בערב שבו פגשה נטע דנינו, זוכת "הרווק", את פול פסקר בבר בתל אביב - האמינה כי מצאה את אהבת חייה. "חשבתי, מה זה הדבר המטורף הזה? לא ראיתי חתיך כזה בחיים", סיפרה בתוכנית "המתחזים" הערב (חמישי). "הוא נראה כמו שחקן קולנוע - בנוי טוב, עיניים כחולות, מאוד גברי. הוא הזמין אותי לשתות והציג את עצמו כהולנדי שמתעסק בסחר בסוסים. החלפנו מספרים בסוף הערב ומאותו היום לא נפרדנו".

דנינו חשבה שמצאה את האביר ההולנדי שלה, שמסכים אפילו לעזוב את ארץ מולדתו למענה ולהשתקע בישראל. "היו לנו ימים כל כך אינטנסיביים ביחד, שיחות מאוד עמוקות. הוא כל הזמן התעניין בי. חשבתי - סוף סוף גבר שמכיל אותי, שמרגיש לי אמיתי", תיארה דנינו, "אהבתי אותו כמו שבחיים לא אהבתי".

בזמן שהזוגיות שלו עם דנינו פורחת, פול טיפח קריירת דוגמנות מצליחה. תוך זמן קצר הפך לשם לוהט בתעשייה וכיכב בעשרות פרסומות למותגים מובילים. אלא שמאחורי סיפור ההצלחה של פול, הסתתר גם סיפור חיים טרגי.

"הוא סיפר שההורים שלו נהרגו בתאונת שיט כשהיה בן שנתיים וחצי, ושסבא וסבתא שלו גידלו אותו בעיירה בהולנד. הוא הראה לי רק תמונה אחת שלו כתינוק וטען ששאר התמונות בהולנד. כשניסיתי לפתוח איתו את הסיפור הבנתי שזה מקום כואב אצלו ושהוא לא רוצה לדבר על זה, אז הנחתי לזה".

יום אחד ביקש פול מנטע לנסוע איתו לחוף הים, כדי שיוכל לספר לה בפרטיות סוד גדול מאוד. "הוא סיפר שהוא עובד בעבודה מסווגת בגוף מודיעין סודי, שיש לו כל מיני זהויות ושהוא אוסף מידע על אנשים. הוא אמר לי, 'אני רוצה לעזוב את הולנד בשביל לחיות פה, לכן אני רוצה לדעת שאת איתי ב-100%".

נטע בים מסתכלת ימינה (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

המסתורין וסימני השאלה סביב פול הלכו והתרבו. הוא נעלם לימים ארוכים, לפעמים לכמעט שבועיים, כשהטלפון שלו מנותק. לנטע הסביר שזה בגלל העבודה הסודית שלו. בתקופות שכן היה בארץ, ניהלו השניים אורח חיים נהנתני. "היו לו ערימות של מזומנים, לא כרטיס אשראי ולא חשבון בנק. הוא טען שזה מעסקאות הסוסים".

חצי שנה אחרי שהכירו, פול הציע לנטע נישואים. במקביל, גילתה שהיא בהריון ממנו. פול הבטיח לנטע שהעתיד שלהם מסודר ושאחרי החתונה יעברו לגור יחד בהולנד. הוא טען כי בשנים הבאות תשתחרר ירושה גדולה מסבו המנוח.

אבל רגע לפני החתונה, משהו השתבש. בבת אחת הכסף נגמר, והזוג התקשה לשלם מקדמות לאירוע. "לא יכולתי להרשות לעצמי לקנות שמלה. המזומנים שהיו - נעלמו", נזכרה דנינו. פול ביקש ממנה לסגור את חשבון האינסטגרם שלה ששימש כמקור הפרנסה היחיד שלה. "הוא אמר שזה בגלל שהוא עושה עבודות מודיעין על אנשים ומציג את עצמו בדמויות אחרות. הוא לא רצה שיגיעו אליו דרכי".

למרות המאמצים להימנע מתיעוד החתונה, תמונה אחת דלפה לפייסבוק. מי שראתה את התמונה הזו היא אנה (שם בדוי), שהתקשתה להאמין למראה עיניה. עד לאותו רגע, הייתה בטוחה שהיא אהובתו היחידה של פול.

שמונה שנים לפני כן, פול נכנס בסערה לחייה של אנה. "הוא הציג את עצמו בשם פשה, בחור רוסי. התחלנו לצאת והיה לנו טוב ביחד", סיפרה אנה, "הוא פינק, דאג, לקח אותי למסעדות וקנה מתנות. גרנו יחד בבית של ההורים שלי, הוא היה כמו בן בית. ידענו שאנחנו רוצים להתחתן ולבנות בית, הוא אמר שהוא רוצה ילדים משותפים".

בהמשך, גילתה אנה שפשה מסובך בחובות. הוא החל לשלוח לה מסרונים מטרידים. "אני בבעיה רצינית, חייב חמש אלף למחר", "אם אני לא משיג את זה עד שש, נגמר הסרט", "תהפכי את העולם, למה זה לא יגמר טוב. לא בשביל להפחיד אותך, אני צריך אותך יותר מתמיד" וגם, "רצו להוריד אותי".

תעודת זהות פול פסקר (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

מודאגת, אנה העבירה לפשה כספים רבים: "כל פעם היו סיפורי הפחדות. הוא עשה את זה כל כך אמיתי שזה גמר אותי מבפנים. עבדתי בשתי עבודות ונתתי לו הכל, לקחתי הלוואות מהבנק בלי סוף. מדובר בכמה מאות אלפי שקלים".

לאנה לא היה מושג שאת הכספים שהוציא ממנה השקיע במערכת היחסים עם נטע. "יום לפני החינה שלהם נפגשנו. הוא ביקש ממני כסף ונתתי לו כמה אלפים, אפילו שכבר הייתי מרוששת לחלוטין", סיפרה אנה, "הוא נישק אותי, חיבק אותי ואמר שזאת הפעם האחרונה ושהוא תכף יוצא מהבלגן ונתחיל את החיים ביחד. שלושה ימים אחרי זה ראיתי את התמונה שלהם ולא האמנתי. חשבתי שאני מתמוטטת".

אנה התעמתה עם פשה שבהתחלה הכחיש שזאת החינה שלו, אבל אחר כך נשבר והתוודה בפניה. "הוא אמר שהוא הולך להתחתן. ראיתי מסך שחור מול העיניים, רעדתי. הוא אמר, 'אני ממש מצטער, אני עדיין אוהב אותך אבל התאהבתי גם במישהי אחרת'. שאלתי אותו מה עם הכסף, הוא הבטיח שיחזיר אותו".

בינתיים, ההבטחה של פול לנטע לחיים חדשים בהולנד לא מתממשת. השניים עברו לגור בבית הוריה וכעבור שנה נטע נכנסה שוב להריון. הזוג נקלע למשבר כלכלי לא פשוט, הריבים הלכו והסלימו ונטע נחשפה לצד אחר ואפל אצל פול שלא האמינה שקיים. לדבריה, הוא היה מכנה אותה במילות גנאי: "יא טיפשה, חסרת מוח, גמורה, שבורה, עלובה, פסיכופטית, איזו מין אמא את?".

אמה של נטע נאלצה גם היא להתמודד עם ההתנהגות הבעייתית שלו. "הוא היה משפיל בלי טיפת בושה, קרא לי בשמות גנאי כמו 'שטן'. אמרתי לו - די, אני לא רוצה אותך בבית שלי, קח את הדברים שלך ולך. הוא לא הלך אלא התקרב וירק עליי, בנוכחות הילדים. זה היה מחול שדים. הוא הפך את הבת שלי לאדם אחר".

הרגע שבו הבינה נטע שהיא לא מוכנה להמשיך את הקשר עם פול, היה כשגילתה שהוא מסובך עם גורמים עבריינים. השיא הגיע כשביתם נפרץ באישון לילה: "אחת בלילה, גבר עם קסדה נכנס לבית וקרא - 'פול, צא החוצה, אתה רוצה לקבל דקירה היום?'. הזמנתי משטרה, זה היה זעזוע. באותו היום זה נגמר".

נטע דנינו, פול והתינוק (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

נטע פנתה לחוקר פרטי כדי לגלות מי הוא פול באמת. מה שגילה לה החוקר הפרטי זיעזע אותה. "מצאנו סיפור חיים אחר לגמרי ממה שאת מכירה. בעלך לא נולד ולא גדל בהולנד, אין לו שם משפחה. הוא נולד במולדובה ועלה לארץ בעלייה הגדולה מברית המועצות. הוא גדל בראשון לציון. השם שלו זה לא פול, אלא פבל. לא מצאנו שום אזכור לך שהוא שירת בגוף מודיעיני כזה או אחר".

בזמן שנטע מנסה לעכל את המידע המטלטל, קיבלה מאנה הודעה שהפכה את עולמה. "הייתי עם פשה בזוגיות שמונה שנים. תוך כדי מערכת היחסים שלו איתי והבטחות לחתונה, הוא התחיל לצאת איתך", חשפה אנה, "גם אחרי שהכניס אותך להריון, הוא היה מגיע אליי הביתה לארוחות שישי עם ההורים ומחבק ומנשק אותי. הוא יצא עם שתינו בו זמנית".

כשהתעמתה איתו, פול הכחיש. "הכחשות על הכחשות על הכחשות, סיפורים ומעשיות. הוא אמר שהאישה הזאת קשורה לעבודת המודיעין שלו ושהוא היה צריך לנהל איתה יחסים. הכל שקר אחד גדול".

לדברי אנה, עד היום לא התאוששה ממה שעשה לה פול: "זאת בגידה באמון. אחר כך היה לי קשה לשקם את עצמי נפשית, לחזור להאמין באנשים ולהכיר מישהו. זה בלתי נתפס איך אפשר להיות כל כך רע".

מערכת "המתחזים" חשפה כי אנה ונטע לא היו היחידות שנפגעו מפול והגיעה לאישה נוספת שהייתה בקשר איתו - וגם ממנה ביקש כספים. בתחקיר נחשף כי פול חייב מעל 300,000 שקלים לנושים שונים ויש לו יותר מעשרה תיקים פתוחים בהוצאה לפועל. "יצאנו לפני עשר שנים ודי הסתחררתי ממנו. הוא הקפיץ לי את פעימות הלב, חתיך הורס", תיארה, "היו מלא דגלים אדומים כשיצאתי איתו, הסיפורים שלו היו מטורפים וזה היה נשמע לי הזוי. יום אחד הוא התקשר ואמר שהוא חייב להלוות ממני כסף, דחוף".

מערכת התוכנית הזמינה את פול לעבודת דוגמנות פיקטיבית כדי להתעמת איתו. הוא הציג את עצמו בפני הצוות כדוגמן מזה 15 שנה, הולנדי במקור, איש עסקים ממולח שמתעסק בנדל"ן ובבעלותו שלוש חברות. בעימות עם חיים אתגר, הכחיש שאי פעם שיקר או מסר מידע לא נכון על עצמו. "אף פעם לא הטעתי אף אחד, בחיים לא. לא שיקרתי ולא התחזיתי בפני אף אחד. אני אקח אותך לטיול בבתי משפט. לא היה ולא נברא".

פרקליטו של פול פסקר אמר בתגובה לתחקיר: "תוכנית המתחזים, עוסקת עתה, למרבה הצער, בחשד שמא גבר בחר להצניע את מוצאו הרוסי. אנו רואים בחומרה רבה, ודוחים את הטענה, לפיה על יוצאי מדינות חבר העמים להתחייב להדגיש את מוצאם כתנאי להתקשרות כלשהי עימם. בין דמותו של מר פסקר לבין המתחזים שכיכבו בעבר בתוכנית אין ולו אבק של קשר. מר פסקר נעדר עבר פלילי כלשהו, והוא מעולם לא נחקר במשטרה בגין הטענות שהועלו בתוכנית. תוכנית "המתחזים" לא נועדה לשמש ככלי ניגוח בידי בנות זוג לשעבר, לצורך הכפשה והכתמת שמם הטוב של אנשים נורמטיביים כגון מר פסקר. אנו סומכים על הציבור שיגלה חוש צדק בריא וביקורתיות כלפי התכנים שפורסמו בתוכנית ויידע להבדיל בין מר פסקר, לבין מתחזים אמיתיים שהופיעו בתוכנית".