ארמון בקינגהאם סוער במיוחד בשעות האחרונות לאור החלטתם של הנסיך הארי ומייגן מרקל לעזוב את בית המלוכה, לוותר על התארים ולחתור אל עצמאות כלכלית. השניים, כידוע, בילו בשבועות האחרונים בקנדה לצד אמה של מרקל ושם, ככל הנראה, התחזקה החלטתם לעשות את הצעד המטלטל הזה ולגדל את בנם בצפון אמריקה ובבריטניה, ללא שום התחייבות לבית המלוכה.

אחרי חודשים רבים של התלבטות ושיחות ביננו, בחרנו לעשות השנה שינוי ולעבור לתפקיד חדש ומתקדם במוסד המלוכה", כתבו הארי ומייגן בפוסט שעלה בחשבון האינסטגרם הרשמי של הדוכס והדוכסית. מאז הצטרפותה של מייגן מרקל לבית המלוכה עלו לא מעט בעיות ובכלי התקשורת מדווחים כי הארי ומייגן מאוכזבים מבני משפחתם שלא גיבו אותם בזמן שספגו ביקורת רבה מהציבור ומכלי התקשורת.

מרלן קניג, היסטוריונית ומומחית לבית המלוכה הבריטית התראיינה למגזין TIME וסיפקה תשובות לשאלות הפופולריות שרבים מעלים על הדעת בשעות האחרונות. "הצעד הזה מביא טקטיקה חדשה ושונה", היא מספרת. "אני חושבת שהם מחפשים להתמקד בדברים אחרים בחייהם ולא במה שהיה עד עכשיו 'הלחם והחמאה' בבית המלוכה. הארי ומייגן עדיין יהיו 'הוד רוממותם', אבל הם רוצים חיים פרטיים לחלוטין".

הארי ומייגן במשחק בייסבול
רוצים פרטיות. הארי ומייגן | צילום: אינסטגרם harrymaghen

למה השניים יגורו דווקא בקנדה? 

"מבחינה טכנית ולפי ההצהרה שלהם, בני הזוג אומרים שהם יחלקו את זמנם בין צפון אמריקה לבריטניה. בהתבסס על העובדה שאת חודש חג המולד הם בילו בקנדה, שניהם מרגישים יותר בטוחים להיות שם ולהקים את בסיס חייהם. בארה"ב, ברגע שאתה יוצא מחוץ לבית שלך, אין פרטיות. אדם יכול לעקוב אחריך עם מצלמה כל היום ואין שום דבר שאתה יכול לעשות בקשר לזה, אבל בקנדה, לעומת זאת, הם הצליחו להיות עם אמה של מייגן ולחוות פרטיות כמעט מוחלטת. צריך לזכור ששם מייגן גרה בעבר והנסיך הארי טס אליה לשם על מנת לפגוש אותה בסודיות".

איך הארי ומייגן ישיגו עצמאות כלכלית? האם הם יעבדו?

"באתר האינטרנט שלהם, הוסיפו מייגן והארי הסברים מלאים על מקור הכנסותיהם השוטפות המורכבות בעיקר מהמענק הריבוני והפרשות נוספות. חלק מכספי הציבור הללו מונפקים כמענק לכיסוי עבודות משפחת המלוכה לתמיכה במלכה, ועוזרים לשלם עבור דברים כמו תחזוקת מגורים ומשרדים רשמיים. דוכסות קורנוול, בינתיים, מנוהלת על ידי אביו של הנסיך הארי, הנסיך צ'ארלס, שהוא הדוכס הנוכחי של קורנוול.בשנת 2018 דפי החשבונאות הציבורית של צ'ארלס הראו שההכנסה שלהם עולה על 21 מיליון ליש"ט. באתר האינטרנט שלהם מציינים הארי ומייגן כי '95% מהמימון שקיבלו להוצאות המשרד שלהם הגיע מהדלי הזה, כהקצאה מהנסיך צ'ארלס לבנו הצעיר ומשפחתו'. כמו כן, צריך לזכור שהארי והנסיך וויליאם מקבלים ירושה מהנסיכה דיאנה בהיקף של 21 מיליון ליש"ט, וזה מספיק לחלוטין כדי לחיות ולא לעבוד עבור שום גורם".

האם קרה דבר דומה בעבר שדוכסים ויתרו על התואר ועזבו את הארמון?

"בקצרה אפשר להגיד שלא, אבל צריך לזכור כי בשנת 1936 ויתר אדוארד השמיני - דודה של המלכה אליזבת - על כס המלוכה בגלל אישה האמריקאית שאהב, וואליס סימפסון. באותה תקופה זה היה שערורייתי מספיק כדי שאת שארית חייו הוא יבלה בגלות כדוכס ווינדזור לאחר שמסר את זכויותיו לכתר. אי אפשר פשוט לוותר על זכותך על כס המלוכה - זה צריך להיעשות על ידי הפרלמנט, כי הירושה נשלטת על ידי מספר חוקים. הארי ומייגן, לעומת זאת, בסיטואציה קצת שונה, כי הם קיבלו החלטה לעשות את מה שהם עושים בארמון - אבל בתנאים שלהם. עדיין לא ברור עד כמה מייגן והארי ישמרו על חלק מתפקידי המלוכה בהם הם עובדים. ואף על פי שכבר מזמן יש דחף לייעל את הממסד המלכותי, אף נסיך לא עשה את מה שהארי עושה כעת והחליט פשוט לקחת צעד אחורה על דעת עצמו". 

הנסיך הארי ומייגן מרקל
עושים את מה שאף אחד אחר לא עשה. הארי ומייגן | צילום: Dan Istitene / Staff, GettyImages