לפני חמש שנים חייה של שדרנית הרדיו איריס קול השתנו. היא הרגישה דברים שלא הרגישה שבעבר, ותוך זמן קצר גילתה כי היא סובלת  בהפרעה דלוזיונלית, הפרעה נפשית מסוג ההפרעות הפסיכוטיות, שנמשכה לתקופה ארוכה, ובימים אלה היא הוציאה ספר שירה שכתבה על המשבר שחוותה, "ציפור לא ממציאה שמיים".

"אתה רואה את הדברים אחרת. יש איזושהי תחושה שאתה מקבל מסרים, כל דבר, כל מקום, כל אדם, כלל הקרובים אלייך ביותר", תיארה קול את התסמינים שחוותה בראיון שהעניקה ל"פאולה וליאון" בנושא. "במסגרת העבודה הרדיופונית שלי אני מקבלת אלבומים, ספרים, יח"צ. מישהי שלחה לי ספר הביתה וכתבה לי בפתק עם הקדשה שהיא מבקשת שאני אפתח את עמוד 35, כי יש שם יש סיפור שייגע בי במיוחד. הספר סיפר על אישה שלקחו לה את הילדים, ואני הייתי משוכנעת שהיא אומרת לי, או שהיא מזהירה אותי, או שמישהו מעביר לי את האינפורמציה שאני אתכונן, שעומדים לקחת לי את הילדים... לקחתי איתי את הספר, הלכתי שלושת רבעי שעה ברגל בשביל להיות בטוחה שאף אחד לא עוקב אחריי וזרקתי אותו לפח".

איריס קול (צילום: אביב חופי)
"ברגע שאתה אומר 'אשפוז יום' ישר מדמיינים את קן הקוקייה". איריס קול | צילום: אביב חופי

"זה ממש לא מתחיל ביום אחד, זה הדרגתי, זה מתיישב על חרדות ובהלות", המשיכה קול, "זה הולך וגדל ויוצא משליטה. ידעתי שמשהו לא תקין כי פתאום החיים מאוד לא נעימים, ויש לי חיים טובים, ואז דרור לקח את המושכות, התייעץ עם רופאת המשפחה והיא שלחה אותנו לפסיכיאטר".

קול, לאחר התייעצויות רפואיות רבות, שהתה באשפוז יום במשך שלושה חודשים. "כשהפסיכיאטר המליץ לדרור שיכול להיות שאצטרך אשפוז מלא אבל נתחיל באשפוז יום, דרור אמר לי: 'איריס, מה שתרצי. אם את רוצה תלכי כל יום לפסיכולוג או פסיכיאטר באופן פרטי'. עשיתי שיקול והבנתי שהכי גרוע בשבילי זה להישאר לבד בבית. דרור הלך לעבוד והילדים במסגרות. איך שזה התחיל הבנתי את הערך של אשפוז יום. נורא חשוב לי להסביר בדיוק מה זה כי אני מקבלת המון פניות מאנשים, ברגע שאתה אומר 'אשפוז יום' ישר מדמיינים את קן הקוקייה".

"לקחתי כדורים במינונים מאוד גבוהים", סיכמה איריס, "לקחתי כדורים נוגדי פסיכוזה, זה לא עובד מיד אבל אתה משתפר ומשתפר. יש בתוך זה רגע שאתה רוצה להפסיק עם הכדורים ואומרים לך עוד לא".