אוסקר 2011 (צילום: Kevin Winter, GettyImages IL)
פורטמן. שיחקה אותה | צילום: Kevin Winter, GettyImages IL

היא עוד לא בת 30, וכבר הצליחה נטלי פורטמן להשיג את התואר הנחשק ביותר בתעשיית הקולנוע האמריקאית: השחקנית הטובה ביותר בטקס האוסקר. פורטמן נולדה בירושלים ב-9 ביוני 1981 כנטע-לי הרשלג. אביה, אבנר, הוא רופא ישראלי המתמחה ברבייה ובפוריות. אמה, שלי סטיבנס, היא עקרת בית שנולדה בארה"ב וכעת עובדת כסוכנת של פורטמן. הם הכירו באוניברסיטת אוהיו. אביה שב לישראל, וכעבור מספר שנים אמה ביקרה בישראל והשניים התחתנו.

בהיותה בת 3 בלבד עברה משפחתה להתגורר בארצות הברית. בשל עיסוקיו של אביה בהתחלה הם נדדו מוושינגטון לקונטיקט, ובשנת 1990 עברו להתגורר בלונג איילנד שבניו יורק. על אף שעזבה את הארץ כשהייתה זאטוטה, פורטמן מדברת עברית שוטפת לחלוטין.

בנוסף, סבתא של פורטמן מתגוררת בארץ ונטלי מגיעה לבקר אותה לעתים תכופות. אם זה לא מספיק, פורטמן אף העבירה סמסטר שלם של לימודים באוניברסיטת ירושלים במסגרת תוכנית חילופי הסטודנטים של אוניברסיטת הרווארד מטעם החוג לפסיכולוגיה.

אין תמונה
נטלי והוריה, שלי ואבנר

והקשר הישראלי לא נגמר כאן: בשנת 2005 ניהלה פורטמן רומן לוהט עם השחקן הישראלי לירון לבו, לאחר שהשניים נפגשו על סט הצילומים של סרטו של עמוס גיתאי, "Free Zone", בו כיכבה נטלי לצדה של חנה לסלאו.

הרומן שלה עם לבו הסעיר את כל המדינה, כמובן. כולנו בנינו על כך שהוא ישיב אותה לחיקנו אחת ולתמיד. לצערנו, הזוגיות הזאת לא שרדה את מבחן הזמן. עוד אקסים נוצצים שנרשמו ברזומה שלה: השחקן הספרדי הלוהט גאל גרסיה ברנאל, וזמר הפולק האמריקאי דבנדרה בנהרט.

נטלי פורטמן (צילום: Jason Merritt, GettyImages IL)
פורטמן עם אחד מפסלוני השנה הנוכחית | צילום: Jason Merritt, GettyImages IL
נטלי פורטמן (צילום: Jason Merritt, GettyImages IL)
גם פסלון כזה יש לה | צילום: Jason Merritt, GettyImages IL

לא לשווא אנחנו אוהבים לנכס אותה לעצמנו: פורטמן מאוד מחוברת לשורשיה הישראלים, ולא רק כמס שפתיים. בשנת 2006 היא יזמה ביחד עם הפדרציה היהודית ערב התרמה, במטרה לאסוף תרומות למען ישראל ובעיקר כדי לשקם את הצפון אחרי מלחמת לבנון השנייה. במהלך האירוע היא הכריזה שחשוב לה לעשות כמה שיותר על מנת לעזור למדינתנו הקטנה.

בלי שום קשר אלינו, פורטמן היא אקטיביסטית גאה: היא פעילה בארגון נשים לתמיכה באפריקה, ואף השתתפה במסע הבחירות של ג'ון קרי בארצות הברית. היא גם צמחונית מאז גיל 8 (וטבעונית משנת 2009), לכן לא מפליא לגלות שהיא גם פעילה לזכויות בעלי חיים.

נטלי פורטמן (צילום: Michael Buckner, GettyImages IL)
וגם פסלון כזה היא קיבלה השנה | צילום: Michael Buckner, GettyImages IL

כשהייתה פורטמן בת 11 גילתה אותה סוכנת של "רבלון" בפיצריה. כן, מה שאתם שומעים. היא התעניינה בה בכלל כדוגמנית. אחרי שהוצגה לסוכני שחקנים, לוהקה הילדונת על ידי הבמאי לוק בסון לסרטה הראשון, "לאון". כשהסרט עלה למסכים בשנת 1994 נטלי הייתה רק בת 13. פורטמן גילמה את הילדה מתילדה, שלאחר שהוריה נרצחו מתחברת עם רוצח שכיר. הילדה הקטנטונת בעלת העיניים העצובות קצרה שבחים רבים על משחקה בסרט. 

מאז המשיכו ללהק אותה לשוברי קופות אחד אחרי השני. בסרט האקשן "היט" היא הופיעה לצד אל פאצ'ינו ורוברט דה נירו, ב"בחורות יפות" לצד טימותי האטון ובשנת 1996 היא זימרה בקומדיה המוזיקלית של וודי אלן, "כולם אומרים אני אוהב אותך".

אין תמונה
מתוך תפקידה הראשון והבלתי נשכח ב"ליאון"

אחרי ביקורות חיוביות ביותר שקיבלה על תפקידה כ"אנה פרנק" בברודווי, נבחרה פורטמן בת ה-18 בשנת 1999 לגלם את המלכה אמידלה בטרילוגיה החדשה של "מלחמת הכוכבים". במקביל, המשיכה בלימודיה באוניברסיטת הארוורד וסיימה בהצטיינות.

פורטמן נחשבת לשחקנית סופר בררנית, אשר לא בהכרח רצה אחרי שוברי קופות בפוטנציה. בנוסף, על אף תדמיתה ה"נקייה", היא נוהגת לבחור דווקא את התפקידים הפרובוקטיביים, שלא פעם כוללים סצנות נועזות.

בשנת 2004 כיכבה פורטמן ב"קרוב יותר", סרטו של הבמאי הוותיק והמוערך מייק ניקולס, שם היא גילמה חשפנית לצדם של ג'וליה רוברטס וג'וד לאו. התפקיד זיכה אותה במועמדות הראשונה שלה לאוסקר. היא אמנם לא זכתה, אבל לפחות קטפה את "גלובוס הזהב". בשנת 2006 היא גם כיכבה בשובר הקופות "ונדטה", במהלכו גילחה את שיערה.

נטלי פורטמן (צילום: Dave Hogan, GettyImages IL)
עם הקרחת המפורסמת שעשתה לקראת תפקידה ב"ונדטה" | צילום: Dave Hogan, GettyImages IL

בדצמבר 2010 נודע כי היא בהריון וגם מאורסת לכוריאוגרף בנג'מין מילפייד, אותו הכירה כשעבדו על סט הסרט "ברבור שחור", עליו זכתה הלילה באוסקר. היא כבר הספיקה לזכות ב-12 (!) פרסים שונים על תפקידה המצמרר בתור הבלרינה הכי נוירוטית שנראתה אי פעם על המסך הגדול.

המהמרים באינטרנט הכריזו בוודאות כי פורטמן תזכה השנה בפסלון האוסקר הנכסף על תפקידה עוצר הנשימה. שכלול של החוזים העתידיים העניקו לה סיכוי של 87.8% לזכות באוסקר על השחקנית הטובה ביותר. לכן אף אחד לא היה מופתע במיוחד כשהיא זכתה. האמת, מגיע לה מזמן. 

נטלי פורטמן (צילום: Alberto E. Rodriguez, GettyImages IL)
עם הארוס שלה. הוא לא יכול להחזיק לה את הפסלון? בכל זאת, הבחורה בהריון | צילום: Alberto E. Rodriguez, GettyImages IL
אין תמונה
מתוך הסרט "הוטל קוואלייר". כן, גם סצנות כאלה יש לה ברזומה

>> לרשימת הזוכים המלאה בטקס האוסקר 2011