כבר שנים ליאור נרקיס מוכר בזכות יכולות השירה, אבל השבוע גילינו שיש דבר נוסף ומפתיע במיוחד שנמצא בסל הכלים שלו: בישול. אולי מדובר בהגזמה, שכן אפילו הוא בעצמו יגדיר זאת כ"סו-שף חמוד", אבל יחד עם אשתו, ספיר, השניים מככבים בתוכנית "המטבח המנצח VIP" (פרק חדש הערב, מיד אחרי החדשות, קשת 12).

לאורך השנים הזוגיות של השניים תפסה כותרות, בעיקר כשחוו משבר בזוגיות שסוקר באדיקות וכלל הורדת עוקב זה מזו באינסטגרם. כעת הם סיפרו על החוויה לבשל ביחד, 30 שנות קריירה של ליאור והסרת העוקב שעוררה סערה. "הסיפור של הסרת העוקב ירדוף אותנו לכל החיים. יש בנו ילדותיות", אמרה ספיר. גם הזמר הסכים: "זה היה רגע של טיפשות פלוס טמטום. טבענו מושג בישראל, לא חשבנו, זה קורה. כל הסיפור פה זה לחיצה על כפתור ועשו מזה כותרות גדולות. בסה"כ זה היה למשוך לה בצמות או לעשות לי טיזינג".

כשהכרתם ספיר הייתה כל כך צעירה, בת 18. ילדה טובה שגדלה בחינוך דתי.
ליאור: "גם אני ילד טוב".

נכון, אבל היית כבר בגילאי ה-30 ומפורסם, בסוף בחרת בילדה בת 18.
ליאור: "את הפרח הכי יפה. אם כבר חיכיתי, אז רציתי מישהי שהיא ספיר: צניעות, ליידי, אישה שאין כמוה. למרות העליות והירידות אני חושב שהיא אמא שאין דברים כאלה, מאהבת ואוהבת. והכי חשוב, שקדי העגל".

לא סתם ליאור הזכיר את שקדי העגל, אותה מנה שהפילה גם את חיים כהן והשאירה אותו ללא מילים או הערות. בפרק הבכורה של התחרות ספיר וליאור בישלו, חוויה שהייתה מרגשת ומלחיצה: "זה היה מלחיץ להיות ראשונים אבל כיף לשבת אחר כך בשולחן ולדעת שזה מאחורינו", אמרה ספיר.

אולי תצטרכו לבשל שוב בגמר.
ליאור: "נהניתי מהרגעים שהשעון תיקתק והתחלנו להיות בלחץ. זה היה הרבה יותר כיף מלשבת בשולחן".

אתה לא מבשל בדרך כלל.
"ספיר היא זו שמבשלת, וגם שם בסך הכל הייתי סו-שף חמוד, עזר כנגדה. הלכתי ל'המטבח המנצח' בשבילה, לפרגן ולהרים לה. היא משחקת אותה".

הבחירה ללכת לתוכנית טלוויזיה, ועוד כזה שמדברים ומוציאים כביסה מלוכלכת - איך זה היה לך ספיר?
"מאוד קשה, אבל השתדלנו להיות בפנים. נהנינו מזה מאוד, לשבת עם כולם. יש משהו בפורמט הזה שמשחרר וחברי אז היה מאוד כיף".

יש שם משהו שמוציא מאנשים יותר ממה שהתכוונו לדבר. באתם בידיעה שתדברו חופשי?
ספיר: "השתדלנו להיות כמה שיותר פתוחים ואמיתיים, שכחנו מהמצלמות לרגע. ישבנו עם אנשים מדהימים וכל אחד עם הסיפור שלו, את לגמרי נפתחת שם. הייתה תוכנית שממש שכחתי מהמצלמות ודיברתי הכי מהלב שאפשר".

ליאור: "זה היה משחרר למרות שאני לא רגיל באמת לדבר יותר מדי על החיים האישיים. אני מנסה לשמור עליהם קרוב, פעמים ללא הצלחה ואז התקשורת מפרסמת איזשהו צד אחד בצורה קרה בלי ניואנסים שיכולה לפגוע במשפחתיות ובילדים. זו הייתה הזדמנות טובה ומשחררת, וזמן טוב להכיר אותנו באמת מעבר לכותרות כאלו ואחרות שברובן לא היו כל כך נכונות. זה היה זמן טוב לשמוע אותנו קצת".

ספיר וליאור נרקיס חושפים את סיפור ההיכרות (צילום: מתוך "המטבח המנצח VIP", קשת 12)
משתפים פעולה בהצלחה ב"המטבח המנצח VIP". ליאור וספיר נרקיס | צילום: מתוך "המטבח המנצח VIP", קשת 12

בעבר דודו אהרון ובת זוגו ונטלי הגיעו לתוכנית אחרי משבר וזה עזר להם. גם אתם מרגישים שזה עזר לכם?
ספיר: "מאוד. ליאור ואני לא נהגנו לבשל יחד ביחד. זו חוויה שעשתה לנו טוב לזוגיות, התחברנו לעשייה משותפת וגילינו אחד בשנייה חוש הומור. חששתי שלא נצליח לתפקד ברגעי לחץ, אבל זה דווקא הוציא מאיתנו דברים מאוד כיפיים".

כשהוא לא במטבח אופה פיתות בהצלחה ומתבל דגים בפחות הצלחה, נרקיס סוגר כבר שלושים שנה על הבמות. ובקרוב יחזור בפעם השלישית להיכל מנורה מבטחים השנה. "נעשה מסיבה מטורפת. זה כיף כי קרה משהו בשנה האחרונה בעבורי: הקהל הגיע יותר למופעים הגדולים, ואנחנו מקבלים חיבוק גדול".

ליאור נרקיס (צילום: מתוך חשבון האינסטגרם של ליאור נרקיס)
מציין 30 שנה על הבמות. נרקיס בהופעה | צילום: מתוך חשבון האינסטגרם של ליאור נרקיס

איך אתה מסביר את זה בזמן שנהיה יותר צפוף בתחום?
"קודם כל יש מוזיקה מעולה, וכל הקונספט של מופעים עלה במאה רמות ממה שהכרנו. זה כיף שזה קורה גם לנו. נראה לי שעברתי דרך שהביאה אותי לכאן, הכל התנקז לרגע הזה".

אתה מפחד מהרגע שכבר לא יהיה לך כוח להופיע באותה עוצמה?
"לא אגיע למצב שאהיה חלש על הבמה או שאראה לא טוב וכמי שלא יכול לעשות את מה שהוא רוצה. כל הופעה שיוצאת פחות טוב אני חוזר בדיכאון הביתה. היום זה קורה וכיף לי ברמות אחרות. אני שמח שהייתה לנו הזדמנות ב'המטבח המנצח' שיכירו אותנו. אני חושב שאנשים לא הכירו אותי באופן אישי עד לתוכנית".

ובעיקר את ספיר. הפכת להיות אמא בגיל צעיר מאוד, כמה בא לך להשלים את מה שלא הספקת אז?
"זה בדיוק זה. אני מרגישה שאחרי שהילדים גדלו אני יכולה להגשים את עצמי. עשיתי הכל בסדר הפוך: קודם משפחה וילדים, ועכשיו אני ממש רוצה להגשים את עצמי בכל דבר. יש לי עסק להלבשת פנאי שמשווק ברשתות, ואני מתחילה ללמוד בקרוב מאוד. החלום הגדול זה לימודי משפטים, פשוט כיף. העשייה הכי גדולה זה המשפחה, ילדים, בעלי".

נטל הבית היה נטו על ספיר כי עבדת עד השעות הקטנות שאחריהן פרץ אדרנלין.
"זה קשוח, אבל למדתי לווסת את האדרנלין וללכת לראות נטפליקס במקום לקפוץ לבר. אני מתעסק בזוגיות, משפחה ואהבה ופחות בדברים הטפלים של לבלות עד הבוקר. הייתי שם".

בזמן שספיר בבית עם ילדים קטנים?
"עכשיו זה יישמע לא טוב אבל זה תהליכים שעוברים בחיים".

התבגרת תוך כדי.
"הזמן עושה את שלו, ואנחנו רוצים מעצמנו דברים אחרים".