בבוקר השבעה באוקטובר מחבלי חמאס חדרו לשטח ישראל וביצעו טבח נוראי ומזעזע בתושבי עוטף עזה ובמאות מבלים בפסטיבל "NOVA" שנערך בקיבוץ רעים. בפרויקט מיוחד ומרגש, הסלבס פגשו את שורדי הטבח מהמסיבה ושמעו מהם ממקור ראשון את העדויות המצמררות מאותה שבת שחורה.

מאור ומירן בוזגלו פגשו את בר וליאור מנצר, זוג הורים שיצאו למסיבה כדי לברוח מהשגרה ולחגוג את הזוגיות שלהם, עד שברגע אחד החגיגות התחלפו בגיהינום, ובאורח נס הם הצליחו להינצל. "זו מסיבה שהתכוננו אליה חודש לפני, קנינו כרטיסים, מצאנו סידור לילדים, זה היה הדייט שלנו, הבריחה של שנינו ביחד. בדרך למסיבה ליאור הוציא משפט מהפה 'מאמי אני לא מאמין זה קרוב לעזה'", סיפרה בר.

ליאור ובר מספרים כי הם הגיעו למסיבה בליל שבת, כשעתיים לפני שהחל הטבח הנוראי, ושהבחירה לחנות את רכבם קרוב ליציאה היא זו שהצילה אותם בדיעבד. "הגענו לאזור של המסיבה, מרימים לחיים, לא עברו כמה שניות ופתאום ראינו מטחים קיצוניים בשמיים. אמרתי 'בר, זה הרגע ללכת הביתה, צריך לעוף', סיפר ליאור. "ואז התחילה היסטריה, פתאום ראיתי בן אדם אחד על הרצפה, אחד רץ, זה היה רגע של כאוס".

בתוך הכאוס הגדול, שוטר שנכח במסיבה הכווין את הרכבים לכיוון היציאה לכביש מהצד השמאלי של המסיבה, מה שבדיעבד התברר כמלכודת מוות. "כל מי שהמשיך שמאלה נתקל במחבלים. ליאור פשוט כמו בסרטים עשה פרסה, האוטו הסתובב אחורה", סיפרה בר.

"הסתכלתי קדימה ואמרתי לה 'בר, תתכופפי'. ראיתי טנדר לבן עם אנשים עם נשקים. הם עמדו בשני הצדדים של הכביש, שמאל וימין, ולא משנה לאן ברחת הם חיכו לך", תיאר ליאור. "הם חוררו לנו את האוטו. היה לנו מזל שאף ירייה לא הייתה בחלק העליון או בשמשות. אחרי 5 שניות האוטו הפסיק לנסוע".

בשלב הזה בר וליאור הבינו כי אין להם ברירה וכי הם חייבים להתחיל לרוץ: "שמענו יריות כל הזמן כשברחנו, והכל חשוף, זה כביש ושדות, איפה אפשר להתחבא פה בכלל? ירדנו לשולי הכביש". בתושייה אין סופית, בר כיסתה את עצמה ואת ליאור באדמה וצמחים על מנת שהמחבלים לא יראו אותם. בתוך רגעי האימה בר מספרת: "המבט שלנו כשהסתכלנו אחד לשנייה בעיניים באותו רגע, ואמרתי לו 'מאמי זה לא קורה לנו, זה לא יכול להיות שזה קורה לנו, יש לנו ילדים בבית'. אני ראיתי את המוות בעיניים".

מירן ומאור בוזגלו עם שורדי המסיבה ליאור ובר (צילום: תם ביקלס)
צילום: תם ביקלס

אחרי זמן ארוך שבו הם הסתתרו בשולי הכביש, קרה הבלתי ייאמן ואמבולנס ורכב צבאי הגיעו לאזור. "אני לא יודעת איך היה לנו אומץ לקום ולברוח לכביש, וכמו סצנה מסרט, נופפנו להם. החיילים ברכב הצבאי פשוט אמרו לנו 'מהר, כנסו אחורה'. פתאום עלה מישהו בקשר ואומר: 'לאן הלכת? כל הציוד שלי אצלכם, תחזרו מהר אנחנו מפורקים, יש פה מחבלים'. הוא חזר למקום שהיינו בו".

ברגע הזה, בר וליאור נשארו חשופים באזור המסוכן, עד שהגיע מי שהם מגדירים כ"מלאך", האלוף במיל' נועם תיבון אשר יצא לאזור העוטף באותה שבת שחורה על מנת להציל את בנו שהיה נצור עם אשתו וילדיו בביתו בקיבוץ נחל עוז. "ואז הגיע המלאך השומר שלנו. כמו סצנה מסרט, משום מקום, הגיע ג'יפ לבן עם זוג בתוכו. לא הכרנו אותם אבל זה היה נועם תיבון ואשתו. הם הורידו אותנו ליד כפר סילבר".

גם אחרי הטראומה הנוראית שחוו, ליאור ובר נשארים עם אופטימיות בלב ולא מוותרים על התקווה לימים טובים יותר: "אנחנו נחזור לרקוד, אף פעם לא נפסיק לרקוד. התחושה שיש ברחבה עם הקהילה הזו שלא שופטת, שלא שמה על מגזר או דת, התחושה הזו – כולם צריכים אותה זה כל כך קשה לראות את זה עכשיו אבל אנחנו נחזור בגדול, כולנו, כל הקהילה".

יצירה בימוי והפקה: סהר נווה
סטילס וסושיאל: תם ביקלס
צילום וידאו: אמיר סוננברג, יונתן טירן
עורך: אליעד גולן
סאונד: תמיר אטלי
מפיק מוזיקלי: עומר חזן