אין תמונה
טיול קצת אחר בישראל. עטיפת הספר מסע תענוגות בארץ הקודש
חודש אוגוסט המהביל והמאתגר בעוצמתו עומד להסתיים, ומה שאומר שגם החופש של רובנו עומד לפוג. אולי ניצלתם אותו לחקור ארצות רחוקות ומלאות הרפתקאות או שופינג, לצאת לטראק בבירותיה של אירופה הקלאסית, או לחלוץ בטן גב באיים הים התיכון. אבל גם אם לא הגעתם אפילו לאילת או לבניאס, ומתחשק לכם לצאת ולברוח למסע קסום רגע לפני סאגת החגים, קבלו מספר ספרי מסעות מקוריים שיהפכו כל ישיבה בכורסא לטיסה חלומית ודמיונית בשמיים אחרים.

מסע תענוגות בארץ הקודש - מארק טווין

אם מתחשק לכם מסע קצת אחר בארץ שלנו, אתם מוזמנים לקחת ליד את הספר מסע תענוגות בארץ הקודש. ביוני 1867 יצא מארק טוויין לשיט ארוך מניו יורק לים התיכון על סיפונה של ה"קווייקר סיטי" בחברת צליינים ותיירים נוצרים. טוויין בן ה־31 הצטרף למסע כעיתונאי, ובמהלכו פירסם 50 טורים עוקצניים ומשעשעים בעיתון "דיילי אלטה קליפורניה".ב־1869 קובצו טורים אלה יחד לספר "תמימים בחוץ לארץ".

בשנה הראשונה לצאתו, ובמשך כל חייו של מארק טוויין, מסע תענוגות, המתאר את הביוקר בארץ ישראל, היה הספר המבוקש ביותר שלו. הספר, אגב, מלווה באיורים פרי עטו של טווין.  "המסעות וההתנסויות במציאוּת", הוא כותב,  "מקלקלים את תמונות הדמיון המופלאות ביותר וגוזלים מאיתנו את מסורות נעורינו היקרות לנו מכול. טוב, שיהיה כך. הספקתי לראות את ממלכתו האדירה של שלמה המלך מתכווצת למידותיה של מדינת פנסילבניה. אני מניח שכעת אוכל להסתגל להצטמצמות הימים והנהרות בארץ הקודש".

 הוצאת כנרת זמורה ביתן. 167 עמ'.

אין תמונה
שריפה אחת שמשנה את הכל. עטיפת הספר מטייל
מטייל - אדריאן פן דיס

פריז. ערב אביבי. שריפה פורצת בבניין נטוש שמהגרים בלתי חוקיים פלשו אליו. מסייה מילדר, הולנדי אמיד שעקר לצרפת, נקלע לזירת האסון. מן הלהבות נמלט כלב ומאמץ אותו לבעליו. מעתה לא יהיה עוד האדון המטורזן המשוטט להנאתו בדירות המרהיבות, כי הכלב גורר אותו אל הסמטאות האפלות, אל מקום מושבם של המהגרים, הפליטים, חסרי הבית והשחורים. במטייל הסופר ההולנדי אדריאן פן דיס פותח צוהר לעולם נסתר וחסר שלווה, ומגלה ערב רב של סיפורי חיים, סבל וכאב, המסתתרים מתחת לפני השטח של העיר שנחשבת ליפה בעולם.

הוצאת כתר. 211 עמ'.

אין תמונה
ספר עם פשפשים. עטיפת הספר דפוק וזרוק בפריז ובלונדון
דפוק וזרוק בפריז ובלונדון - ג'ורג' אורוול

"ויש בעוני עוד הרגשה שהיא נחמה גדולה. נראה לי שכל מי שהיה תפרן התנסה בה. זו הרגשה של הקלה, כמעט של עונג, שמקורה בידיעה שסוף-סוף אתה דפוק וזרוק באמת".

בדפוק וזרוק בפריז ובלונדון - ספר שעם השנים הפך לאגדה - מתאר ג'ורג' אורוול את הרפתקאותיו של סופר בריטי חסר פרוטה (אנחנו ניתן לכם ניחוש אחד מי זה) שמוצא את עצמו בליבן החולה של שתי בירות אירופיות גדולות. כשוטף כלים בפריז המתגורר בחדר עם פרעושים וקרציות הוא מתאר בפירוט חי את הזוועות במטבחיהן של מסעדות צרפתיות. בלונדון הוא מתוודע לעולם טורד המנוחה של חסרי הבית הסובלים חרפת רעב, והכל בשפה קולחת, ישירה, מרהיבה, מזעזעת ומשעשעת.

דפוק וזרוק בפריז ובלונדון מציג את מעגל העוני המשחית שאי אפשר להיחלץ ממנו ומנציח את קורבנותיה של החברה המודרנית שלנו, אז כמו עכשיו. אגב, כתב היד של הספר נדחה על ידי כמה וכמה הוצאות ספרים עד שהגיע לידי ויקטור גולאנץ, המו"ל הבולט בשמאל הרדיקלי באנגליה. גולאנץ הסכים לפרסמו בתנאי שיוצאו ממנו הגידופים וניבולי הפה ששום מו"ל לא היה יכול להביאם לדפוס בעת ההיא בלי להסתכן במאסר. הספר ראה אור ב-1933 וזכה לביקורות מהללות.

 הוצאת כנרת זמורה ביתן.  239 עמ'.

אין תמונה
מסע מאיראן לאוסטריה. עטיפת הספר פרספוליס 2
פרספוליס 2 - מרג'אן סטראפי

פרספוליס 2 הוא חלקה השני של היצירה האוטוביוגרפית המאוירת של מרג'אן סטראפי, ילידת איראן. בדרכה הגלויה והמרגשת היא מספרת על חייה של נערה שהופכת לאישה. על רקע מעשי המשטר בארצה, ועם שק של געגועים וכמיהה, היא מנסה לנהל חיים נורמליים ולפלס לה דרך משלה אל האושר. מרג'אן עוזבת את טהרן במצוות הוריה ונוסעת לאוסטריה. רק בת ארבע-עשרה, ולגמרי לבד, היא נוחתת בעולם חדש, זר ומוזר לה. בווינה של שנות השמונים אין רעלות, אין משמרות מהפכה, אין הפצצות. אבל גם כאן, לא כולם טובים ולא כולם אוהבים זרים. בהמון סקרנות ואומץ מרג'אן המתבגרת פותחת בחיים חדשים ועצמאיים. היא לומדת על העולם ועל עצמה, מוצאת חברים וגם אהבה. ואז יום אחד היא קורסת. היא לא יכולה יותר. רק דבר אחד היא רוצה: הביתה. אבל האם שם היא תמצא את התשובות לכל השאלות? 

הוצאת אחוזת בית. 198 עמ'.

אין תמונה
איפה מרגישים פה בבית? עטיפת הספר בודפשט
בודפשט - ז'וזה קוסטה

ז'וזה קוסטה, סופר צללים מוכשר אך מתוסכל מריו דה ז'נרו, נוחת נחיתת ביניים בלתי צפויה בבודפשט. מכאן מתחיל הרומן הנושא את אותו שם. בודפשט שכתב שיקו בוארי, היא עיר שגורמת לז'וזה להתאהב, בעיר שאין לו בה שורשים ובשפה שאת ניגונה הוא אינה מבין. אלא שעד מהרה הוא הופך להיות זר בעצמו, במולדתו, שחייו בה התרוקנו מתוכן. הוא זר בנישואיו החמצמצים, ובארץ החדשה הזאת, המהפנטת, ששפתה, על פי השמועה, היא היחידה שהשטן מעריך, הכל אחרת. הוא חוזר לבודפשט, ושם לראשונה בחייו, כותב ספרות אמיתית, אוהב אהבה אמיתית, ומשהו חדש מתחיל אצלו בחיים.

הוצאת ידיעות ספרים. 175 עמ'.

אין תמונה
קיר אחד, הרבה מסעות. עטיפת הספר ארבעה בתים וגעגוע
ארבעה בתים וגעגוע - אשכול נבו

עמיר ונועה, זוג סטודנטים, עוברים לגור יחד בפעם הראשונה. בקיר שמפריד בינם לבין סימה ומשה, בעלי הבית שלהם, פורץ משה אשנב קטן, כדי שהדיירים יוכלו להושיט יד ולהרים את מתג הדוד המשותף. אבל מהר מאוד מתברר שחוץ מיד אקראית עוברים דרך הפתח הזה גם דברים אחרים. לגמרי.

ארבעה בתים וגעגוע רב המכר שפרסם את אשכול נבו, הוא רומן סוחף שאת ציריו המרכזיים: ארבעה זוגות וילד אחד בלתי נשכח, שחיים בית ליד בית ביישוב קטן ליד ירושלים, מלווים מכתבים שכותב מודי, חבר של עמיר, אי שם ממסעו בעולם, כי יש דברים שאפשר להבין רק שנמצאים רחוק מהבית. ומתגעגעים.

לכל גיבור ברומן מסע אישי משלו, אלא שבתוך זמן קצר הסיפורים מתחילים להתערבב ולעבור דרך הקירות. קשרים מותרים, אהבות ניצתות, וכל מה שהיה יציב ובטוח מתחיל לרעוד.

הוצאת כנרת זמורה ביתן. 361 עמ'.

אין תמונה
השגרירות לחוצנים זה כאן? עטיפת הספר לצאת מהמאה העשרים
לצאת מהמאה העשרים - מישל וולבק

לצאת מהמאה העשרים, שכתב הסופר הפרובוקטיבי והשנוי במחלוקת מישל וולבק, מספר על גבר בודד שהחמיץ את ליל הסילבסטר האחרון של המאה העשרים ורוכש במחיר מבצע שבוע נופש הכול כלול באי לנזרוטה שבאיים הכנריים. באי השומם ונטול האטרקציות הוא פוגש תיירים אירופאים אחרים שמאבדים את דרכם כמוהו ומתוודעים לכת מסתורית שבחרה להקים במקום שגרירות לחוצנים. הסיפור המוזר, המתרחש בחופשה הבלתי צפויה באי, מלווה בטקסטים המתארים את ספרות סוף המאה, את חילופי הזוגות במועדון פופולארי בצרפת, ואת הכתיבה והיופי שמוצא וולבק בעולם, ומסכם כי "שום דבר בעולם הזה לא יפה יותר מאשר הערפל העולה מעל לים".

הוצאת ידיעות ספרים. 96 עמ'.