אוי גוועאלד. איך נפלנו ככה בפח? איך לא הרגשנו את זה בקישקעס שלנו? הרי ברור שמי שכותבת כל כך הרבה שירים על אהבה נכזבת בטוח כתבה חלק גדול מהם לבד בחושך.

אז האם באמת לקים וקניה ולקייטי פרי יש סיבה נוספת להגיד ברוך שלא עשני טיילור סוויפט בכל בוקר? קונספירציית רשת, בדיחה של עיתונאי משועמם או רגע של נחת לעם הנבחר. הבה נבחן את העובדות.

העיתונאי והבלוגר נד רזניקוף העלה השבוע פוסט ארוך ומנומק לאתר Medium.com בו הוא מציג עמדה ברורה: טיילור סוויפט היא יהודייה כשרה שהסתירה (או לפחות לא דיברה מעולם על שורשיה) את יהדותה כדי שתוכל לפתח קריירת קאנטרי מצליחה.


לדבריו, שם משפחתה המקורי של סוויפט (26) הוא סוויפטוביץ' ויהדותה היא דבר ידוע בקרב הקהילה היהודית, אך לא מחוצה לה. כהוכחה מוחצת להיותה אחת משלנו, הוא מספר כי חברה של בת דודתו הייתה אורחת בבת המצווה של טיילור, שהתקיימה בבית הכנסת בית קשת בפרברי פילידלפיה והייתה מפוארת במיוחד.

התיאוריה שרזניקוף מציג לשינוי שם המשפחה של סוויפט פשוטה: כדי לפנות לקהל רחב, סוויפט בדומה לזמרים אחרים דוגמת בוב דילן (במקור רוברט זימרמן) ובלייק שלטון (במקור שמולי טייטלבאום) בחרה בשם משפחה "טעון" פחות מבחינה אתנית.

השינוי והחיבור שלה לשורשיה היהודיים גם אם ברמזים בלבד, הגיע כך הוא טוען, כשסוויפט החליטה להפוך מזמרת קאנטרי לזמרת פופ במשרה מלאה. אז הוא טוען, החלה לשתול רפרנסים ליהדותה בשיריה, כמו בשיר New York New York – כשהבחירה בניו יורק, המעוז היהודי הגדול ביותר בארה"ב, לא הייתה מקרית לדבריו.אפילו בשיר המפורסם Shake It Off  הוא מוצא רמזים ליהדותה: הטקסט לדבריו רומז על הרצון של טיילור לכך שמשפחתה תפסיק לנג'ס לה על אורח חייה ורווקותה.

באופן אירוני, רק לפני מספר חודשים, חברים בקבוצת האלט רייט תת תרבות אינטרנטית המקדמת את רעיון העליונות הלבנה, הפיץ תיאורית קונספירציה לפיה סוויפט מציגה סממנים ארים קלאסיים והיא בעצם נאצית במסווה. כדאי גם לזכור שסוויפט בילתה את שנות ילדותה המוקדמות בחווה לגידול עצי אשוח, ובכלל, צריך להתייחס לתיאוריה הזו כנראה בערבון מוגבל מאד. 

אז נכון, או לא נכון טיילור, חלאס עם הפוילע שטיק. גם אם את לא באמת אחת משלנו, אנחנו פה בשבילך בכל פעם שהלב מתרסק. לפחות תפרגני לנו באיזו הבה נגילה.

_OBJ

_OBJ

mako סלבס בפייסבוקבטוויטר ובאינסטגרם