הכבש השישה עשר (תמונת AVI: mako)
לילדים ולמבוגרים ביחד. יונתן גפן | תמונת AVI: mako

כל השנה חיכיתם לחופש הגדול. לפחות אם אתם ילדים. אם אתם הורים כנראה שקצת פחות. עם זאת, יש לנו בשורה משמחת עבורכם: חצי חופש כבר עברתם. עם זאת, יש לנו גם בשורה פחות טובה בשבילכם: יש לכם עוד חצי לעבור.

אז אחרי שכבר ביקרתם בצפארי, בצימר משפחתי, חתרתם בטיול קייאקים בירדן, חגגתם בלונה פארק, ארזתם (לבד, כן?) ופרקתם מחופשה משפחתית ברודוס, הייתם בים, חזרתם מהים רק כדי ללכת לבריכה, צפיתם ביותר סרטים משופטי האוסקר ולמדתם בעל פה את יובל המבולבל, זה הזמן להזכיר לכם עוד דבר אחד שיכול להעסיק את הילדים שלכם להרבה מאוד זמן: ספר טוב.

שוק ספרי הילדים עמוס ורווי בספרים טובים המספקים הנאה לכל המשפחה. אז אם בא לכם להקריא סיפור לילדים, או שאתם סתם מתגעגעים לסיפורי הילדים בעצמכם, הנה כמה ספרים שמחכים לכם על המדף וכדאי לכם מאוד לאמץ אותם למדף הפרטי בבית.

 

אין תמונה
התגעגעתם? יוסי ילד שלי מוצלח
יוסי ילד שלי מוצלח - ע. הלל

הומור חום אהבה ויופי אנושי מוטבעים בשירו הנפלא של ע. הלל שנהיה לנכס צאן ברזל בארצנו לדורות הקודמים וגם לחדשים שהולחן על ידי מאיר אריאל ובוצע על ידי חוה אלברשטיין, גלי עטרי והשחקנים של "בלוז לחופש הגדול". כעת מוגש הספר הנפלא הזה מחדש כשיר-סיפור לקוראים הצעירים ולהוריהם הנוסטלגיים, לצד איורים שובי לב של האמנית ליאת ניב המעניקים לו נופך חדש ומרענן. ע. הלל תמיד הסתקרן מיופיו של העולם ומיופיים של החיים – ממש כמו יוסי. מי שלמד אדריכלות נוף בצרפת, תכנן את גן צ'ארלס קלור בתל אביב ואת גן הפסגה ביפו, כתב גם שירים מקסימים שתמיד כיף לחזור אליהם.

הוצאת עם עובד. 30 עמ'.

 

אין תמונה
הכי קרוב להוליווד. מלכי מונרו מורדוך
מלכי מונרו מורדוך - נורית זרחי

 מלכי לא יודעת לקרוא כל כך טוב, אבל לא אכפת לה, כי מלכי יכולה לראות דברים שאף אחד אחר לא רואה, אפילו את החלומות שלה מתגשמים. כשהיא מקבלת כלבה בלונדינית קטנה ומיוחדת היא יודעת מיד שהכלבה תוכל להגשים את חלומה: להיות מפורסמת ולהגיע להוליווד!

"מלכי מונרו מורדוך" הוא ספר רב-הומור ועכשווי המרחף על כנפי הדמיון, שבמרכזו חשיבותה של האמונה בעצמנו והצורך לחלום בגדול, כנגד כל הסיכויים, ובוחן את תאוות הפרסום ותופעת הסלבריטאות מול המסך הקטן וגם בחיים. מקורי ושווה.

הוצאת כנרת זמורה ביתן. 31 עמ'.

 

אין תמונה
הסדרה הכי מצליחה בישראל. הרפתקאותיו של דוד אריה
הרפתקאותיו של דוד אריה במדבר השוויצרי - ינץ לוי

הרפתקאותיו של דוד אריה היא סדרת ספרי הילדים המצליחה ביותר בישראל. הספר השלישי בסדרה, אותו מלווה אתר אינטרנט פעיל ומגניב (www.dodarye.com), עוסק בהרפתקאותיו המצחיקות והמפתיעות של דוד אריה.

"בספר יש די הרבה שוקולד ומטעמים נפלאים." מספר דוד אריה. "אפילו אותי כמעט טיגנו כמו שניצל במדבר השוויצרי". למי שעקב אחרי הספרים הקודמים, ולמי שרוצה להיכנס לעניינים, מומלץ לקרוא על מסעותיו של דוד אריה, שמלמדות דבר או שניים על הבלתי צפוי, המסקרן והקסום שבחיים.

הוצאת כנרת זמורה ביתן. 80 עמ'.

אין תמונה
משלים בחרוזים. משלי משלי
משלי משלי - אפרים סידון

משלי משלי הוא אוסף פתגמים נבחרים הלקוחים מספר משלי, אחד מספרי החוכמה המיוחסים למלך שלמה. אפרים סידון עיבד את הפתגמים והתאים אותם לילדי שנות האלפיים בחריזה אירונית ומשעשעת, ואיוריו הצבעוניים של דני קרמן האגדי מלווים אותם. הפתגמים מופיעים כאפיזודות סיפוריות קצרות ומצחיקות, שעובדו בחרוזים מלאי חן ועניין, ולהם מסרים המתאימים לכל זמן ולכל גיל. מומלץ לילדים שאוהבים לדבר בחרוזים, ולכאלו שאוהבים לשאול שאלות פילוסופיות על החיים.

הוצאת כתר. 59 עמ'.

 

אין תמונה
יחד תוכלו להציל את העולם. וינסטון מצ'רצ'יל
וינסטון מצ'רצ'יל - ג'רמיה אוקימטו

צ'רצ'יל, שבמחוז מניטובה, היא הבירה העולמית של דובי הקוטב, ולתיירים שם ממתינה הפתעה גדולה: וינסטון! וינסטון מצ'רצ'יל, דב קוטב לבן, גדול, נועז ואמיץ מלמד את חבריו הדובים מדוע הקרח נמס. בעזרת מילותיו של המנהיג הדגול שעל שמו הוא קרוי, הוא מדרבן את הדובים לשכנע את בני האדם להציל את הטונדרה הארקטית שבה גרים דובי הקוטב. "קרח קר זה נהדר!" שואגים הדובים, ובדרך להפגנה הגדולה אפילו וינסטון לומד שיעור מפתיע ומבין שגם הוא צריך להשתנות. הספר משתף את הילדים הצעירים באחד האתגרים האדירים העומדים בפני העולם: שינויי האקלים, ומלמד אותם שגם הם יכולים להיות מעורבים בהפיכת עולמם למקום טוב יותר. וגם את המבוגרים.

הוצאת עם עובד. לא ממוספר.

 

אין תמונה
לילה טוב. לחלום עם נמרים
לחלום עם נמרים - תמי ארד

 לחלום עם נמרים הוא ספר ילדים עתיר דמיון, ממש כמו גיבורתו, ילדה-נמרה החיה לה בעולם מציאותי לגמרי, שהוא גם עולם דמיוני ממש באותה מידה. המשחק בין דמיון ומציאות מתאפשרים, על פי ארד, רק במשפחה חמה ומגוננת, כמו זה שגיבורת הספר נהנית ממנו. הספר מלווה באיורים מקסימים של המאייר דיוויד הול, שמיטיב לברוא על הנייר את הדמיון והמציאות גם יחד.

הוצאת כתר. 52 עמ'.

 

אין תמונה
יותר טוב מהעכבר של המחשב. בוטן העכבר והדבק האכזר
בוטן העכבר והדבק האכזר - יובל אלבשן

 לבוטן, עכבר קטן ואפור שנלכד במלכודת דבק אכזרית, לא היו הרבה סיכויים לחיות.

הווטרינר, ד"ר לבטוב, אליו הביאו בני המשפחה המבוהלים את העכברון, קבע בצער שצריך להמית

אותו כדי לחסוך ממנו ייסורים קשים. אבל ליה ועילם לא הסכימו. הם מצאו דרך מקורית להציל את העכברון, שהפך בעזרתם לעכבר הכי מחליק והכי מפורסם בעולם.

זהו סיפור המתחיל בלכידת העכבר במלכודת האכזרית ובצורך לגאול אותו מייסוריו הופך לסיפור משעשע ומצחיק כשמכורח הנסיבות ממציאים ליה ועילם המצאה יצירתית ומתוחכמת שמביאה את בוטן העכבר עד לפתח הקרקס האיטלקי. אבל המסר העיקרי והמקסים בסיפור הזה הוא דווקא מה שעובר על אבא ואמא. בתחילת הסיפור הם רואים בעכבר הקטן אויב שצריך להשמיד ובסופו, הוא הופך לבן משפחה ממש, בסיפור מקסים שיכול ללמד את כולנו דבר אחד או שניים.

הוצאת הקיבוץ המאוחד. 32 עמ'.

 

אין תמונה
קלאסיקה. צ'יטי צ'יטי בנג בנג
צ'יטי צ'יטי בנג בנג - איאן פלמינג

 כשילדיו של סרן קרקתקוס פוט משכנעים את אביהם המדען לקנות ולשפץ מכונית ישנה, הוא מסתגר במוסך ומוציא תחת ידיו את צ'יטי צ'יטי בנג בנג, מכונית קסומה שיודעת לשוט, לעוף ולנסוע בעצמה. צ'יטי לוקחת את בני המשפחה למסע הרפתקאות לאורך החוף האנגלי ונחלצת לעזרתם כשהם יוצאים למרדף אחר כנופיית שודדים ידועה לשמצה. ספר הילדים היחיד שכתב איאן פלמינג, מחבר סדרת ספרי ג'יימס בונד, הוא סיפור מקסים, מקורי, רצוף הרפתקאות ומלא הומור, המצאות ופטנטים מטורפים. במהדורה העברית החדשה של צ'יטי יש איורים חדשים ומרהיבים.סיפורה של צ'יטי צ'יטי בנג בנג הפך לקלאסיקה ובשנת 1968 כבר עובד לסרט מוזיקלי שזכה להצלחה גדולה.

הוצאת ידיעות ספרים. 88 עמ'.

 

אין תמונה
מוגש עם ריח של שוקולד. הכבש השישה עשר
הכבש השישה עשר - יהונתן גפן

יהונתן גפן כתב את הכבש השישה-עשר בפריז בשנות השבעים של המאה שעברה. השירים והסיפורים הולחנו והופיעו בתקליט ב-1978. יוני רכטר הלחין רבים מהשירים ובביצועם השתתפו גידי גוב, יהודית רביץ ודייוויד ברוזה, וכולנו, ללא יוצא מן הכלל, גדלנו עליהם באהבה רבה.  כעת יוצא הספר בהוצאה מחודשת ומושקעת במיוחד עם איוריו המקסימים של דוד פולונסקי. השירים המוכרים לכל המשפחה מזכירים לנו שוב את הסיפור על האיש הירוק, על גיורא השכן, על הרעמים והברקים, והכל עם ריח טרי של שוקולד באוויר.

הוצאת כנרת זמורה ביתן. עמודים לא ממוספרים.