בבוקר שבעה באוקטובר מחבלי חמאס חדרו לשטח ישראל וביצעו טבח נוראי ומזעזע בתושבי עוטף עזה ובמאות מבלים בפסטיבל "NOVA" שנערך בקיבוץ רעים. בפרויקט מיוחד ומרגש, הסלבס פגשו את שורדי הטבח מהמסיבה ושמעו מהם ממקור ראשון את העדויות המצמררות מאותה שבת שחורה.

מאיה קיי ישבה לשיחה מלב אל לב עם ירדן אשר ולילך ליברמן שמצאו את עצמם בתוך הסיוט הגדול של חייהם. ירדן מספר כי הוא בכלל לא תכנן להגיע למסיבה הזו, אבל חבר שלו ממש ביקש ממנו להגיע איתו. לילך, לעומת זאת, הכירה כבר היטב את הפסטיבל - והפעם היא הגיעה לשם עם בן זוגה, אופק, שעבד בהפקה - ולא היה שם איתה. 

"התחיל לעלות האור ב-6:00, והתחלתי ללכת לרחבה - ואז פתאום המוזיקה נעצרה. בגלל שאופק עשה דוכן, הוא בא באוטו מוקדם ומיד הבנתי שאני לבד באוטו והתחלתי לבכות. ואז ירדן ישר בא אליי ואמר לי 'את לא לבד, אני אקח אותך לצפון", משחזרת לילך. "התחיל ירי לכל עבר. כל הזמן הזה הייתי יחפה. קוצים, אבנים, ואני רצתי יחפה, לא הרגשתי כלום - רצנו עד שבאמת אי אפשר לנשום יותר", הוסיפה. "בכל מקום שהלכנו או ראינו, היו מחבלים", סיפר ירדן. 

"ואז הגיע שלב שנסענו והגיע מולנו טנדר מולנו, מרחוק ראיתי שאלה מחבלים - וצעקתי על הנהג להמשיך לנסוע. הם התחילו לירות עלינו, על הרכב - וכל השמשות התנפצו. הגלגלים לאט-לאט התפנצ'רו, הם המשיכו לירות עלינו כל הדרך", המשיך לספר ירדן.

"יצאנו מהאוטו כי הוא שבק חיים, נשכבנו מתחת לעץ והתחלתי טלפונים למשטרה - ולא היה עם מי לדבר", אמרה לילך. "שלחתי מיקומים לכולם וכתבתי להם 'תצילו אותי! בבקשה תצילו אותי'". לאחר שעות ארוכות, כשהחושך ירד, לילך וירדן החלו ללכת בזהירות ובשקט לכיוון כביש 232. "כל הכביש גופות, מכוניות שרופות, משאית עולה באש - ואז מכונית צבאית עברה. הם עצרו והעמיסו אותנו", סיפרה לילך. 

מאיה קיי עם לילך וירדן (צילום: תם ביקלס)
צילום: תם ביקלס

"אני שמחה שאופק לא חווה את מה שחוויתי, הוא חשב שהוא כבר איבד אותי", הודתה לילך ופרצה בבכי. "כל לילה אני עם תהיות של איך ולמה זה קרה - ולמה הייתי שם. פשוט הצלנו אחד את השנייה". 

"אחרי מה שעברתם, אתם רואים עצמכם חוזרים למסיבות כאלה וחוזרים לרקוד?", שאלה מאיה את ירדן ולילך. "אנחנו נרקוד לזכר כולם ועצם זה שאנחנו פה", אמרה לילך. "המסיבה הזו מסמלת אהבה, שלום, אחדות וביחד - ואיך מישהו אמר לי, 'הם בני החושך והם באו לכבות את בני האור - אבל הם לא יצליחו לכבות את בני האור בחיים". 

יצירה בימוי והפקה: סהר נווה
סטילס וסושיאל: תם ביקלס
צילום וידאו: דניאל ישראל
יונתן טילן
עורך: אייל ברגר
סאונד מן: תמיר אטלי
סאונדטרק: ירדן אשר ועומר איילון