הווארד ג'ייקובסון (צילום: Stuart Wilson, GettyImages IL)
הפתיע את כולם. הווארד ג'ייקובסון | צילום: Stuart Wilson, GettyImages IL

זוכה פרס בוקר לשנת 2010 הוא הווארד ג'ייקובסון, שגבר על יריביו בזכות ספר קומי ובלתי שגרתי. פרס בוקר הוא אחד מפרסי הספרות הנחשבים ביותר בעולם, מיד אחרי פרס נובל, ומזכה את זוכיו בסכום של 50,000 ליש"ט. הפרס מוענק מאז שנת 1968 במשך כל שנה ושנה.

אך הזכייה הזו של ג'ייקובסון נחשבת לחד פעמית ומקורית במיוחד, מכיוון שזוהי פעם ראשונה שספר קומי לחלוטין קוטף את המקום הראשון. בחודשים האחרונים שקדמו לרגע הכרזת הזוכים סוכניות ההימורים גרסו כי הסופר טום מקרטני הוא המוביל בסקרים, ועומד לזכות בפרס הנכסף. אך מה שלא היה נכון בזכייתו של מריו ורגאס בנובל לא היה נכון גם בבוקר, וזכייתו של ג'ייקובסון נתפסה כהפתעה גמורה לעולם הספרותי, שכן איש לא האמין שספרו ייקח את המקום הראשון.

על הספר הזוכה של ג'ייקובסון, The Finkler Question, כתבו השופטים כי הוא ספר מבריק מסוגו, בעיקר כי הוא עוסק בידידות גברית ובקשרים בין אישיים מורכבים. ג'ייקובסון גבר בזכייתו על הסופרים פטר קארי, דיימון גאלגוט, אמה דונהייו, אנדראה לוי וטום מקרטני.

עלילת הספר עוסקת במפיק רדיו לשעבר בשם ג'וליא טרסלוב, שעבד בבי בי סי. אותו מפיק רדיו עובר תקיפה חזקה שמשנה את חייו ומעמידה בספק את זהותו.

ג'ייקובסון, שלא ממש מוכר לנו בארץ, הוא סופר מוכר בבריטניה ובכל אירופה, ומכנה את עצמו כ"ג'יין אוסטין היהודי". עד כה, אף אחד מספריו לא תורגם לעברית, אך לאחר הזכייה המרגשת ספרו צפוי להפוך לרב מכר כלל עולמי. בספרו, טוען ג'ייקבוסון, מתואר נושא היהדות דרך עיניו הספרותיות, ובמהלך הכתיבה הוא הקדיש תשומת לב רבה על הבאת החשיבה היהודית לספרות האנגלית. 

גייקובסון נולד ב- 1942 במנצ'סטר, ולמד ספרות אנגלית באוניברסיטאות שונות. הוא מכריז על עצמו כבעל אינטיליגנציה וחוש הומור יהודי, למרות שאינו שומר מסורת ודת. ספרו הראשון, coming from behind, הוא קומדיה המתרחשת בקמפוס בין חברי מועדון פוטבול. ספרו השני in the land of oz עסק דווקא בטיוליו באוסטרליה. לכל אורך הקריירה הספרותית שלו כתב ג'ייקובסון מעל לעשרה ספרים. כמו כן, הוא כותב טור קבוע בעיתון האינדיפנדנטס וחלק מספריו הפכו לסדרות מצליחות לטלוויזיה האנגלית.

>> ואם כבר בספרות בריטית עסקינן, בואו לקרוא את הפרק הראשון מתוך המותחן "לונדון בולווארד"