צביקה הדר (צילום: mako)
הדר. לבי בבאר שבע ואנוכי בצפון תל אביב | צילום: mako

מאז ומתמיד התגאה צביקה הדר במוצאו הבאר-שבעי, לא התבייש להודות שהוא אוהד שרוף של הפועל באר שבע גם ברגעים קשים, ובכל הזדמנות קפץ לביקור בעיר ולקח חלק בפרויקטים של אומנות, חינוך ובכלל. עכשיו, כשבירת הנגב סופגת טילים, הוא מרגיש קרוב מתמיד לעיר בה גדל ולתושביה ומודה שהוא מבקר שם בכל הזדמנות. ביום ראשון הקרוב תוכלו אף לראות אותו בתוכנית מיוחדת של "מונית הכסף" שצולמה בדרום הארץ.

"צריך להבין שזה לא מלחמה של הדרום או של הצפון", הוא אומר, "אני חושב שאנשים מבינים עכשיו את גודל ההקרבה של תושבי שדרות ועוטף עזה שחיים ככה כבר שמונה שנים, ומבינים שהמבצע היה צריך להתחיל מזמן. החזית היא אמנם בדרום, אבל זאת מלחמה של כל המדינה".

יש תחושה אחרת ממלחמת לבנון השניה?

"בטח, יש תחושה שהתחזקנו, ונראה שהצבא והממשלה הפיקו את הלקחים מהמלחמה ההיא ועכשיו מיישמים אותם. אני באמת מקווה שנצא מחוזקים מהמבצע הזה".

יש לך משפחה בבאר שבע?
"אמא שלי ואחותי מתגוררות במרכז הארץ אבל יש לי המון חברים מבאר שבע. אני בוגר בית הספר מקיף א' בעיר ולא מזמן נפל שם טיל. ראיתי בחדשות את המורה שלי לספורט, היום המנהל האדמיניסטרטיבי של בית הספר, מתראיין ליד החור שנפער מהנפילה. אני מעיד על עצמי, ולא בשביל פלצנות, כשגריר באר שבע בתל אביב, החברים מהדרום כל הזמן איתי און ליין, על כל נפילה אני יודע מיידית. יש לי גם משפחה באשקלון".

יצא לך לארח חברים מהעיר?
"הצענו להמון אנשים לבוא להתארח אצלנו, אבל לא הייתה הענות. כולם רוצים להישאר בבתים שלהם וכולם מעודדים כל הזמן. זה מצחיק כי אתה מתקשר לעודד ואתה יוצא מעודד, אנשים אומרים לי 'הכל סבבה, מה קרה לך, בוא אתה לפה, יש צחוקים'. ובעיקר שומעים משפטים כמו 'אנחנו פה נהיה מאה אחוז, לא יכולים לשבור אותנו, רק שהחיילים ידעו שאנחנו מאחוריהם'. זה נשמע כמו קלישאות אבל זה נכון וזה מדהים".

תמנונת הגג ההרוס בבית הספר בבאר שבע (צילום: חדשות 2)
גג בית הספר ההרוס. כאן למדתי | צילום: חדשות 2

היית בבאר שבע מאז שהתחילה המלחמה?
"הייתי שם הרבה מאוד, אני כל הזמן על הקו. האמת שאם תחזור התוכנית 'לא נפסיק לרקוד' בקרוב, אז אנחנו מנסים לעשות משהו עם הדרום, אנחנו במגעים עם דובר צה"ל לנסות אולי לשדר משם את התוכנית. אני חייב לומר שיש אווירה אופטימית ומגובשת דווקא בתקופה הזו. למרות המראות הקשים אצל שני הצדדים, יש קונצנזוס סביב המבצע כי יש תחושה שהמלחמה צודקת בצורה חד משמעית. הלוואי וכל השנה נוכל להיזכר ברגעים האלו שהיינו מאוחדים ומגובשים".