אלון חילו (צילום: mako)
חילו. יחזיר את הפרס | צילום: mako

בצעד חריג ביטל דירקטוריון מפעל הפיס את פרס ספיר – כך מפרסם הבוקר העיתון מעריב. כבכל שנה, גם השנה העניק מפעל הפיס פרס לספר הטוב ביותר שיצא לאור בשנה החולפת על מנת לתמוך בספרות המקור בישראל. הפרס הראשון, סכום בסך 150 אלף שקלים הוענק בטקס מכובד לאלון חילו על ספרו "אחוזת דג'אני", ואילו ארבעת הסופרים האחרים שהתמודדו מולו (בניהם אמנון דנקנר, רונית מטלון ונורית גרץ), זכו בסכום בסך 33 אלף שקלים על ספריהם.

כל הסופרים הוכרחו להחזיר השבוע את הכסף, וגם את הכבוד שהגיע עמו, בעקבות חשד לניגוד עניינים בין חבר השופטים למפעל הפיס, ככל הנראה עקב צעדים בלתי לויאלים שננקטו בלקיחת ההחלטות. בחירת השופטים בוטלה עקב חשדות שהועלו כלפי יוסי שריד, יו"ר ועדת השופטים, שפירסם את ספרו האחרון "לפיכך נתכנסנו" בשנה שעברה בהוצאת ידיעות אחרונות, אותה הוצאה בה פורסם ספרו של אלון חילו שזיכה אותו בפרס. 

בנוסף, קרובת משפחתו של שריד, העורכת רנה ורבין, שמשה כעורכת הספרותית גם של שריד וגם של חילו, ואף עזרה ביחסי הציבור של "אחוזת דג'אני" ושיבחה אותו דרך אמצעי התקשורת טרם פורסמו החלטות השופטים. עקב צירופים אלו החליט מפעל הפיס לבטל את הפרס לאלתר, בינתיים ללא נימוקים ברורים, אולי עקב לחצים מאנשי ספרות ותרבות בכירים בישראל, ואולי עקב מחלוקות דעת פנימיות. 

פרס ספיר הינו הפרס הספרותי החשוב ביותר הקיים בישראל, אולי משום שהינו הפרס הספרותי היחיד, שמקנה לסופרים כבוד תקשורתי וסכום כסף גדול, פרט לפרס ישראל. הוא מקביל לפרס בוקר היוקרתי האנגלי, ולפרסים דומים בארה"ב כגון האורנג'. פרס זה מזכה את הסופר בסכום המעודד מימון לכתיבת ספר נוסף, ומטרת ההדים התקשורתיים סביבו היא לעודד קריאה וחשיפה לתרבות מקומית. 

 אין לדעת אם מפעל הפיס יבצע הערכה מחדש של הספרות שנכתבה בשנת 2008 וישלים את חלוקת הפרסים מחדש, או שמא יחכה לשנה הבאה, או שאולי יבטל את חלוקת הפרס כולו. לכתם שנשאר על החלטות השופטים, בין אם היו תמימות או בין אם לו, ישנה השלכה עמוקה על עולם הספרות המקומית, וכן על הוצאות הספרים הממליצות כל שנה על הזוכים בפרסים.

מהוצאת "ידיעות ספרים" נמסר בתגובה: "אחוזת דג'אני הוא אחד הספרים הטובים שנכתבו פה, ואנו בטוחים שהחלטת השופטים היתה מקצועית והוגנת. אנו בהוצאה מופתעים ומאוכזבים מהחלטת מפעל הפיס לבטל את הזכייה. בנימוקיהם למתן הפרס לספרו של אלון חילו כתבו השופטים: 'זהו רומן תקופתי המפליא לשלב מציאות בהזיה, סיטואציות קומיות ודרמטיות, רומנטיקה וסארקזם. אמת ובדיה נארגות כמלאכת מחשבת בכל רבדי הספר', אנו מוצאים בביטול הפרס אקט מעליב המביא עמו עוגמת נפש רבה להוצאה, לאלון ולשאר המתמודדים. מכל מקום, על פי שיפוט קהל הקוראים אין ספק שאחוזת דג'אני הוא הספר הטוב והנקרא ביותר בשנה החולפת."

רוצים כרטיסים לסרט "חיבוקים שבורים"? ענו על 2 שאלות ואולי תזכו בזוג כרטיסים לסרט החדש של פדרו אלמודובר בכיכובה של פנלופה קרוז.

עוד בmakoבידור: מארינה מקסימילאן בלומין מדברת על "כוכב נולד", מרב מיכאלי נגד מגזין רייטינג, טור אישי מיוחד של לאון שיינדרובסקי על כוכב נולד, יהודה לוי בלי חולצה ובר רפאלי בלי כלום.