מחר יתקיים בבג"ץ הדיון בעתירה שהגישה עמותת "תנו לחיות לחיות" נגד משלוח של 90 קופות מחוות מזור למעבדת הרעילות SNBL שבארה"ב. במשך שנים נלחמים ארגוני בעלי החיים בחווה ממנה יוצאים קופים לניסויים בארץ ובעולם ומנסים לגייס אליהם את דעת הקהל בנושא. בחודשים האחרונים מתמקד מאבקם במניעת משלוח הקופות מסוג מקק ארוך זנב למעבדה שבצפון ארה"ב. היום (ב'), יום לפני הדיון שעתיד להכריע לגבי גורלן, מתגייסים כמה אמנים מפורסמים להשתתפות בסרטון שמטרתו פנייה אל הרגש הציבורי. בין המשתתפים: השחקנים עופר שכטר, איתי טיראן ושירה גפן והזמר אסף אבידן. 

ארגון "תנו לחיות לחיות" הגיש את עתירתו לבג"ץ בניסיון למנוע את משלוח הקופות עוד בחודש מרץ. בעתירה טענה העמותה כי לא הוכח שמשלוח בעלי החיים מיועד למחקר רפואי מציל חיים או שמטרת הניסויים שיעשו בהם היא מניעת סבל. לפיכך, הם טוענים, המשלוח אינו עומד בתנאים שהציב השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, עבור סחר בקופים למטרות מסחריות. בנוסף, הדגישה העמותה כי המדיניות בישראל קובעת שאין לייצא קופים שניצודו בטבע ולכן לא ניתן לסחור ב50 מתוך 90 הקופות שהובאו מהאי מאוריציוס. במסמך שהוגש לבג"ץ, הביע גם היועץ המשפטי לממשלה את התנגדותו לסחר בקופות שלא נולדו בתוך החווה. רשות הטבע והגנים הציגה דעה דומה. לפני שלושה שבועות הציע בג"ץ לשני הצדדים פשרה. לפיה, ניתן יהיה לשלוח לניסויים רק קופים שנולדו בחוות מזור. בחווה קיבלו את הפשרה, וביקשו לאשר משלוח של קופות ילידות החווה. הדיון כאמור, יתקיים מחר.

מעבדת המחקר SNBL שבארצות הברית שנויה במחלוקת. בהתנגדותם למעבדה מתבססים ארגוני בעלי החיים בין השאר על תחקיר שערך ארגון צער בעלי חיים העולמי PETA שמציג תנאים קשים בהם מוחזקים הקופים במעבדה.