בעודם שותים קפה, אסי עזר ואלברט אסקולה, קיבלו הודעה בה נכתב שהחלום שלהם עומד להתגשם. הם ארזו מזוודה, ואפילו שתיים, ויצאו לוולפראיסו אינדיאנה, שם הם הכירו את מי ששינתה את חייהם מקצה לקצה - אלכס אשלי עזר אסקולה, זו שהעניקה להם את התואר "אבא ואבא".

תחילת המסע

הם התכוננו לרגע הזה ללא הרף: קנו מוצרים, הכינו את החדר ואפילו כבר בחרו לה שם. אבל למרות ההכנות מראש, כאלו שלא היו מביישות אף מערכה צבאית, הם עדיין הרגישו שהם הולכים ללא נודע. "זאת פעם ראשונה בחיים שלי שאני הולך לקראת משהו שאני לא מבין בו", סיפר אסי בזמן ההכנות לטיסה, "אני הולך להוציא תינוקת מבית חולים, מבלי לדעת מה לעשות איתה".

במהלך ההכנות לקראת אלכס הקטנה, אסי שיתף בכנות כי לצד האושר הגדול, הוא חושש שהוא לא יצליח ליצור חיבור רגשי עם התינוקת. "קופצים לי מיליון דברים לראש, כשהפחד הכי בסיסי הוא 'מה עשינו'. בגלל שאין פה אישה עם בטן, אני מרגיש שאני לא מצליח להתחבר עד הסוף לחוויה ולהתרגשות", שיתף אסי והסביר כי בשל העובדה שהפונדקאית שלהם, אשלי סייג' גרה מעבר לים, הם יצטרכו להעתיק את מגוריהם לתקופה של כחודש וחצי: "אנחנו צריכים לעבור לגור איפה שהפונדקאית נמצאת, איפה שנמצא בית החולים בו היא תלד. כשאני ואלברט הבנו שאנחנו נוסעים לבד היינו צריכים לצבור המון ידע, כל דבר שקנינו היה צריך שיסבירו לנו מה עושים איתו".

הם חיכו לרגע הזה תקופת זמן לא קצרה, חלמו עליו. הרגע בו בישרו להם כי הם הולכים להפוך להורים היה רגע מרגש, מלא באושר, אבל יחד עם זאת הוא לווה בחרדה ובפחד מהעתיד. "לחרדה יש המון פעמים ביטויים פיזיים. הגוף חוטף איזה שוק ובגלל שאתה לא יודע שזאת חרדה אתה חושב שזה אלף ואחד דברים. ברגע שהפונדקאית שלחה לנו הודעה שהיא בהיריון חטפתי קלקול קיבה משוגע. הייתי חולה 48 שעות", סיפר אסי, "עכשיו זה מטורף כי הרגשתי מאושר אבל הגוף שלי הגיב כאילו דרסה אותי משאית. אני לא בהיריון, אבל אני חווה את זה בבטן. צירי לידה". "אני חושב שאנחנו הולכים להבין מה זאת אהבה", הוסיף אלברט והסביר: "עוד כמה ימים משהו שיוצא מהגוף שלנו הולך להסתובב לבד ונאהב אותו כי זה חלק מאיתנו. אני מחכה להתחיל לחוות את זה". 

אסי עזר ואלברט אסקולה באוטו (צילום: מתוך "אין עוד אהבה כזאת", קשת 12)
צילום: מתוך "אין עוד אהבה כזאת", קשת 12

זה לא סוד שילד משנה את פני המשחק, החיים כבר לא סובבים רק סביב הזוגיות והאני העצמי, אלא מתווספת אחריות לדאוג לאדם קטן שרק החל את דרכו בעולם. אסי הסביר כי הוא חושש ממה שזה עלול לעשות לזוגיות. "אני בלחץ ממה שזה יעשה לזוגיות, אני ואלברט מאוד עקשנים. לכל אחד יש גישה שונה לחיים ואני רוצה שזה יעבוד, שזה יתחבר - אז אני בלחץ".

התורמת

ברגע שאסי ואלברט הבינו שהם רוצים לצאת להליך פונדקאות, הם היו צריכים לבחור את תורמת הביצית. הם נפגשו עם מספר חברות, שסיפרו להם על כל התהליך. "היה צריך לבחור תורמת שזה כמו לצאת לדייט, כי אתה מקבל עשרות תמונות של תורמות אפשריות ואת כל המידע עליהן - אתה יודע הכל".

אחרי שהם קיבלו את כל המידע הרלוונטי, אסי ואלברט בחרו בנפרד מי לדעתם אמורה להיות התורמת. אך מסתבר כי הם סימנו את אותה תורמת מבלי לדעת. "נפגשנו ואמרנו מה כל אחד בחר, סימנו אותה שנינו מבלי לדעת", סיפר אלברט.  

מי שנבחרה היא האנה רוז מארק, בת ה-24 מלוס אנג'לס, שהחליטה שהיא יוצאת למסע הזה יחד איתם בפנים גלויות - כי אם היא הייתה במקומם, היא הייתה רוצה אותו דבר. "בחרתי שלא להיות אנונימית, להיות חלק מהתהליך אם הם ירצו לפגוש אותי. בגלל שאם זאת הייתי אני - הייתי רוצה את אותו הדבר".

תורמת הביצית של אסי ואלברט (צילום: מתוך "אין עוד אהבה כזאת", קשת 12)
האנה רוז מארק | צילום: מתוך "אין עוד אהבה כזאת", קשת 12

בזמן שעבור אסי ואלברט מדובר בפעם הראשונה, עבור האנה זו הפעם השנייה שהיא תורמת ביצית. "תרמתי לזוג באוסטרליה, והשיקום היה קשה, לכן כמעט שלא תרמתי פעם נוספת. אבל חשבתי על זה כמה שבועות והרגשתי שמשהו אומר לי לעשות את זה. הכל קורה מסיבה מסוימת".

במהלך הסרט, אסי ואלברט העלו את השאלה האם האנה מרגישה אמא. אלברט אמר כי לדעתו היא לא מרגישה כך, בשל העובדה שלא הייתה בהיריון. "גם אנחנו לא היינו בהיריון ואני מרגיש אבא", הגיב אסי לדבריו של אלברט והוסיף: "יש ילדה שדומה לה בעולם, עם הדם שלה".

שאלה נוספת שעלתה, היא האם אלכס תשאל על אמא שלה כשתגדל. "אני חושב שהילדה שלנו לא תשאל איפה אמא, כי אני אספר לה איך היא הגיעה לעולם", אמר אלברט ואסי סיפר: "אתמול חבר סיפר לי שהבת שלו חזרה מהגן ושרה את השיר 'אמא יקרה', ואין לילדה אמא. אנחנו נסביר שלקחנו ביצית וזרע של אבא וערבבנו, זאת האמת. אנחנו נרצה לתת לה כמה שיותר אהבה ולקוות שזה יספיק".

"רצינו קשר רגשי"

"כשפגשנו את אשלי בפעם הראשונה זאת הייתה חוויה מוזרה, כי אתה מבין שאתה הולך לשים את הילדה שלך בתוך האישה הזאת", אמר אסי על תהליך בחירת הפונדקאית. "בסופו של דבר זאת רק התחושה, זה לבחור איפה אתה שם את האוצר שלך על בסיס תחושה". "כולנו רוצים לעשות דברים משמעותיים בחיים שלנו, משהו שבעתיד נוכל להגיד 'עשיתי משהו טוב בעולם הזה'. גם אשלי וגם האנה אמרו שכשהן עשו את זה עם משפחות אחרות אז הן יותר שמרו על ריחוק וזה גם בסדר", הוסיף אלברט והסביר: אבל לנו זה לא התאים, אנחנו רצינו קשר רגשי. במהלך התהליך הזה אשלי רצתה להרגיש שרואים אותה, שהיא בן אדם שעושה משהו טוב - ואני חושב שנתנו לנו את ההרגשה הזאת".

כשהגיע הרגע לבחור באיזה זרע ישתמשו בהפריה, היה לאסי חשוב שישתמשו בזה של אלברט. "אני מודה שהיה לי חשוב שזה יהיה של אלברט. הוא עבר לישראל בשבילי והרגשתי בבטן שלי שאם הילדה תהיה מדמו זה יהיה להוציא עוד שורש בישראל. חשבתי שזאת מתנה קטנה שאני יכול לתת לבעלי, שהילד הראשון יהיה שלו".

"ראיתי את הדיילת מתלהבת מהתינוקת שלי - וככה גיליתי שנולדה לי ילדה"

המזוודות נארזו, נשלחו במטוס, והשניים יצאו לעבר שיקגו כדי להספיק להגיע ללידה. בזמן שהם בעצירת ביניים בניו יורק, לפתע אלברט קיבל תמונה ששינתה את הכל. "כשנכנסתי למטוס שמעתי את אלברט אומר לדיילת אם היא רוצה לראות את הבייבי שלו. אמרתי לעצמי 'איזה בייבי? עוד לא ילדו', אבל אז הוא אמר לי שאשלי ילדה. ראיתי את הדיילת מתלהבת מהתינוקת שלי - וככה גיליתי שנולדה לי ילדה. אלברט היה בהזיה, הוא קפץ עליי וחיבק אותי - זאת הייתה סצנה. נראה לי הוא ציפה למחיאות כפיים מכל המטוס".

הדרך לבית החולים הייתה מלאה בהתרגשות, העיניים של השניים נצצו והם חיכו לרגע בו יראו את בתם הקטנה. "אסי, אני מרגיש קצת רע על כך שאנחנו לא שם, היא לבד בבית החולים בלי שם - ואנחנו בדרך", אמר אלברט והוסיף בהומור: "השיעור הראשון הוא שאנחנו לא יכולים לתכנן יותר".

השניים ירדו מהרכב, ההתרגשות הייתה בשיאה. נדמה שההליכה לעבר חדר הלידה ארכה שנים. אבל ברגע שהם נכנסו לחדר הלידה, הביטו בבתם הקטנה, הכל השתנה. "אם הייתי יכול להסביר לעצמי לפני תשעה חודשים שזה דבר מדהים, ממש אהבה ממבט ראשון", אמר אסי בדמעות, "הדבר שהכי מדהים אותי מהכל הוא שהשאלה שנורא הטרידה אותי היא אם אני ארגיש אבא שלה, כי היא לא שלי. אני מרגיש שהיא שלי, אני אפילו חושב שהיא דומה לי. אני אבא ואני מרגיש גם אמא".

אסי עזר (צילום: מתוך "אין עוד אהבה כזאת", קשת 12)
צילום: מתוך "אין עוד אהבה כזאת", קשת 12

"אלה שני עולמות שונים: העולם לפני שאלכס הגיע והעולם אחרי. העולם לפני הוא עולם של לחץ וביורוקרטיה והרגע הכי יפה שהיה בו התרחש כשקיבלנו את ההודעה שהיא בהיריון", הוסיף אסי והסביר: אבל אני צריך להגיד את האמת - זה רגע לא טוב. נורא נבהלתי. נכנסתי למיטה ל-48 שעות כי נבהלתי ממה שזה יעשה לי לחיים, אז אין מה להשוות בין הרגע הזה לבין הרגע שבו פגשתי אותה. הכל כבר חסר משמעות".

"ביקשתי ממנו לשמור עליה"

ברגעים שלאחר הלידה, אלברט הרגיש מעט מאוכזב מעצמו, מהפחד שהוא חווה באותם רגעים. "הייתי קצת מאוכזב מעצמי כי חשבתי שישר אהיה על זה, ולרגע הייתה לי מחשבה מה זה ואיך זה עובד. הרגשתי מפוחד, תמיד חשבתי שאהיה טוב ולפתע פחדתי, לא רציתי לגעת בה כל כך, לא ידעתי איך להרים אותה למרות שתרגלתי. אסי שהרגיש שאני לא במאה אחוז בתוך זה, עשה את הצעדים הראשונים. הוא ישר התחיל לטפל בה, להאכיל אותה, לגעת בה ולהיות איתה. אני השקפתי".

האבהות הטרייה גרמה לאלברט לנסות להבין איזה מן הורה הוא יהיה. הוא החל לחשוב על ההורים שלו, על אביו שהלך לעולמו בגיל 48 בלבד. "יש לי מחשבות של איך אני הולך להיות - כמו אבא שלי או כמו אמא שלי. כל אחד היה שונה, אמא שלי תמיד הייתה לחוצה ואבא שלי היה תמיד שקט יותר. כל בוקר הוא היה נכנס לחדר שלי ושם את היד על הבטן שלי ומעיר אותי. הוא תמיד דיבר איתי בדקות הראשונות. זה מה שאני זוכר מאבא שלי. אני חושב שאני אהיה האבא שיגיב בזמן משבר, אבא שלי היה בדיוק כזה. כשאלכס הייתה על החזה שלי אתמול בלילה, דיברתי איתו ושאלתי אותו אם הכל יהיה טוב, הוא ענה לי שכן. ביקשתי ממנו לשמור עליה".

ההורים של אלברט (צילום: מתוך "אין עוד אהבה כזאת", קשת 12)
צילום: מתוך "אין עוד אהבה כזאת", קשת 12

"יש אלוהים, פשוט ככה"

אחרי שהרכיבו תא משפחתי חדש, אלברט ואסי יצאו לדרך חדשה יחד עם אלכס הקטנה. בדרך לביתם בחודש וחצי הקרוב, אסי לא האמין שהם נוסעים עם תינוקת באוטו. "כל כך הרבה דברים היו יכולים להשתבש בדרך כדי שהפלא הזה יקרה, כל כך הרבה דברים היו יכולים לקרות. וכשהכל קורה כל כך טוב, אתה אומר 'יש אלוהים, פשוט ככה'. אתה מרגיש בר מזל".

הם התמקמו בבקתה הקטנה והקסומה ששכרו, העבירו לילה ראשון עם אלכס - הפעם בלי רופאים ובלי אחיות. "זה היה כמו להיות בתוך חלום, בבקתה כזאת יפה עם אח ורכבת שעוברת בלילה. זה היה לילה מדהים. זה כל כך שונה מהחיים הרגילים שלי, הדברים שהטרידו אותי בארץ - הכל שטויות במיץ עגבניות; החרדה, הפחדים, העבודה. פה אני בניתוק, בברוגז עם העולם, אני מתעסק רק בילדה שלי", סיפר אסי.

החיים האמיתיים החלו, וכל אחד מהם ניסה להבין מה מקומו במערכה. "אני חשבתי שאני הולך להיות זה שמטפל כל הזמן, כי אני ממש מסודר. אבל אסי מאמץ את זה יותר", סיפר אלברט על ההבדלים ביניהם, ואסי הוסיף: "אלברט יוצא למסע חקר, כשהיא בוכה הוא מסתכל עליה. הוא כל היום רואה סרטים ביוטיוב ומתייעץ כל היום".

"אני מקבל את העובדה שאנחנו יכולים לעשות הכי טוב שאנחנו יכולים, זה קשה מאוד, אבל זה הקשה הכי כיף שהיה לי עד היום", אמר אסי. "אני רוצה להיות אבא רגוע. אני לא רוצה שהיא תראה אותי ואת אלברט רבים, שהיא תראה זוגיות בריאה, הרבה אהבה בבית. אני רוצה להיות סבלני אליה, לא לפחד עליה, להיות יותר קול". "אני אוהב את האופן שבו אסי אוהב אותה, בגלל שלאהוב אותה אומר שהוא אוהב אותי", קינח אלברט.

אסי עזר ואלברט אסקולה מתחבקים (צילום: מתוך "אין עוד אהבה כזאת", קשת 12)
צילום: מתוך "אין עוד אהבה כזאת", קשת 12

סגירת מעגל

בזמן שהם שוהים בבקתה הרומנטית, אלברט ואסי התיישבו מסביב לשולחן עם עוד שלושה אנשים נוספים איתם הביאו את אלכס הקטנה לעולם: האנה תורמת הביצית, אשלי הפונדקאית ובן זוגה. במהלך הארוחה המרגשת הם הודו על הדרך העוצמתית שעברו יחד. "כשהתחלנו את התהליך שמעתי הרבה ביקורת על הפונדקאות ואמרתי שנעשה את זה בדרך שלנו, שנחפש אנשים שרוצים לעשות את זה באהבה", סיפר אלברט. "נכון שהדבר הזה הוא בתשלום, אבל בחוויה האישית שלי, בלי הדבר הזה כנראה לא הייתי יכול להביא את הבת שלי לעולם", הוסיף אסי. 

כשאסי יצא מהארון לפני 18 שנים, ההורים שלו לא דמיינו את אלברט, לא דמיינו את החיים שיש לו. היום יש להם חתן, נכדה קטנה, שעברה גיור בבית כנסת רפורמי ממש לאחרונה. מדהים מה שיכול לקרות כשמספר אנשים, הפועלים מתוך אהבה גדולה מתאחדים למען מטרה אחת. חמישה אנשים הביאו לעולם את אלכס הקטנה.