למעלה מחודש עבר מאז שציפי רפאלי נכנסה לרצות 16 חודשי מאסר בכלא הנשים "נווה תרצה". רבים ממקורביה סיפרו כי התאקלמותה של רפאלי עברה בשלום ועל אף כל הקשיים, היא משדרת אופטימיות בשיחות שנערכו עמה. בקרוב, כך נודע ל-mako, רפאלי תחל לעבוד בכלא כעוזרת הוראה ותעזור לאסירות שלא סיימו לימודים.

"תפקיד עוזרת הוראה הוא לסייע לאנשי החינוך בכלא", מסביר גורם בשירות בתי הסוהר. "זה כולל מתן עזרה לקצינת חינוך בהעברת שיעורים לאסירות ובסיוע למי שמתקשה בלימודים בסיסיים במגוון נושאים. ציפי ביקשה להשתלב במערך החינוך בכלא וכאשר תתאפשר התקהלות בכלא של אסירות היא תחל בתפקיד. היא התאקלמה מהר ואין לה דרישות מיוחדות".

לדבריו, "יש לה מוטיבציה גדולה מאוד לתרום מניסיונה בחיים לאסירות. היא הפכה למפורסמת גם כאן. יש הרבה התעניינות וסקרנות של אסירות סביבה. כולם רוצים לדעת מה קורה איתה ולהיות בחברתה, בעיקר לדבר איתה. זה ייקח עוד זמן עד שהיא תשתלב גם באגף הכללי ותיפגש עם אסירות נוספות".

רפאלי, כך מבהיר אותו גורם בשירות בתי הסוהר, לא מקבלת שום יחס מועדף מאנשי הסגל בכלא "נווה תרצה". "היא נמצאת עדיין תחת השגחה כמו כל אסירה חדשה שמגיעה לכלא ויש חשש שאולי ינסו לפגוע בה או לסחוט אותה", מגלה גורם נוסף בשב"ס, "בעוד כמה שבועות, לאחר שתסתיים תקופת ההתאקלמות, היא תשולב בכלא בהתאם לתכנית שהוכנה עבורה. היא מקבלת יחס שווה כמו כל אסירה שזה עונש המאסר הראשון שלה".

ציפי רפאלי (צילום: פול סגל)
צפויה להגיש בקשה לחנינה בעוד מספר חודשים. רפאלי | צילום: פול סגל

בנוסף להצבתה במערך החינוך, בימים האחרונים רפאלי החלה להשתלב בסדנאות טיפול לאסירות שהורשעו בתחום המרמה וההונאה, ובשל הגבלות הנובעות מהתפשטות הקורונה, מדובר בקבוצה קטנה יחסית של אסירות. "השילוב של רפאלי בקבוצה נועד בין השאר לאפשר להוכיח שהיא עברה הליך שיקומי, מה שיעזור לה מאוחר יותר בקיצור עונשה בשליש בוועדת השחרורים ובקבלת חנינה מהנשיא במידה ותגיש", ציין קצין בשב"ס.

עוד נודע ל-mako כי רפאלי צפויה להגיש בעוד מספר חודשים בקשת חנינה לנשיא המדינה, בדומה להליך שעשו קובי פרץ, איש העסקים נוחי דנקנר וראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. החנינה תתייחס בין השאר למצבה הרפואי של רפאלי וכן להיותה אסירה ללא עבירות משמעת. לדברי מקורבים לרפאלי, מה שהעיב מעט על מאסרה היא העובדה שלא הייתה יכולה להשתתף בשבוע שעבר במסיבת יום ההולדת של נכדתה אל.

"ציפי היא אדם משפחתי מאוד. בחודשים האחרונים לא יצאה כמעט מהבית והייתה צמודה מאוד לנכדים שלה. מבחינתה הם כל עולמה", מספרים מקורבים, "העובדה שהיא לא השתתפה ביום ההולדת של אל הייתה לה קשה מאוד במיוחד כשהיא בכלא, אבל בני משפחה שאליהם היא חייגה באותו היום, ביניהם בתה, בר, דאגו לספר לה על  מה שהיה ביום ההולדת ואף לשוחח עם הנכדה".

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה: "מפאת שמירה על פרטיותה של ציפי רפאלי, לא נוכל למסור לאף גורם עיתונאי את הפרטים המצוינים בכתבה".