אין תמונה
לידר. יש אלטרנטיבה אך מצומצמת

"התרבות בישראל שמרנית, לא מאתגרת, אישית, בלי רצון וכוח לשנות. תרבות השוליים הצעירה לא מייצרת כסף ולכן היא נשארת בשוליים". למסקנות אלה הגיע פאנל התרבות בהשתתפות שהרה בלאו, ניר ברעם, דוראר בכרי, שי גולדן, עברי לידר וליאת פלדמן, במסגרת כנס ישראל לצעירים הראשון, שהתקיים בראשית השבוע באוניברסיטת תל אביב. משתתפי הפאנל היו כמעט תמימי דעים בטענה כי התרבות בישראל היא שמרנית ואיננה צעירה, אם כי הסכימו שיש "צעירים שעוסקים בתרבות", כמותם למשל.

הסופר ניר ברעם אמר, למשל, כי "הספרות הישראלית לכודה במבנים היסטוריים מאוד שמרניים, גם בנושאים וגם בצורה שבה היא עוסקת. חייב לקום דור צעיר בספרות, שייצא למאבק בין דורי, כמו שנתן זך נלחם באלתרמן כדי לעדכן את היצירה הספרותית. המאבק הזה הוא חיובי והוא זה שייצר את התרבות הרלוונטית".

עברי לידר הוא שציין כי דווקא יש תרבות אלטרנטיבית בארץ, אך היא מצומצמת ודלת אמצעים כיוון שצרכני התרבות הם אנשים מבוגרים. ליאת פלדמן התייחסה לתרבות הטלוויזיונית ואמרה כי "אוי למי שצורך את התרבות שלו דרך הטלוויזיה", על היעדרן של תוכניות תרבות בטלוויזיה.

כנס ישראל לצעירים נערך לראשונה ביוזמת ח"כ סילבן שלום, ובהשתתפות כאלף צעירים מרחבי הארץ. הכנס דן בהיבטים השונים בחיי הצעירים בישראל.