דימוי גוף הוא נושא שמעסיק ומטריד רבים מאיתנו לאורך החיים, וזה מתחיל עוד בתקופת הילדות והנעורים. התרבות שלנו שמקדשת את אידיאל היופי גובה לא פעם מחיר אכזרי - דיאטות קיצוניות, הערות פוגעניות מהסביבה הרחוקה והקרובה, ביקורת עצמית מחמירה ורגשות אשמה בלתי פוסקים.

פאולה רוזנברג, מגישת "פאולה וליאון", חוקרת את הנושא בשנים האחרונות ופועלת נגד הסגידה לרזון ולמען העלאת דימוי הגוף החיובי. אחרי שתמונה שלה בהלבשה תחתונה הסעירה את הרשת, הערב (ראשון, אחרי החדשות, ערוץ 12) ישודר סרטה "כמו שאת" במסגרתו תצא למסע אמיץ שבו תחקור מי לימד אותנו לשנוא את הגוף שלנו.

אחת המשתתפות בסרט שתדבר בפתיחות על ההתמודדות האישית שלה עם דימוי הגוף, היא עינב בובליל. בשנים האחרונות בובליל ירדה מאוד במשקל, אחרי שאימצה אורח חיים בריא. היא מנסה לחנך גם את בנותיה לאורח החיים הזה ולעודד אותן לשמור על מה שבעיניה נחשב למשקל גוף תקין.

האם זה מהלך חיובי שנועד לשמור עליהן, או שזה עלול להיות מסוכן? "אני לא מכניסה את המילה 'דיאטה' לבית. אני לא אומרת לבנות שאני בדיאטה", מספרת בובליל, "אני אומרת להן שאנחנו חיים אורח חיים בריא".

עינב בובליל, אוגוסט 2019 (צילום: צילום פרטי)
עינב בובליל | צילום: צילום פרטי

את לא מפחדת שהן יפתחו הפרעות אכילה?
"לא מפחדת מזה. אני כל הזמן מכניסה להן לראש מה שצריך, לא אומרת להן 'אתן צריכות לעשות דיאטה' או 'אתן צריכות להיות רזות'".

אם את אומרת לבת שלך שבעודף משקל "אין כזה דבר להיות שמנה ומאושרת", היא תחשוב שאסור לה להיות מאושרת עד שתהיה רזה.
"אני נותנת לה ביטחון שתאהב את עצמה גם עם איך שהיא נראית עכשיו, אבל גם מסבירה לה שצריך לאכול בריא. לפעמים היא אומרת לי, 'אמא, למה אוריה לובשת חולצת בטן ואני לא יכולה ללבוש חולצת בטן?'. אני אומרת לה - כי אוריה אוכלת יותר בריא ממך ויודעת לעצור מתי שהיא שבעה. בעזרת השם, כשגם את תאכלי רק אוכל בריא - גם את תוכלי ללבוש את זה. כרגע, אמא קונה לך בגדים שמתאימים לך".