היו ימים בהם ישראל בר- און היה כוכב גדול ואהוב במיוחד בארצנו הקטנה. בשנת 2008 הוא גבר על לי בירן וזכה במקום הראשון בעונה השישית של "כוכב נולד", כשנתיים לאחר מכן הוא הוציא אלבום ראשון, ושנתיים אחריו הוא נישא למנהלת שלו ולשניים נולד בן משותף.

אך לפני כשנה, בר-און הצהיר קבל עם ועדה בעמוד הפייסבוק שלו כי הוא אובחן במאניה דיפרסיה, עבר גירושים קשים במיוחד ונותר עם חוברות כבדים. בניסיון להתאושש, חבר הזמר למשוררת הרשת מיקה בן שאול ויחד הם בנו את המופע "המימד המקביל" שעוסק בהפרעה הדו קוטבית.

היום בר-און כבר בזוגיות חדשה כבר שלושה חודשים עם בחורה העונה לשם חגית (35), אך הזוגיות החדשה, לטענתו, הובילה לפיצוץ עם גרושתו ואם בנו. לפני כשלושה שבועות, שיתף ישראל שוב בפוסט אישי סיטואציה מורכבת בחייו כשכתב לעוקביו: "חזרתי לפני כשעה מתחנת המשטרה. הייתי מעוכב לחקירה מאחורי סורג ובריח למשך כמה שעות ושוחררתי".

ישראל בראון הופעה חדשה, פברואר 2020
"הניסיון מלמד שאין ממה לברוח". בר-און וחגית, בת הזוג החדשה | צילום: אביב חופי

"בסופ"ש האחרון הילד היה חולה ולא התראינו כי הוא היה צריך לנוח בבית. התקשרתי היום לגרושתי, האמא של בני וביקשתי לדבר איתו. סיכמנו להיפגש בגן שעשועים... אחרי חודשים ששמעתי קללות בנוכחות הילד והתחננתי שתטיח בפניי הכל... רק לא ליד הילד, זה עושה צלקות לכל החיים כל פעם". 

"מהר מאוד זה הגיע למצב של צעקות הדדיות", כתב בפייסבוק וזכה למאות תגובות ושיתופים, "אמרתי לו בפשטות שאבא ואמא לא מסתדרים, אבל אוהבים אותו... הוא חייך אליי ונתן לי נשיקה".

"ואז פשוט עברה לאלימות פיזית... היא נתנה לי מרפקים, משכה, דחפה בכוח. הזמנתי משטרה... אני לא מפסיק לחשוב על הילד שלי, מה הוא ראה וחווה היום. הכל בגלל שאמא שלו שמעה שיש עכשיו בתזוג מהממת לאבא שלו".

העלית פוסט וסיפרת על מקרה לא פשוט עם גרושתך. נעצרת והוחזקת במעצר עקב תקיפה?

"הדברים מצויים עדיין בבדיקה ובטיפול של הגורמים הנכונים. צנעת הפרט וחיסיון מונעים ממני כרגע להיכנס לדבר הזה, אני עוד אדבר על זה אבל לא כרגע".

אתה מאשים את גרושתך במתרחש?

"אני אגיד כזה דבר, הקו הישיר שאפשר למתוח בין המופע שלי עם מיקה לבין הנושאים שאת מדברים עליו, הם בגלל חוסר הידע בציבור, כמעט בורות במה זה מאניה דיפרסיה, קל מאוד לבלבל בין זה ולשייך סיטואציות בטעות אליי או אל מישהו אחר".

לא חבל שהגיע למצב הזה, עד כדי מעצר?

"זה נשמע קלישאתי אבל אני מאמין בה, אני רוצה להתעסק רק במוזיקה ואומנות וחיבורים טובים, בכל מה שצריך יש מי שיטפל. יבוא יום ואני עוד אדבר על הכל אבל כרגע כל מה שמעניין אותי באמת מה קורה עם התאורה בשיר השני".

אתה מאמין שתצליחו לפתור את המחלוקת?

"יש ילד, בשביל ילדים עושים הכל. אני מאמין בטוב".

ישראל בראון הופעה חדשה, פברואר 2020
"מאניה דיפרסיה היא רכבת הרים של חוסר איזון". ישראל בר-און אמש | צילום: אביב חופי

"עברתי שנים לא פשוטות", הוסיף בר-און אמש בערב ההשקה של המופע, "מאניה דיפרסיה היא רכבת הרים של חוסר איזון וחוסר יכולות לממש את מה שאתה יכול ומסוגל".

אתה מרגיש שאתה אחרי התקופה הקשה?

"לא. אני מתמודד עם זה. הניסיון מלמד שאין ממה לברוח. אמצא תרופה, אני לא מאמין שזה יעבור לי ככה, זה התמודדות לכל החיים, זאת עבודה פסיכולוגית, נפשית, רוחנית - מתמדת, יום יום".

בכל זאת, היום אתה יותר טוב?

"יש ימים קשים, יש ימים טובים, אני מנסה למצוא את האיזון. היום אני יודע שהמודעות מאוד חשובה. מודעות לטיפול נכון, שיחות נכונות, הכוונה כימית אם צריך, אחריות כלפי עצמך וכלפי אלה שאוהבים אותך וצריכים אותך מתפקד".

התגרשת לאחרונה, איך עבר התהליך?

"לא הייתי כל כך רוצה להיכנס לזה, בכל גירושים יש פלונטר מסוים אחרת זה לא היה נקרא 'גירושים', אבל בואי נשאיר את זה בצד. בסופו של דבר אני מנסה שלא להיגרר לכותרות שנוצרו, אני מנסה להתרכז לעשות ממוזיקה כי זה מה שיקדם אותי הלאה".

גם אתה וגם גרושתך פרסמתם את הקשיים שלכם בפייסבוק וביקשתם עזרה מההמון, חששת מהתגובות? 

"נעשה פה מהלך חד צדדי, אני לא פרסמתי על הקשיים. אני באמת רוצה להתעסק באומנות. אני רוצה להתעסק בטוב".

יש לך את נעם הקטן, איזה מין אבא אתה?

"בצל הדבר הזה שנקרא מאניה דיפרסיה, להיות אבא זה אומר להיות אחראי על מישהו שזקוק לך לא משנה מה מצבך. אני מגייס את עצמי כדי שהילד שלי לא יחווה חוסר כלשהו, בעיקר רגשי. אני משדר שתמיד אפשר לדבר על הכל, לא להתבייש, אהבה ללא תנאי".

ישראל בראון הופעה חדשה, פברואר 2020
פתחו הכל במופע. ישראל ומיקה בן שאול | צילום: יחסי ציבור