוגיות ורשת סטימצקי.

 "הספר האלקטרוני הראשון בישראל הוא מוצר שיביא מהפיכה," הבטיח סמנכ"ל השיווק של חברת ניופאן, צביקה שיינפלד.

המוצר עצמו, שנקרא, כאמור, "עברית", מורכב משני אלמנטים מרכזיים. הראשון הוא מכשיר ה-EBOOK עצמו. גאדג'ט בגודל כף יד שנכנס לכיס, לתיק ולכל מקום שרק תצליחו לדחוף אותו. הוא בעל מסך מגע בגודל 6 אינץ' וזיכרון פנימי בגודל 1.2 ג'יגה, המאפשר להכיל יותר מ- 2000 ספרים למכשיר. המוצר שוקל 240 גרם ועוביו 8 מילימטר. כמו האייפון, ומכשירי הסלולאר המתקדמים יש לו יכולת גלישה אלחוטית, דפדפן, וגם נגן אמ.פי 3.

לצד המוצר הוקם אתר אינטרנט בשם "עברית" ובו ניתן להוריד את הספרים לכל מכשיר במחיר נמוך בכ-40% מהמחיר הקטלוגי שלהם בחנויות ותוך שישים שניות בלבד. גם אם המכשיר אובד או מתקלקל, החשבון באתר והקבצים אותם קנה הצרכן נשמריפ עבורו. בנוסף לקבצים האתר יספק גם תקצירים, הערות, ביקורות ותגובות על הספרים, כמו גם פרק ראשון לקריאה ללא תשלום.

אין תמונה
יורם קניוק. גם הוא בפנים
בתור התחלה יושק ה"עברית" עם 250 ספרים, שנבחרו בקפידה בשיתוף פעולה עם הוצאות ספרים מוכרות כמו ידיעות ספרים, כתר ואחוזת בית. המטרה היא שעד סוף השנה יתווספו לאתר כאלף ספרים נוספים.

ומה עושה מי שלא יכול לדמיין עולם בלי ספרים מנייר? מנכ"לית סטימצקי, איריס בראל, מבקשת להרגיע: "הספר האלקטרוני יופיע לצד הספרים, ולא במקומם. הוא פונקציונאלי ונוח."

בנוגע לזכויות היוצרים, מפתחי המכשיר הבטיחו כי הספרים מוגנים מפני פריצות והעתקות, ורק מי שירכוש את המכשיר יוכל לקרוא את הקבצים המקודדים עבורו. המכשיר יושק בשבוע הספר בחמישים חניות נבחרות של סטימצקי, ויימכר במחיר מיוחד של 1399 ₪ שבתוכו גלומים 400 ₪ לקניית קבצים באתר. בין הסופרים הישראלים שספרם יהיה יריית הפתיחה של המכשיר יהיו יורם קניוק, צרויה שלו, מיכל שלו ועוד. "המטרה היא להביא את מיטב יצירות המופת ורבי המכר אל המיזם, גם באנגלית ובשפות אחרות," ציין שיינפלד, "ולהפוך את ה"עברית" לדבר הבא בעולם הספרות".

>> קראו את הפרק הראשון מתוך הספר החדש של אמיר טושה גפלה